logo_eet

اختصاصی: پرده‌برداری ترامپ از نخستین کاری که در صورت ریاست جمهوری مجدد انجام خواهد داد

دیوار دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا گفته است که در صورت پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری، اولین اقدام اجرایی وی آغاز مجدد ساخت د
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲، با کش پاتل از تلویزیون اپک تایمز در استراحتگاه مارآ لاگو در پالم بیچ، فلوریدا، صحبت می‌کند. (The Epoch Times)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا گفته است که در صورت پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری، اولین اقدام اجرایی وی آغاز مجدد ساخت دیوار در مرز جنوبی آمریکا خواهد بود.

رئیس جمهور در ۳۱ ژانویه در برنامه کش کرنر تلویزیون اپک تایمز گفت که تکمیل این دیوار اهمیتی فراتر از سیاست داخلی دارد، زیرا تصویری از قدرت را به شی جین پینگِ چینی و دیگر رهبران جهان نشان می‌دهد.

ترامپ با اشاره به شی جین پینگ گفت : «اول از همه دیوار، اصلاً حتی به خاطر او. می‌دانید چرا؟ چون وقتی می‌بیند میلیون‌ها نفر به سمت کشور ما سرازیر می‌شوند، احترامی را که برای کشور ما قائل است از دست می‌دهد.»

وقتی او و پوتین و کیم جونگ اون و رهبران ایران می‌بینند که میلیون‌ها نفر وارد کشور ما می‌شوند… دیگر احترامی قائل نیستند.»

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، پس از در دست گرفتن دفتر ریاست جمهوری در ژانویه سال گذشته، ده‌ها مورد از سیاست‌های مرزی ترامپ را لغو یا معلق کرد. این سیاست‌های سهل‌گیرانه منجر شده است سیلی از اتباع خارجی غیرقانونی، به میزانی که دهه‌ها است دیده نشده، از مرز [آمریکا] عبور کنند.

مأموران گشت مرزی در سال ۲۰۲۱، ۹/۱ میلیون گذرکننده غیرقانونی را دستگیر کردند که چهار برابر تعداد افرادی است که در سال ۲۰۲۰ در دوران ترامپ دستگیر شده بودند. تعداد کودکانی که بدون همراه از مرز آمریکا و مکزیک عبور می‌کنند، در سال ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود رسیده است.

بایدن با یک فرمان اجرایی که در روز تحلیف خود صادر کرد، ساخت دیوار را به تعلیق درآورد. مصالحی به ارزش میلیون‌ها دلار در بیابان‌های آریزونا، نیومکزیکو و تگزاس از بین رفته است و اکنون تنها می‌توان آن‌ را به عنوان ضایعات به قیمت چند پنی فروخت. جاده‌های کنار دیوار، دوربین‌ها و حسگر‌ها نیز یا نصب‌ نشد‌ه‌اند یا ناتمام مانده‌اند.

ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک یکی از وعده‌های ترامپ در کمپین‌های جمع‌آوری امضا بود. دموکرات‌های کنگره تا جایی که می‌توانستند با رساندن کمک مالی به این پروژه مبارزه کردند و در مقطعی دولت را تعطیل کردند تا از تأمین پول ساخت و ساز جلوگیری کنند. ترامپ پیروز شد و تا زمان ترک دفتر ریاست جمهوری، دولت بیش از ۴۵۰ مایل از دیوار را ساخت. زمانی که ترامپ کاخ سفید را ترک کرد، بیش از ۲۰۰ مایل از این دیوار در دست ساخت بود.

ترامپ به اپک‌تایمز گفت: «خیلی راحت است. متوقفش کردید، باید هم متوفقش کنید. ولی این یک نشانه بزرگ است، یک نشانه واقعا بزرگ.»

رئیس جمهور سابق افزود :«بعداً باید دوباره احترامشان را جلب کنید. چطور این کار می‌کنید؟ به این صورت که مطمئن می‌شوید آن‌ها می‌دانند که این کشور اینجاست و همین جا هم می‌ماند و هیچ حرف بیهوده‌ای را هم نمی‌پذیریم.»

بایدن در آوریل سال گذشته وضعیت مرزی را یک «بحران» عنوان کرد، اما کاخ سفید بعدتر این واژه را کنار گذاشت و از آن زمان از به کار بردن علنی آن خودداری کرده است.

مطالب دیگر:

ترامپ می‌گوید آمریکا دارد شبیه یک کشور کمونیستی می‌شود

ترامپ در مصاحبه اختصاصی با اپک تایمز درباره خروج آمریکا از افغانستان صحبت کرد

ترامپ در مصاحبه اختصاصی‌اش با  اپک تایمز: «درباره تحقیقات دورهام چیزهای زیادی در راه است.»

اخبار مرتبط