logo_eet

پلوسی در بحبوحه تهدیدات رژیم چین به خشونت نظامی وارد تایوان شد

نانسی پلوسی (وسط) رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در 2 اوت 2022 وارد فرودگاه سونگشان در تایپه، تایوان شد. (Taiwan Foreign Ministry)
نانسی پلوسی (وسط) رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در 2 اوت 2022 وارد فرودگاه سونگشان در تایپه، تایوان شد. (Taiwan Foreign Ministry)

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، علی‌رغم تهدیدهای خشونت‌آمیز حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) و ارگان‌های تبلیغاتی آن، روز دوم اوت وارد تایوان شد.

این سفر در بحبوحه یک تور چند ملیتی در جنوب شرقی آسیا انجام می‌شود که همچنین شامل سفر رئیس مجلس نمایندگان به سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن می‌شود.

آمریکا از تهدیدات چین ناراضی است

رژیم کمونیستی چین متعاقباً این سفر را به یک طبل جنگ تبدیل کرده است و تهدیدهای خصمانه‌ فزاینده‌ای علیه تایوان و ایالات متحده انجام داده است.

شی‌جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین، هفته گذشته طی یک تماس تلفنی به جوبایدن، رئیس جمهورآمریکا گفت: «بازی با آتش شما را به آتش می‌کشد.»

به همین ترتیب، رسانه‌های دولتی چین با فهرستی طولانی از پست‌های تحریک‌آمیز و گاهی خشونت‌آمیز در مورد این سفر به رسانه‌های اجتماعی پرداختند. مهمتر از همه، ترغیب ارتش چین به سرنگونی هواپیمای پلوسی.

شیجین هو، سردبیر سابق گلوبال تایمز، رسانه دولتی چین، در توییتی گفت: «اگر جنگنده‌های آمریکایی هواپیمای پلوسی را به تایوان اسکورت کنند، به معنی تهاجم است.»

«[ارتش چین] حق دارد هواپیمای پلوسی و جت‌های جنگنده ایالات متحده را با روش‌هایی از جمله شلیک گلوله‌های هشدار دهنده و ایجاد حرکت تاکتیکی مانع شونده دفع کند. اگر ناکارآمد باشد، آنها را ساقط کند.»

رهبری ایالات متحده، در بیشتر موارد، تهدیدها را به آرامی پذیرفته است. روز دوشنبه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، بار دیگر تاکید کرد که کشور آمریکا هیچ سیاستی را در مورد تایوان تغییر نمی‌دهد.

کربی گفت: «به زبان ساده، هیچ دلیلی وجود ندارد که پکن یک سفر ساده مطابق با سیاست دیرینه ایالات متحده را به نوعی بحران یا درگیری تبدیل کند یا از آن برای افزایش فعالیت نظامی تهاجمی در داخل یا اطراف تنگه تایوان استفاده کند.»

«ما طعمه را نخواهیم گرفت یا درگیر شمشیربازی نخواهیم شد. در عین حال، مرعوب نخواهیم شد. ما در دریاها و آسمان‌های غرب اقیانوس آرام مانند دهه‌ها به فعالیت خود ادامه خواهیم داد.»

کربی گفت: «ما از همان ابتدا روشن بودیم که او [پلوسی] تصمیمات خود را خواهد گرفت و کنگره یک شاخه مستقل از دولت است. قانون اساسی ما شامل تفکیک قوا است.»

«با توجه به بیش از چهار دهه روابط دیپلماتیک ما، این موضوع برای جمهوری خلق چین به خوبی شناخته شده است. رئیس مجلس حق دارد به تایوان سفر کند و رئیس مجلس نیز قبلاً بدون هیچ گونه حادثه‌ای از تایوان دیدن کرده است، مانند بسیاری از اعضای کنگره، از جمله امسال.»

حزب کمونیست چین قبلاً مجازات تایوان را به دلیل پذیرش پلوسی آغاز کرده است. وب‌سایت رئیس جمهور تایوان در اوایل هفته مورد حمله سایبری قرار گرفت. در همین حال، این حمله با ممنوعیت واردات بیش از ۱۰۰ شرکت غذایی و کشاورزی تایوانی توسط چین همراه شد.

اما علیرغم لفاظی‌های رژیم چین و تمایلش به آسیب رساندن، رهبران تایوان و ایالات متحده همبستگی خود را در تسلیم نشدن به خواسته‌های رژیم اعلام کردند.

وانگ تینگ یو، نماینده تایوانی در یک توییت گفت: «اگر رئیس قوه مقننه یک کشور بزرگ سفر اعلام نشده به تایوان را به دلیل تهدید جمهوری خلق چین به استفاده از زور علیه مردم آزادیخواه در این جزیره زیبا لغو کند، چه پیامی برای دیگر رهبران جهان آزاد خواهد داشت؟»

مطالب دیگر:

تور آمریکایی الهام‌بخش و بیداری‌بخش «پایان دادن به حزب کمونیست چین»

هشدار ترامپ: مسئله‌ای ویران‌کننده‌تر از رکود در کمین است

رژیم چین در پاسخ به سفر احتمالی پلوسی به تایوان، در تنگه تایوان مانور نظامی انجام می‌دهد

اخبار مرتبط