Asset 2

کمیته مشترک کنگره، قطع‌نامه‌ای که در آن بایدن «رئیس‌جمهور منتخب» شناخته شده بود را رد کرد

(Getty Images)
(Getty Images)

به گفته چندین عضو از هر دو حزب کنگره، کمیته مشترک تشریفات کنگره به قطعنامه‌ای که برای تصدیق جو بایدن، به عنوان رئیس جمهور منتخب تنظیم شده بود رأی منفی داد. هم‌زمان رئیس جمهور دونالد ترامپ و دیگر جمهوری خواهان به دادخواهی در مورد نتایج انتخابات ۳ نوامبر ادامه می‌دهند.

سه جمهوری‌خواه و سه دموکرات از هر دو مجلس نمایندگان و سنا در این هیئت حضور دارند. نانسی پلوسی رئیس مجلس، کوین مک کارتی رهبر اقلیت مجلس، میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا و رهبر اکثریت مجلس، استنی هویر، سن های روی بلانت، و ایمی کلوبوچار در این کمیته حضور دارند.

جمهوری‌خواهان گفتند که آنها این تصمیم را گرفته‌اند زیرا فرآیندهایی مربوط به انتخابات وجود دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری درباره رئیس جمهور منتخب ابتدا به انجام برسد.

روی بلانت از اعضای این کمیته در بیانیه‌ای گفت «این وظیفه کمیته مشترک کنگره نیست که در مورد مراسم تحلیف، جلوتر از روند انتخابات تصمیم بگیرد.» وی افزود «کمیته ابتکار  (JCCIC)  با چالش برنامه ریزی مراسم تحلیف امن، با توجه به همه‌گیری کرونا روبرو است. امیدوارم که اعضای این کمیته به سنت دیرینه کمیته که همکاری دو جانبه است پایبند بوده و بر وظیفه مورد نظر تمرکز کنند.»

مک کانل، در حال صحبت با خبرنگاران اشاره کرد که کالج انتخاباتی برای انتخاب رئیس جمهور در روز ۱۴ دسامبر تشکیل جلسه می‌دهد و مجلس نمایندگان در ۲۰ ژانویه برای سوگند ریاست جمهوری جلسه خواهند داشت.

نماینده اکثریت مجلس نمایندگان استنی هویر، که طی یک کنفرانس مطبوعاتی خواستار قانون کنترل اسلحه در پایتخت ایالات متحده شد، پس از رد قطعنامه فوق، بیانیه‌ای صادر کرد و از موضع  جمهوری خواهان انتقاد کرد.

هویر به خبرنگاران گفت «میزان مخالفت جمهوری خواهان از پذیرش نتیجه انتخابات و به رسمیت شناختن جو بایدن و کمالا هریس به عنوان رئیس جمهور و معاون بعدی ما حیرت انگیز است.» وی تایید کرد که بایدن مورد تأیید قرار نگرفته است.

هویر افزود که کمیته تحلیف در مورد محدود کردن مشارکت عمومی در جریان مراسم تحلیف ۲۰ ژانویه به دلیل ویروس حزب کمونیست چین توافق کرده است.

بایدن پیروزی در انتخابات را اعلام کرده است، اما ترامپ و دیگر جمهوری خواهان در دادگاه نتایج انتخابات را به چالش کشیده‌اند. در حال حاضر اپک تایمز تا پایان چالش‌های حقوقی در مورد نتیجه قطعی انتخابات موضع‌گیری ندارد.

در متن متنشر شده قطعنامه‌ای که رد شد عباراتی مانند «با هماهنگی کمیته تحلیف ریاست جمهوری بایدن و کارشناسان بهداشت عمومی» و «ما این انتقال قدرت را مشاهده می‌کنیم» مشاهده می‌شد.

رأی گیری در همان روزی انجام شد که دیوان عالی دادخواستی را که خواهان رد نتایج انتخابات در پنسیلوانیا شد را رد کرد.

در همین حال، ایالت تگزاس در دیوان عالی کشور علیه پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان و ویسکانسین، شکایت کرد. این شکایت با طرح این استدلال بود که این چهار ایالت با تغییر دادن قوانین انتخابات، قانون اساسی را نقض کردند، و با رأی دهندگان برخورد نابرابر داشته‌اند، و اجازه داده‌اند در انتخابات بی نظمی جدی روی دهند.

مطالب دیگر:

ایالت تگزاس از دیوان عالی کشور خواسته که انتخابات را در چهار ایالت کلیدی، غیرقانونی اعلام کند

«قلدری» چین در مقابل استرالیا همچنان ادامه دارد: پکن واردات گوشت از ششمین تامین کننده استرالیایی را ­هم متوقف کرد

ریچارد گرینل: فهرست بلندی از حوادث‌ نگران‌کننده انتخابات

ترامپ: در صورت از دست دادن دور دوم انتخابات سنا، سه مقام جمهوری خواه مقصر خواهند بود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی