logo_eet

ترامپ: ایالات متحده و جهان، باید به‌خاطر پاندمی از حزب کمونیست چین غرامت بخواهند

رئیس جمهور پیشین ترامپ: ایالات متحده و جهان، باید به‌خاطر پاندمی از حزب کمونیست چین غرامت بخواهند تعرفه‌های کالاهای چینی را تا ۱۰۰ درصد
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در 5 ژوئن 2021 در کنگره ایالتی حزب جمهوری‌خواه کارولینای شمالی در گرینویل سخنرانی کرد. (Melissa Sue Gerrits/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین در تاریخ ۵ ژوئن گفت که ایالات متحده و جهان باید از حزب کمونیست چین به‌خاطر پاندمی غرامت بخواهند و از دولت بایدن خواست که تعرفه‌های کالاهای چینی را تا ۱۰۰ درصد افزایش دهد.

رئیس جمهور پیشین این سخنان را در کنگره سالانه حزب جمهوری‌خواه ایالتی در گرینویل، کارولینای شمالی بیان کرد.

او گفت: «زمان آن فرا رسیده است که آمریکا و جهان خواستار جبران خسارت و پاسخگویی از حزب کمونیست چین شوند. همه ما باید با یک صدای واحد اعلام کنیم که چین باید پرداخت کند. آنها باید پول بپردازند.» «ایالات متحده باید بلافاصله گام بردارد تا تعرفه ۱۰۰ درصدی را برای کلیه کالاهای ساخته شده در چین تدوین کند.»

حزب کمونیست چین با عدم اطلاع‌رسانی درباره شیوع بیماری در ووهانِ چین به بیماری همه‌گیر کووید۱۹ کمک کرد. رژیم چین شهر بزرگ ووهان را قرنطینه کرده بود اما پروازهای بین‌المللی به فرودگاه‌هایش را باز گذاشت. کووید۱۹ بیماری ناشی از ویروس حزب کمونیست چین است.

رئیس جمهور پیشین گفت: «سال گذشته، چین از طریق ویروسی که من آن را ویروس چین می‌نامم چرا که می‌خواهم دقیق باشم، حدود ۱۶ تریلیون دلار خسارت اقتصادی به ایالات متحده وارد کرد و جان صدها هزار نفر از همشهریان ما را گرفت.»

ترامپ گفت که این پاندمی معامله تجاری او را که در حال مذاکره با چین بود تغییر داد. در آن زمان، دولت او تعرفه‌های قابل توجهی بر کالاهای چینی وضع کرد و رژیم چین با تعرفه‌های خاص خود پاسخ داد. دولت بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا، تعرفه‌ها را ثابت نگه داشته است. ترامپ خاطرنشان کرد که در نتیجه «میلیاردها و میلیارد دلار سرازیر می‌شود».

ترامپ گفت: «این اولین بار است که بعد از مدت زمان طولانی به این معامله تجاری اشاره می‌کنم.» «این واقعاً بسیار سودمند بوده است. اما در مقایسه با ویرانی که ایجاد شده بسیار کوچک است. ما باید ۱۰۰ درصد از کل پولی را که از تعرفه‌ها جمع می‌کنیم برای کمک به بازگرداندن مشاغل و کارخانه‌ها از چین و جاهای دیگر به آمریکا و بازگشت به ایالت بزرگ کارولینای شمالی سرمایه گذاری مجدد کنیم.»

دولت بایدن  در حالی که بسیاری از سیاست‌های ترامپ را لغو کرد، اما تعرفه‌ها و سایر اقدامات تحمیل شده توسط رئیس جمهور سابق را تا حد زیادی حفظ کرده است.

سخنرانی در گرینویل دومین حضور عمومی مهم ترامپ از زمان ترک کاخ سفید در ژانویه بود. رئیس جمهور سابق خود را متعهد به ادامه فعالیت در سیاست کرد و به انتخابات ریاست جمهوری دیگر در سال ۲۰۲۴ اشاره کرد.

مطالب دبگر:

عضو سابق حزب دموکرات از دلایل پیوستن خود به حزب جمهوری‌خواه می‌گوید

لینکداین حساب کاربری برخی از منتقدان چین، از جمله کارکنان اپک تایمز را در شب سالگرد واقعه‌ تیان‌آنمن، مسدود کرد ​​​​​​​

دیدگاه: هرگز نگذارید یک طاعون از کف برود

اخبار مرتبط