Search
Asset 2

دینگ‌تاک ۲۴ساعته بر مردم نظارت می‌کند

دینگ‌تاک ۲۴ساعته بر مردم نظارت اَپ جدید ارتباطات و جلسات برای موبایل است. دانش‌آموزان در چین به‌طور وسیعی از این اَپ استفاده می‌کنند.
(Sean Gallup/Getty Images)

شیائو یانگ مدیر فروش یک شرکت بزرگ خرده‌فروشی است و برای بررسی موجودی کالاها باید هر روز به چند سوپرمارکت برود. پس از اینکه شرکت کارفرمایش همه را ملزم کرد که نرم‌افزار دینگ‌تاک را نصب کنند، شیائو یانگ شکایت کرد و گفت: «اکنون به‌طور ۲۴ساعت توسط این نرم‌افزار ردگیری می‌شوم.»

گروه علی‌بابا  علاوه‌بر طراحی و ساخت نرم‌افزار دینگ‌تاک، اَپ مالی محبوب علی‌پِی و وب‌سایت خریدی شبیه آمازون به‌نام تائوبائو را راه‌اندازی کرده است. دینگ‌تاک یک اَپ جدید ارتباطات و جلسات برای موبایل است. دانش‌آموزان در چین به‌طور وسیعی از این اَپ استفاده می‌کنند، به‌یژه در زمان قرنطینۀ ویروس کرونا.

دینگ‌تاک علاوه بر عملکرد ارائۀ جلسات با استفاده از جی‌پی‌اس اقدام به ردگیری مکان و حرکت مردم می‌کند. بسیاری از شرکت‌های چینی برای ردیابی ساعات کارکنان شروع به استفاده از این اَپ کرده‌اند.

شیائو یانگ گفت که پس از نصب این اَپ بر روی موبایل خود، می‌بایست هر روز به تلفنش لبخند بزند تا ساعت شروع به کارش را ثبت کند. این اَپ به مدیر شیائو امکان دسترسی به اطلاعاتی را داده است که قبلاً به آنها دسترسی نداشت، مانند اینکه چه زمانی شیائو یانگ خانه را ترک کرد، چه زمانی به سوپرمارکت‌ها رسید، چقدر در هر محل توقف کرد و حتی چه چیزهایی گفته است.

شیائو یانگ برای امرار معاش، این ردگیری آزار دهنده و عملکردهای چهره‌شناسی دینگ‌تاک را تحمل کرد. اما قابلیت‌های این اَپ به اینجا محدود نمی‌شود.

شیائو یانگ متوجه شد که دینگ‌تاک به‌طور خودکار اطلاعات تماسی که روی گوش تلفنش دارد مانند اطلاعات هم‌کلاسی‌ها، دوستان و همکارانش را جمع‌آوری و سپس به‌طور خودکار و بدون کسب اجازه، استفاده از خودش را به آنها توصیه می‌کند. اگر دوستان شیائو یانگ با فکر اینکه او این اَپ را به آنها توصیه کرده است، آن را دانلود کنند، آنگاه این اَپ به دوستان دوستانش نیز توصیه خواهد شد. این‌گونه دینگ‌تاک خودش را «به‌سرعت پخش» کرد.

آنچه شیائو یانگ را عصبانی کرد، عملکرد «ردیابی» است که دینگ‌تاک به این قابلیت افتخار می‌کند. برای مثال، اگر مدیر شیائو با او تماس بگیرد ولی شیائو پاسخ ندهد، دینگ‌تاک به‌طور خودکار دستور مدیر را به یک پیام کوتاه تبدیل و آن را به او ارسال می‌کند. اگر بازهم پاسخ ندهد، آنگاه اَپ با او تماس خواهد گرفت.این قابلیت همیشه فعال خواهد بود، حتی در ساعات غیرکاری.

درگذشته وقتی شیائو یانگ و همکارانش از وی‌چت به‌عنوان یک ابزار ارتباطی در محل کار استفاده می‌کردند، آنها می‌توانستند ساعات کاری را تعریف کنند و خارج از این ساعات هیچ کاری دریافت نمی‌کردند. شیائو یانگ احساس کرد که با دینگ‌تاک و به‌خاطر نظارت دائمی آن هرگز «زمان استراحت» نخواهد داشت.

در زمان پاندمی، تعداد کاربران دینگ‌تاک به سرعت به ۳۰۰میلیون افزایش یافت. تعداد دانلود این نرم‌افزار یک بار از وی‌چت که محبوب‌ترین اَپ رسانۀ اجتماعی در چین است فراتر رفت.

برای بیشتر مردم چین، وی‌چت اکنون تبدیل به کیف پول الکترونیکی آنها و نرم‌افزاری برای مشاهده فایلها، پخش ویدیو، دستگاه مسیریاب، ابزار والدین برای نظارت بر فرزندان و گام‌شمار ورزشی شده است. هدف دینگ‌تاک این است که تبدیل به نرم‌افزاری برای تمام کارها در یک‌جا و به‌طور مشترک شود که شامل ثبت شروع و خاتمۀ ساعت کاری، کارهای مالی، جلسات، تأیید قراردادها و غیره می‌شود.

پنج یا شش سال پیش و پیش از اینکه وی‌چت استفاده شود، مردم هنوز برای ارتباط با یکدیگر تماس می‌گرفتند. ازآنجاکه شرکت‌های خطوط تلفن همیشه برای ارائۀ اطلاعات تماس‌های تلفنی به مسئولان اجرای قانون نیاز به مجوز یا حکم رسمی دادگاه دارند، جمع‌آوری اطلاعات دربارۀ اشخاص برای پلیس آسان نبود.

پس از اینکه نرم‌افزارهایی مانند وی‌چت و دینگ‌تاک همراه با شبکه گستردۀ دوربین‌های نظارتی کنترل زندگی مردم را به‌دست گرفتند، زندگی مردم در چین به‌طور کامل در معرض دید قرار گرفته است. اکنون برای پلیس آسان است که هرشخصی را کنترل و از طریق چنین نرم‌افزارهایی اطلاعاتی دربارۀ آنها کسب کند.

درحالی‌که بیشتر دوربین‌های نظارتی در خیابان‌ها هستند، اپ‌های تلفن‌های همراه مانند وی‌چت و دینگ‌تاک به دوربین‌های نظارتی اجازه داده‌اند که به داخل خانه‌ هزاران نفر وارد شوند و از نزدیک اطلاعات شخصی آنها را دریافت کنند.

بیش از یک میلیارد نفر از وی‌چت استفاده می‌کنند و بسیاری از افراد می‌دانند که اطلاعات آنها تحت نظارت قرار دارد. اما درحالی‌که مردم به‌طور فزاینده‌ای در محل کار و زندگی شخصی‌شان به آن وابسته شده‌اند، برای شخص بسیار مشکل است که آن را استفاده نکند.

هیچ شرکت فن‌آوری قادر نیست تحت کنترل حزب کمونیست چین استقلال خود را حفظ کند و همچنین قادر نیست به‌طور حقیقی از اطلاعات و اسرار شخصی کاربرانش مراقبت کند.

نوشته: مینگهویی

نظرات بیان شده در این مقاله، نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

نظرسنجی تازه اپک‌تایمز: حزب کمونیست چین در میان اکثر آمریکایی‌ها منفور است

شرکت‌های آمریکایی زنجیره‌های تأمین را به خارج از چین منتقل می‌کنند

ساکن بریتانیا: جهان نیاز به حقیقت، نیک‌خواهی، بردباری دارد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی