logo_eet

ترامپ: حزب جمهوری خواه با وجود سناتور مک‌کانل موفق نخواهد بود

رئیس جمهور پیشین آمریکا در بیانیه‌ای کاملاً صریح، از رهبر اقلیت سنا، میچ مک کانل انتقاد کرد و گفت که حزب جمهوری‌خواه در آینده با در اختیار
دونالد ترامپ در کنار سنا میچ مک کانل، و سناتور روی بلانت  (Alex Wong/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در بیانیه‌ای کاملاً صریح، از رهبر اقلیت سنا، میچ مک کانل انتقاد کرد و گفت که حزب جمهوری‌خواه در آینده با در اختیار داشتن مک کانل موفق نخواهد بود.

بیانیه رئیس جمهور سابق، مک کانل را مسئول از دست دادن اکثریت سنا توسط جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۰ دانست. وی اظهار داشت که عدم حمایت مک کانل در خصوص پرداخت ۲۰۰۰ دلار محرک اقتصادی، باعث موفقیت دموکرات‌ها شد.

ترامپ افزود «او هرگز آنچه را که باید انجام شود یا آنچه برای کشور ما مناسب است انجام نخواهد داد. در صورت لزوم، من از رقبای اصلی خود که از «عظمت را دوباره به آمریکا برمی‌گردانیم» و سیاست «اول آمریکا» پشتیبانی می‌کنند، حمایت خواهم کرد. ما رهبری درخشان، قوی، متفکر و دلسوز می‌خواهیم.

به گفته ترامپ، پس از فاجعه از دست دادن کرسی‌های جورجیا، یعنی جایی که باید هر دو کرسی سنای ایالات متحده را به دست می‌آوردیم، مک کانل از پیشنهاد پرداخت محرک ۲۰۰۰ دلاری جمهوری‌خواهان به شهروندان به علت آسیب کرونا، حمایت نکرد و در نتیجه مبلغ ۶۰۰ دلاری دموکرات‌ها به تأیید رسید و این تبلیغ اصلی دموکرات‌ها شد و یک برد بزرگ برای آنها بود.

ترامپ افزود که حزب جمهوریخواه تحت رهبری مک کانل هرگز آنچه را که باید انجام شود انجام نمی‌دهد تا بتواند یک سیستم انتخاباتی آزاد و عادلانه را در آینده تأمین کند. وی افزود که مک‌کانل در زمینه امور چین هیچ اعتباری ندارد چون خانواده‌اش در چین منافع تجاری زیادی دارند.

منظور ترامپ احتمالاً همسر مک کانل، ایلین چائو است که در دولت ترامپ به عنوان وزیر حمل و نقل خدمت می‌کرد و در هفتم ژانویه استعفا داد. گزارش شده است که چائو و خانواده‌اش با چین تجارت دریایی دارند.

این بیانیه تأکید می‌کند که شکاف فزاینده‌ای در حزب جمهوری‌خواه بین مقامات منتخب طرفدار ترامپ و جناح تحت هدایت امثال مک کانل و لیز چنی، عضو گروه رهبری مجلس نمایندگان، که ماه گذشته به استیضاح ترامپ رأی داد، ایجاد شده است.

چندین سناتور جمهوری خواه که در آخر هفته به محکوم کردن ترامپ رأی دادند، متعاقباً توسط حزب جمهوری‌خواه ایالت خود مورد سرزنش قرار گرفتند. چنی در سال ۲۰۲۲ با یک رقیب اصلی جمهوری‌خواه برای کرسی خود روبرو خواهد شد.

در حالی که مک کانل به تبرئه ترامپ رای داد، وی ادعا کرد رئیس جمهور سابق مسئول تعرض به کنگره در ششم ژانویه است. رهبر جمهوری خواهان همچنین پیشنهاد کرد که رئیس جمهور پیشین می‌تواند با اتهامات مدنی یا کیفری روبرو شود، گرچه در سنا تبرئه شده باشد.

در سرمقاله وال استریت ژورنال، مک کانل نوشت که طرفداران ترامپ به دلیل دروغ‌های وی به کنگره حمله کردند و همچنین گفت رفتار او در خلال هرج و مرج و پس از آن نیز غیر منطقی بود.

ترامپ و وکلای وی تحریک وی به خشونت در ششم ژانویه را انکار کرده‌اند.

رهبر جمهوری‌خواه سنا با استدلال بر اینکه وی برای حمایت از قانون اساسی ترامپ را تبرئه کرده است، گفت که پیش‌فرض قانون اساسی این است که هر کسی توسط سنا محکوم شود باید مقامی داشته باشد که از آن برکنار شود. وی افزود این به معنای سلب مسئولیت ترامپ از پاسخگویی نیست.

مک کانل در مورد رقابت‌های آینده کنگره گفت که اگر ببیند که نامزدهای مورد حمایت ترامپ فاقد اعتبار باشند، از آنها حمایت نخواهد کرد.

دفتر مک کانل تاکنون به درخواست اظهار نظر اپک تایمز پاسخی نداده است.

مطالب دیگر:

پیامدهای منفی لغو پروژه کی‌استون برای شرکت‌های برق روستایی

ترامپ حامیان خود را در جشن روز رئیس جمهور غافلگیر کرد

 یک نماینده جمهوری‌خواه: هدف از استیضاح ترامپ، مجرم قلمداد کردن همه طرفدارانش بود

اخبار مرتبط