Search
Asset 2

دیدگاه: آیا دولت بایدن باعث افزایش قدرت رژیم چین می‌شود؟

دولت بایدن این حزب سرکش و متخاصم متوجه وجود ضعف‌ در واشنگتن شده است. در غیر این صورت، چه توضیح دیگری برای فهرستی که همین اواخر از سوی چین به
(Paul J. Richards/AFP via Getty Images)

به باور شمار روزافزونی از آمریکایی‌ها، دولت بایدن در خصوص حزب کمونیست چین با قاطعیت عمل نمی‌کند. نکته بسیار مهمی که نباید از کنار آن به راحتی گذشت این است که حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) برای امنیت و موجودیت همه ما یک تهدید جدی به شمار می‌رود.

این حزب سرکش و متخاصم متوجه وجود ضعف‌ در واشنگتن شده است. در غیر این صورت، چه توضیح دیگری برای فهرستی که همین اواخر از سوی چین به دولت بایدن رسیده است وجود دارد؟

بله درست خواندید. چین دو فهرست طویل از مطالبات خود را به آمریکا ارسال کرده است. براساس گزارش شینهوا خبرگزاری دولتی چین، فهرست نخست شامل «اقدامات و تخلفات جاری آمریکاست که باید متوقف شوند.» و فهرست دوم شامل «موارد کلیدی و مهم که باعث نگرانی چین می‌شود» می‌شوند.

در فهرست اول، حزب کمونیست از ایالات متحده خواسته تا محدودیت‌های صدور روادید برای اعضای این حزب، خانواده‌هایشان و همینطور دانشجویان چینی که در آمریکا تحصیل می‌کنند بدون هیچ قید و شرطی برداشته شوند. این حزب همچنین از دولت بایدن خواسته تا تمامی تحریم‌های اعمال شده بر رهبران این حزب، مقامات و آژانس‌های مربوطه همگی لغو شوند.

با توجه به گفتگوی «محترمانه» که اخیرا میان جو بایدن و شی جین‌پینگ صورت گرفته است، انتظار می‌رود درخواست‌های چین که بیشتر رنگ و بوی «مطالبات» دارند، برآورده شوند. دلیلش هم شاید این باشد که حزب کمونیست چین به حدی داده و اطلاعات از آمریکا به سرقت برده است که بتواند برای هر آمریکایی پرونده‌سازی کند. دولت بایدن به جای آنکه پکن را بخاطر بزرگترین سرقت سیاسی در تاریخ محکوم کند، ترجیح داد با همتای چینی خود گفتگوی «محترمانه» برقرار کند. پیش از هرچیز بگذارید بگویم که من به دنبال جنگ نیستم، اما رسیدگی به جنایات رژیم چین را الزامی و واجب می‌دانم.

تمام ماجرا به همین ختم نمی‌شود. براساس گزارش شینهوا، حزب کمونیست چین علاوه بر موارد مذکور از آمریکا خواسته تا دست از آزار شرکت‌های چینی بکشد، دانش‌آموزان چینی را آسوده بگذارد، دست از آزار موسسات کنفسیوس بردارد، به رسانه‌های چینی در آمریکا برچسب «عوامل بیگانه» نزند و همچنین درخواست استرداد منگ وانجو را لغو نماید.

همانطور که می‌دانید، درخواست استرداد منگ وانجو علیرغم مخالفت بسیاری از آمریکایی‌ها لغو شد. طبق گزارش هیئت سردبیران در وال استریت ژورنال، از حالا به بعد غربی‌هایی که در چین مشغول به کار هستند می‌بایست بسیار هوشیار باشند چرا که امکان دارد هر لحظه به‌دلیل جرایم ساختگی دستگیر شوند و از آنان به عنوان گروگان در جهت تامین منافع حزب کمونیست چین سواستفاده شود. این هیئت همچنین از دولت بایدن بخاطر تسلیم در برابر تاکتیک‌های بی‌شرمانه چین انتقاد کرده و تمکین آمریکا در برابر چین را بسیار تحقیرآمیز توصیف کرد.

آیا سرانجام کار به آنجا رسیده که رژیم چین با سابقه‌ای‌ که در عدم صداقت و همچنین نسل‌کشی که در پرونده خود دارد، ایالات متحده آمریکا را در صحنه بین‌الملل تحقیر کند؟ آنطور که به نظر می‌رسد پاسخ این سوال مثبت است. به عنوان نمونه، به نظر می‌رسد واشنگتن حاضر است در ازای دستیابی به یک توافق اقلیمی، در مقابل کارزار نسل‌کشی حزب کمونیست چین سکوت کند. نادیده گرفتن نسل‌کشی و جنایات این چنینی با ماهیت کشور آمریکا همخوانی ندارد.

در فهرست دوم، حزب کمونیست «نگرانی عمیق» خود در رابطه با مواردی چون رد روادید دانشجویان چینی را به اطلاع ایالات متحده رسانده است. بگذارید واضح بگویم: رد کردن روادید دانشجویان تصمیم درستی بود و هنوز هم هست. نگرانی‌های حزب کمونیست چین می‌بایست نادیده گرفته شوند و در عوض، به نگرانی‌های آمریکا رسیدگی شود.

آنطور که به نظر می‌رسد، جسارت پکن حد و مرز نمی‌شناسد. تصور کنید اگر جای چین و آمریکا عوض می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد. اگر اعضای دولت بایدن فهرستی از مطالبات خود را به چین می‌فرستادند چه اتفاقی می‌افتاد؟ در آن صورت پکن چه پاسخی می‌داد؟ از نظر من پاسخ خوشایندی از سوی چین دریافت نمی‌شد.

شهروندان آمریکایی نیز در چین مورد هدف ازار و اذیت قرار می‌گیرند. فهرست مطالبات آمریکا کجاست؟ به باور برخی از مردم، چین در زورآزمایی‌های ژئوپولتیک (جغرافیای سیاسی) میان خود و آمریکا، پیروز شده است. آنطور که به نظر می‌رسد حزب کمونیست چین نیز از این موضوع آگاه است و به همین دلیل است که فهرست مطالبات مضحک خود را فرستاده است.

سناتور تام کاتن، یکی از منتقدین سرسخت حزب کمونیست اخیرا سعی کرد تا از طریق توییتر، صدای نگرانی خود را به گوش دیگران برساند. او در توییتر پرسید: «چرا دولت بایدن به دنبال تحکیم روابط تجاری خود با پکن است؟ چرا آمریکا از سرمایه‌گذاری‌های چین استقبال می‌کند؟»

به نظر می‌رسد آمریکا به جای آنکه سعی کند مسیرش را از چین جدا کند، سعی دارد خودش را با شرایط چین وفق دهد. جینا رایموندو، رییس بازرگانی آمریکا علیرغم «رابطه پیچیده» این دو کشور با یکدیگر، مشغول افزایش مراودات تجاری آمریکا با چین است.

سناتور کاتن همچنین از دولت بایدن به خاطر «تسلیم در برابر سیاست‌‌های گروگان‌گیری چین» انتقاد کرد. انتقادات وارده از سوی کاتن صحیح و بجا هستند. در طی سال‌ها، هواوی با استفاده از روش‌های غیرمستقیم و مخفیانه از شهروندان آمریکایی جاسوسی کرده است.  اما به جای آنکه منگ وانجو، یکی از اعضای کلیدی خانواده هواوی توسط سیستم قضایی آمریکا محاکمه شود، با یک بلیط درجه یک هواپیما به چین بازگردانده می‌شود.

این موضوع نه تنها تصویر خوبی برای دولت بایدن ندارد، بلکه تصویر خوبی برای کشور هم ندارد. شهروندان آمریکا حق دارند که مورد محافظت قرار بگیرند. آنطور که به نظر می‌رسد، دولت فعلی آمریکا از چین هراس دارد.

جی.آر.آر تولکین در جمله معروف خود گفته است:

«کسی که از ترس خود فرار کند، سریع‌ترین میانبر را برای مواجهه با آن انتخاب کرده است.»

مردم آمریکا به رهبران وحشت‌زده نیاز ندارند؛ آنان رهبران شجاع می‌خواهند. مطالبات حزب کمونیست باید به هر قیمتی که شده نادیده گرفته شوند. با این حال حتی اگر توافق صورت گرفته بر سر منگ وانجو آغازی برای مطالبات بعدی از سوی چین باشد، احتمال نادیده گرفتن مطالبات بعدی چین بسیار کم به نظر می‌رسد.

جول کاتکین اخیرا در کتاب خود نوشته است: «اگر بایدن نتواند دستور کار روشنی برای این موضوع مشخص کند، ریاست جمهوری‌اش دچار از هم گسیختگی خواهد شد.» جهت جلوگیری از این گسستگی، چندین اقدام باید صورت بگیرد. اولین قدم، شناسایی صحیح حزب کمونیست چین است. حزبی که دشمن مردم، به ویژه مردم آمریکاست.

نوشته: جان مک گلیون محقق و مقاله نویس

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

قصه‌های باستانی: داستان حکیم خردمند و موش

مطالعات نشان می‌دهند، آنتی‌بادی کووید۱۹ تا یک سال بعد از ابتلا به این بیماری باقی می‌ماند

شناسایی دو بیماری جدی دیگر که می‌تواند از عوارض جانبی واکسن جانسون‌ان‌جانسون باشد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی