logo_eet

 ۴۱ سناتور می‌گویند دستور توقف ساخت دیوار مرزی توسط بایدن قانونی نیست

دیوار مرزی روز چهارشنبه ۴۱ سناتور جمهوری‌خواه اقدام به امضای نامه‌ای کردند که به ابتکار سناتور شلی مور کاپیتو، تهیه شده و طی آن از دفتر
(Guillermo Arias/AFP via Getty Images)

روز چهارشنبه ۴۱ سناتور جمهوری‌خواه اقدام به امضای نامه‌ای کردند که به ابتکار سناتور شلی مور کاپیتو، تهیه شده و طی آن از دفتر پاسخگویی دولت ایالات متحده، خواسته شده است که قانونی بودن تعلیق بودجه ساخت دیوار مرزی توسط بایدن و تعلیق اجرای آن ارزیابی شود.

بایدن در اولین روز کاری خود با صدور یک فرمان اجرایی ساخت دیوارهای مرزی جنوبی را متوقف کرد و دستور تعلیق بودجه کنگره که برای ساخت دیوارهای بیشتر اختصاص داده شده بود را صادر کرد. بایدن همچنین دستوری را امضا کرد که موقعیت اضطراری در مرز ایالات متحده و مکزیک را لغو کرد.

سناتورها در این نامه نوشتند که فرمان‌های اجرایی بایدن برای توقف پروژه دیوار مرزی و بودجه آن، علی‌رغم پیشرفت در زمینه کنترل مهاجرت غیرقانونی صادر شده است.

در اعلامیه بایدن در این خصوص آمده است که دیوار مرزی اتلاف پول است و راه حل جدی سیاسی نیست.

این گروه از سناتورهای جمهوری‌خواه معتقدند که این اقدامات ناقض قوانین فدرال و قانون اساسی کنگره است و آنها خواستار ارزیابی قانونی از سوی دادستان کل ایالات متحده، ژن دودارو شدند.

در نامه فوق خطاب به دفتر پاسخگویی دولت ایالات متحده افزوده شده است که «رئیس جمهور قدرت نادیده گرفتن یا اصلاح یک قانون مصوب را ندارد، در عوض باید قانون را صادقانه همانطور که کنگره تصویب می‌کند اجرا کند.»

سناتورها گفتند که آنها معتقدند مسدود شدن بودجه دیوارهای مرزی و ساخت و سازها به ایجاد بحران امنیتی و انسانی و ملی در مرز منجر شده است.

یکی از مقامات مرزی به رسانه‌ها گفت که توقف ساخت و ساز دیوار جنوبی عجولانه بود و جاده‌های گسترده‌ای را به جا گذاشته است که کارتل‌های مواد مخدر اکنون می‌توانند از آنها برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده کنند.

او افزود «اکنون آنچه که ما داریم زیرساختی است که کارتل‌ها می توانند از آن بهره مند شوند.»

در همین حال، ایالت‌های مرزی مانند تگزاس در تلاشند تا در مورد سیاست‌های دیوار مرزی بایدن اقدامی کنند. تگزاس ۱۲۰۰ مایل مرز با مکزیک دارد و یکی از ایالت‌هایی است که متحمل فشار گسترده مهاجران غیرقانونی می‌شود، و قانون‌گذاران تگزاس، که در مرز مکزیک واقع است، با تهیه لوایحی در مجلس، برای تکمیل دیوار مرزی تلاش می‌کنند.

بر اساس اطلاعات جدید گمرک ایالات متحده و حفاظت از مرزها، تعداد بازداشت‌ها در مرزهای جنوبی از آوریل سال ۲۰۲۰ هر ماه صعودی بوده است کرده و به ۹۶ هزار و ۹۷۴ مورد رسیده است.

مخالفان سیاست‌های مهاجرتی بایدن می‌گویند که سایر تصمیمات او نیز در این خصوص برای معکوس کردن سیاست‌های ترامپ است که باعث تشدید بحران مرزی شده است. مانند سیاست ترامپ در الزام پناهجویان برای ماندن در مکزیک و طرح درخواست پناهجویی خود در همان‌جا به جای آمدن به ایالات متحده، که توسط بایدن لغو شده است.

سناتور جان تون روز سه شنبه در توئیتر خود در مورد بحران در مرز گفت «توقف ساخت دیوارهای مرزی، کاهش اجرای قانون، توقف در اخراج‌ها، بایدن این پیام را با صدای بلند و واضح ارسال کرد که مرز ما باز است. اکنون ما شاهد یک بحران قابل پیش‌بینی ساخت دست خود هستیم.»

مطالب دیگر:

روسیه پس از اظهارات بایدن درباره پوتین، سفیر خود در ایالات متحده را فراخواند

مدیرعامل مای‌پیلو: اپلیکیشن جدیدم، مکانی امن برای کسانی است که از پلتفرم‌های یوتیوب و توییتر حذف شده‌اند

 ترامپ: هرگز مانند مقامات بایدن با چینی‌ها در آلاسکا دیدار نکردم

اخبار مرتبط