Search
Asset 2

دیدگاه: پکن با تمجید از ارتش روسیه فقط ضعف‌ خود را نمایش می‌دهد

نیرو‌‏های اوکراینی یک تانک روسی را منهدم کرده‌‏اند. اوکراین، منطقه لوسانگ، ۲۶ فوریه ۲۰۲۲ (Anatolii Stepanov/AFP via Getty Images)
نیرو‌‏های اوکراینی یک تانک روسی را منهدم کرده‌‏اند. اوکراین، منطقه لوسانگ، ۲۶ فوریه ۲۰۲۲ (Anatolii Stepanov/AFP via Getty Images)

خلاصه اخیر وزارت دفاع ایالات‌متحده از جنگ روسیه و اوکراین نشان می‌دهد که ایالات متحده به خوبی از وضعیت آگاه است و با اوکراین تبادلات اطلاعاتی دارد. در همین حین، حزب کمونیست چین هم‌چنان از ارتش روسیه به عنوان ارتشی قدرتمند و مجهز تمجید می‌کند. کارشناسان معتقدند ارتش روسیه تاکنون هم از نظر روانی و هم از نظر عملی، در میدان جنگ شکست خورده است و حزب کمونیست چین با تبلیغاتش تنها خود را تحقیر کرده است.

حزب کمونیست چین کارآیی رزمی ارتش روسیه را می‌ستاید. در ۲۵ فوریه، یک روز پس از حمله روسیه به اوکراین، سی‌سی‌تی‌وی، شبکه تلویزیونی سخنگوی حزب کمونیست چین، گزارشی را با عنوان «از دیروز تا امروز، پنج تاکتیک که ارتش روسیه به کار بسته است» منتشر کرد.

پنج تاکتیک ارتش روسیه که در این گزارش عنوان شدند، عبارتند از: «سلاح‌های هدایت‌شونده دقیق راه را باز می‌کنند»، «نیروهای واکنش سریع نقاط کلیدی را تصرف می‌کنند»، «حمله همه‌جانبه، گسترده و با عمق زیاد از دریا، زمین و هوا»، «جنگ ترکیبی و بمب‌های دودزای اطلاعاتی که استقرار و پیشرفت واقعی را مخفی نگاه می‌دارد» و «نفوذ و تحریک اولیه».

بر اساس این گزارش، کارشناسان نظامی چین ادعا می‌کنند که ارتش روسیه در سال‌های اخیر تجربیات رزمی عملی زیادی از جنگ سوریه جمع کرده است، در حالی‌که پیوسته تجهیزاتش را مدرن می‌کند که هم از نظر «کیفیت» و هم از نظر «کمیت» مزیت قابل توجهی دارند. در مقابل، ارتش اوکراین سرباز و تجربه عملیات‌های بزرگ را ندارد، تجهیزات قدیمی و مواد ناکافی دارد و شانسش برای پیروزی در جنگ‌های متعارف کم است.

علاوه بر آن، در این گزارش ادعا شده است که کارشناسان معتقدند «ارتش روسیه در شروع جنگ، سرکوب الکترومغناطیسی گسترده‌ای را انجام خواهد داد که واکنش سریع ارتش اوکراین را دشوارتر می‌کند.»

سو زیون، مدیر راهبرد نظامی و صنعتی مؤسسه تحقیقات دفاع ملی و امنیت تایوان معتقد است که ارتش روسیه  تسلیحات پیشرفته بسیاری مانند تانک‌های تی-۹۰ را به کار بسته و در نیروی هوایی نیز از جنگنده‌های بمب‌افکن سوخو-۳۴ و بمب خلاء استفاده کرده است. روسیه تانک‌های پیشرفته‌تری هم دارد، حتی دو نسل پیشرفته‌تر از تانک‌های اوکراینی، اما ارتش روسیه قادر به فرار از ضدحمله موشک‌های ضد تانک ارتش اوکراین نیست.

سو می‌گوید سلاح و تجهیزات تنها بخشی از جنگ است. «هنگام بررسی یک جنگ، فقط به تجهیزات نگاه نمی‌کنید، بلکه می‌بینید آن واحد توانایی اجرای یک لشکرکشی هماهنگ را دارد یا خیر. در حال حاضر، به نظر می رسد که ارتش روسیه این توانایی را ندارد.»

سو افزود: «تبلیغات حزب کمونیست چین کاملاً اشتباه هستند.»

او گفت ممکن است ارتش روسیه با کمبود مهمات دقیق مواجه باشد، بنابراین از بمب‌های سنتی بدون قابلیت هدایت در نبرد استفاده خواهد کرد.

او معتقد است که تهاجم روسیه به موقع نبود، «زیرا برای نیروهای ماشینی روسی ایجاد آرایش‌های رزمی دشوار است، و میادین اوکراین گل‌آلود هستند که می‌توانند وسایل نقلیه را متوقف ‌کنند. بنابراین، ارتش روسیه باید از جاده‌ها استفاده کند که آسیب پذیرتر هستند. از آن‌جا که باید آرایش راهپیمایی بگیرند، آرایشی تک‌خطی خواهند داشت که شکستن آن آسان‌تر است. پوتین جنگ را در زمان نامناسبی آغاز کرد زیرا معتقد بود یک حمله رعدآسا می‌تواند اوکراین را وادار به تسلیم سریع کند. اما روسیه هم در میدان نبرد روانی و هم در میدان نبرد فیزیکی شکست خورده است.»

«عادت حزب کمونیست چین این است که از روسیه طرفداری کند، اما با این تبلیغات، خود را تحقیر کرده است.» سو زیون گفت این جنگ حزب کمونیست چین را شوکه خواهد کرد زیرا روسیه با اوکراین هم‌مرز است و این جنگ عمدتاً جنگی زمینی است. اگر این نیروها در حمله زمینی با راه رفتن یا راندن تانک شکست بخورند، حمله پکن به تایوان در آن سوی دریا دشوارتر هم خواهد بود.

ارتش حزب کمونیست چین «بزرگ اما نه قوی»

سو زیون معتقد است که حزب کمونیست چین بودجه نظامی خود را افزایش می‌دهد و در حال آماده شدن برای بهبود بیشتر تجهیزات خود است، اما حمله از طریق دریا و فرود آبی‌خاکی، عملیات نظامی دشواری هستند و کشتی‌های تایوان به راحتی می‌توانند در دریا سد راهشان شوند. تایوان موشک‌های ضدکشتی زیادی دارد که نقشی مشابه موشک‌های ضدتانک در میدان نبرد اوکراین ایفا می‌کند و نیروهای حزب کمونیست چین که می‌خواهند از دریا عبور کنند، توسط موشک‌های ضدکشتی منهدم خواهند شد که اولین مشکل است. دوم آن‌که حزب کمونیست چین فاقد تجربه واقعی رزمی در نبردهای بزرگ، به‌ویژه در جنگ‌های دریایی و هوایی است. ارزیابی او از ارتش حزب کمونیست چین این است: «بزرگ اما نه قوی.»

او گفت: «این زنگ بیدارباشی برای پکن است. جنگ زمینی بسیار دشوار است، اما مبارزه از آن سوی دریا دشوارتر هم هست.»

نویسنده: جسیکا مائو

جسیکا مائواز سال ۲۰۱۹ نویسنده اخبار تحلیلی اپک تایمز در خصوص مسائل سیاسی چین است.

 نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

 

مطالب دیگر:

چین در ماه فوریه دو برابر بیشتر از روسیه گاز طبیعی مایع خریداری کرد

رژیم چین به دلیل حمایت ضمنی از روسیه با انتقادات فزاینده‌ای مواجه شده است

به‌دلیل خطر بحران غذایی، رژیم چین به دهقانان دستور داده که جنگل‌ها را به مزارع غلات تبدیل کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی