logo_eet

رئیس جمهور آمریکا وضعیت اضطراری اعلام کرد

دونالد ترامپ
(Brendan Smialowski/AFP/Getty Images)
دونالد ترامپ
(Brendan Smialowski/AFP/Getty Images)

دونالد ترامپ روز جمعه ۱۵ فوریه با هدف کنترل بحران انسانی در مرزهای جنوب غربی این کشور و تأمین بودجه ساخت دیوار مرزی وضعیت اضطراری اعلام کرد. به گفته وی اعلام وضعیت اضطراری همراه به ارائه لایحه‌ای به کنگره است که تأمین کننده ۸ میلیارد دلار بودجه جهت تکمیل دیوار مرزی است.

مطابق قوانین ایالات متحده، رئیس جمهور این اختیار را دارد که در شرایط وضعیت اضطراری (نظیر جنگ، بلایای طبیعی و…) بدون نیاز به تصویب مجلس از بودجه استفاده کند.

مدیر دفتر مدیریت و بودجه، به خبرنگاران گفت که با اعلام وضعیت اضطراری، دولت ۶۰۰ میلیون دلار از وزارت خزانه داری و ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار نیز از بودجه نظامی برای ساخت و ساز دیوار مرزی برداشت خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد که باندهای مواد مخدر و مهاجران غیرقانونی به آمریکا سرازیر می‌شوند و از این رو نیاز به اعلام یک وضعیت اضطراری بود.

ترامپ در نخستین روز فوریه اعلام کرده بود که ممکن است برای تأمین بودجه دیوار مرزی، اقدام به اعلام وضعیت اضطراری کند.

ترامپ پس از اتمام طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت آمریکا که به مدت ۳۵ روز ادامه یافت، روز ۲۵ ژانویه اقدام به مذاکراتی با دموکرات‌ها برای تأمین بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری احداث دیوار مرزی کرد که در نهایت این مذاکرات بی‌نتیجه بود.احداث این دیوار بخشی از یک بسته امنیت امنیتی بزرگ‌‌‌‏تر است که توسط متخصصین وزارت امنیت داخلی تهیه شده است.

رییس جمهور آمریکا بارها به بحران مرزهای جنوب غربی این کشور اشاره کرده است. جایی که مواد مخدر مرگبار، باندهای جنایتکار، مهاجران غیرقانونی و قاچاقچیان انسان بدون هیچ مانعی به ایالات متحده وارد می‌شوند.

یک مقام سابق اداره امنیت ملی روز ۳۰ ژانویه در یک مقاله نوشت که سالانه ده هزار کودک در سراسر مرز با هدف بهره‌برداری جنسی قاچاق می‌شوند.

مزالب دیگر:

هشدار کارشناسان : کمونیسم و سوسیالیسم بنیان خانواده را از بین می‌برند

ترامپ در مراسم « صبحانه دعای ملی »، از حق زندگی انسان و آزادی عقیده دفاع کرد

احتمال اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا

اخبار مرتبط