Search
Asset 2

دیدگاه: هجوم ارتش سرخ، فرصت‌‏ها و تهدیدها برای نظام

(Thomas Kronsteiner/Getty Images)
(Thomas Kronsteiner/Getty Images)

نویسنده: فرهاد متقی

قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین که همچنان مفاد آن از همگان پوشیده است و تنها بندهایی از آن بصورت شفاهی گاهاً از بان مسئولین جاری شده است می‌‏تواند در آینده‌‏ای نه چندان دور شرایط بسیاری را در درون کشور تغییر دهد.

همانگونه که از ورود مسافران چینی به کشورمان در فرودگاه مشخص بود، بعد از مدت‌‏ها فرودگاه امام خمینی که توسط نیروهای حراست سپاه کنترل می‌‏شود، هیچگونه عکس‌‏العملی در قبال این مسافران که هیچیک دارای حجاب متعارف جمهوری اسلامی نبودند نشان نداد.

ظاهر بدون حجاب و اعتماد بنفس این مسافران بدون حجاب در بدو ورود به کشوری با حکومت اسلامی مانند ایران که بحث حجاب و اجبار این موضوع توسط نظام برای همگان واضح و مشخص است و هیچ مسافری خارجی نمی‌‏توان اذعان کند که از این مهم بی‌‏اطلاع بوده است. موضوع مهمی که حتی بر سر سخنگوی اتحادیه اروپا روسری می‌‏کند! اما زبان بدن این مسافران نشان می‌‏داد که گویا اهمیتی به این موضوع نمی‌‏دهند، مانند کودکی که وقتی به محل کار پدرش می‌‏رود، به خود اجازه می‌‏دهد تا فارغ از تمامی آداب و مقررات شرکت، آنگونه که طبعش برمی‌‏تابد رفتار کند.

این واقعه گرچه در اذهان عموم بصورت یک رخداد یکباره تلقی شد؛ اما می‌‏تواند جنبه‌‏های بسیار مهم‌‏تری را پیش رو داشته باشد.

بعلت این قرار داد و مفاد تا بحال منتشر شده و حتی پرچم‌‏های بر افراشته شده چین در خاک کشورمان، خواه‌‏نا‌‏خواه با قدرت بزرگی در داخل خاکمان روبرو هستیم که شاید در ابتدا قدرتش از نظام حاکم بر روی کاغذ کمتر باشد، اما واقعیت نشان می‌‏دهد که پس از مدت کوتاهی این مسئولین نظام هستند که باید مواجبشان را از چین تامین کنند. چینی که نه به ایدئولوژی خاصی معتقد است و نه برای دین خاصی احترام قائل است، می‌‏تواند کنش‌‏های بسیاری را برای نظام در پی داشته باشد و حتی می‌‏تواند برخی از مسیرهای فرهنگی را که مردم برای طی نمودن آن سال‌‏ها هزینه‌‏هایی چون زندان و شکنجه داده‌‏اند، در کوتاه مدت طی کند.

در نفوذ چین کمونیست به سایر کشورها موضوعاتی مشخص است، تنها اصول راسخ این حزب بر پایه ثروت اندوزی و سلطه گری استوار است و در کشوری که پرچمش افراشته شود، قطعا در کوتاه مدت تمامی ایدئولوژی‌‏های دینی و مراودات فرهنگی آن کشور را دستخوش تغییراتی کمونیستی می‌‏کند.

آسیب‌‏ها و چپاول‌‏های این حزب پس از ورود به کشورها از کسی پوشانده نیست، اما در این مقاله قصد دارم به فرصتی بپردازم که می‌‏تواند در صورت استفاده درست توسط مردم، بزرگ‌‏ترین تهدید نظام را از داخل رقم بزند.

به باور بسیاری از علمای دینی در ایران، برچیده شدن حجاب اجباری می‌‏تواند ضربات جبران‌‏ناپذیری به ماهیت جمهوری اسلامی وارد کند، به همین دلیل است که علی رغم درخواست عمومی مردم، نه تنها نظام با جدیت تمام این اجبار را حفظ کرده، بلکه هر از گاهی با برپایی گشت‌‏های ویژه و طرح‌‏های مختلف به برخورد با کم حجابان یا به اصطلاح خود نظام «شُل حجابان» ادامه می‌‏دهد. حال تصور کنید خیابان‌‏های شلوغ و پر رفت و آمد ایران محل آمد و شد و گردش افرادی با ملیتی دیگر باشد که تن دادن به درخواست‌‏های نظام برای با حجاب ظاهر شدن در اماکن عمومی برایشان ارزشی نداشته و نظام هم در برابر آنان هیچ قدرتی نداشته باشد. آیا نظام می‌‏تواند باز هم حجاب را کنترل کرده و به مبارزه با بد حجابی ادامه دهد، آن هم در زمانی که نصف خیابان مملو از زنان بی‌‏حجاب چینی است؟

(Screenshot via Youtube)

بحث‌‏های زیادی در رابطه با زندگی طولانی مدت این مردم در کشور مطرح است. مثلا نظام چگونه می‌‏تواند نوشیدنی‌‏های الکلی مورد نیاز این تعداد را فراهم کند. البته مقصود فقط تهیه کردن این موضوع نیست، همانطور که بر همگان پوشیده نیست مدت‌‏هاست که کارخانه‌‏هایی در داخل ایران این وظیفه مهم و غیر شرعی را برعهده دارند و در قبال تهیه و تولید این مشروبات الکلی برای مصارف غیر مسلمانان و هتل‌‏ها، سودهای سرشاری را به جیب می‌‏زنند که از جمله این کارخانه‌‏ها می‌‏توان به بیدستان اشاره کرد که در این امر سابقه‌‏ای درخشان دارد.

مسئله اصلی در این موضوع می‌‏تواند عرضه آن باشد. نمی‌‏توان به طبعه کشوری دیگر کارت مخصوص تهیه نوشیدنی داد و از او توقع داشت برای تهیه فقط به مرکزی خاص مراجعه کند و یا حتی فقط نوشیدنی ایرانی مصرف کند. چند درصد افراد تبعه کشورهای دیگر درهنگام صرف غذا در رستوران‌‏ها نوشیدنی الکلی مثل شراب یا آبجو نمی‌‏نوشند؟

برای ورود به هریک از این عرصه‌‏ها نظام می‌‏داند که باید تابوهای خود را بشکند و این تابوها که همیشه توانسته از نظام یک چهره ایدئولوژیک بسازد با حذف هر یک از این نباید‌‏ها خرد شده و سرعت آن را در مسیر سقوط بیشتر می‌‏کند.

اتفاقات ممنوعه فرهنگی بسیاری ممکن است به چالش کشیده شود و در صورت اسکان تعداد قابل توجه چینی‌‏ها دستخوش تغییرات اساسی شده و یا به کل حذف شوند.

بسیاری از اتفاقاتی که شاید هم اکنون هم در داخل کشور به عنوان یک پدیده نادر توجه را به خود جلب کند، ممکن است در آینده ای نه چندان دور، آنچنان هادی شود که حتی در صورت وجود قانون، نیروهای قهریه نیز یارای مقابله با آن را نداشته باشند. آیا باز هم می‌‏تواند نظام با نگهداری حیوانان خانگی و گردش خیابانی با سگ مقابله کرده و این حیوانات را توقیف و یا صاحبان آنها را جریمه کند؟ در رابطه با روابط با غیر همجنس چطور؟ اگر یک سوی این رابطه دختر یا مردی چینی بود، تکلیف چه می‌‏شود؟

به هرحال با توجه به تاثیرات بسیار بد و مخرب حضور کشوری بیگانه در داخل خاک کشور عزیزمان، آن هم کشوری مانند چین، هدف نگارنده توضیح شرایط پیچیده فرهنگی و دینی در آینده نزدیک است و اینکه این تصمیم بسیار بد نظام در راستای بقای طولانی‌‏تر می‌‏تواند خود دلیل و اهرمی برای براندازی خود نظام و سقوط جمهوری اسلامی باشد. چرا که شاید ورود چین به درخواست و التماس نظام صورت گرفته باشد ولی یقینا خروج چین نه به درخواست و نه به التماس نظام انجام نمی پذیرد.

فرهاد متقی

۱۴ آپریل ۲۰۲۱

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

ویدئوی فاش‌ شده از کارمند سی.ان.ان: ما با تبلیغات منفی علیه ترامپ توانستیم او را از کاخ سفید بیرون کنیم

قانون‌گذاران آمریکا حمله «شنیع» به مرکز چاپ اپک تایمز در هنگ کنگ را محکوم کردند

بهره‌کشی حزب کمونیست چین از مردم چین و شرکت‌های غربی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی