Search
Asset 2

تحول رادیکال آمریکا در ۱۰۰ روز اول بایدن (بخش ۱)

رادیکال پرزیدنت دونالد ترامپ و کارشناسان محافظه‌کار در جریان کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ به مدت چندین ماه هشدار دادند در پشت چهره میانه‌رو و
(Drew Angerer/Getty Images)

پرزیدنت دونالد ترامپ و کارشناسان محافظه‌کار در جریان کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ به مدت چندین ماه هشدار دادند در پشت چهره میانه‌رو و حامی دوحزبی کاندیدای آن زمان، جو بایدن، یک برنامه لیبرال رادیکال برای تحول آمریکا نهفته است. بایدن نیز در کمتر از ۱۰۰ روز صحت این ادعا را ثابت کرده است و بسیاری از لیبرال‌ها که دوره ریاست‌جمهوری او را با پرزدینت فرانکلین دی. روزولت مقایسه می‌کنند، او را از این بابت تحسین کرده‌اند.

هزینه بسته حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن برای همه‌گیری کووید-۱۹ برای مالیات‌دهندگان آمریکا بسیار فراتر از معامله جدید روزولت است. دموکرات‌‎ها بدون حمایت جموری‌خواهان این بسته را در کنگره به تصویب رساندند که این خود ثابت می‌کند بایدن دقیقا همان فرد حزب‌گراییست که منتقدان درباره آن هشدار داده بودند.

اقدامات زیرساختی پیشنهادی این رئیس‌جمهور دموکرات، یعنی برنامه اشتغال‌زایی آمریکا و برنامه خانواده‌های آمریکایی، رقم تخمینی کل این پروژه را به ۵.۴ تریلیون دلار می‌رساند و علاوه بر این، او برنامه‌های رفاهی متعددی را معرفی کرده است که از زمان اجرای بیمه مدی‌کر و بن‌های غذایی نظیر آن دیده نشده است. هزینه این پروژه برای هر خانوار بیش از ۴۳،۰۰۰ دلار است و مجموع هزینه آن بیشتر از مجموع ثروت تمام میلیاردهای آمریکاست. دموکرات‌ها می‌توانند برای اولین در تاریخ با استفاده چندباره از پروسه مصالحه در یک سال مالی، هر دو طرح را در غیاب حمایت جمهوری‌خواهان اجرایی کنند.

هزینه گزاف و ماهیت رادیکال این طرح در کنار اکثریت خفیف دموکرات‌ها در مجلس و سنا که از آن برای اعمال این طرح‌ها استفاده می‌کنند بر سیستم مدیریتی آمریکا فشار می‌آورد؛ سیستمی که همواره در تاریخ برای ایجاد تغییرات تحول‌آفرین به مقداری همکاری دوحزبی نیاز داشته است.

سناتور میت رامنی (جمهوری‌خواه، یوتاه)، که از منتقدان ترامپ و معدود جمهوری‌خواهانیست که خواهان همکاری دو حزبی در مسائل مربوط به زیرساخت است در توییترش نوشت: «سنایی که به طور مساوی میان دو حزب تقسیم شده و یک مجلس با اکثریت دموکرات به هیچ عنوان مجوزی برای «یکه‌تازی» نیست».

دموکرات‌ها می‌گویند مجبور شده‌اند برای کمک به آمریکایی‌هایی که به پیامدهای اقتصادی پاندمی کووید-۱۹ دچار شده‌اند بسته حمایتی کووید-۱۹ را بدون حمایت جمهوری‌خواهان به تصویب برسانند. آنان می‌گویند برخی از بندهای این لایحه از جمله گسترش اوباماکر باید مدت‌ها پیش عملی می‌شد. دموکرات‌ها پیش‌بینی می‌کنند طرح معافیت مالیاتی کودکان که از ماه جولای به صورت ماهیانه به اکثر خانوار پرداخت می‌شود، می‌تواند فقر کودکان را به میزان ۵۰% کاهش دهد.

سناتور چاک شومر (دموکرات، نیویورک)، در روز ۲۷ آوریل در توییترش نوشت: «داستان ۱۰۰ روز اول ریاست‌جمهوری داستان دریافت واکسن، پول و امید به آینده است».

بایدن پا را از حد و حدود سیستم فراتر گذاشته و از اختیارات ریاست‌جمهوری برای تحول رادیکالی خودِ سیستم استفاده می‌کند. او از طرح نامحتمل تبدیل واشنگتن دی. سی به ایالت که می‌توانست دو کرسی سنا را تا مدت مدیدی در اختیار دموکرات‌ها بگذارد پشتیبانی نمود؛ از تضعیف و لغو پروسه اطاله بررسی حمایت کرد؛ همزمان با طرح لایحه‌ای توسط دموکرات‌ها برای انتخاب قضات، کمیسیونی را برای بررسی اعمال اصلاحات در دیوان عالی ایجاد نمود؛ و گفت قانون H.R. 1 را، که یک لایحه اصلاحی انتخابات است و در کنار برخی قوانین دیگر، رأی‌دهی پستی را برای همیشه ماندگار می‌کند امضا خواهد کرد.

جنی بث مارتین، یکی از بنیان‌گذاران و مسئول هماهنگی ملی پاتریوت‌های تی پارتی در مقاله‌ای نوشت: «اقای بایدن به خوبی می‌داند که اهدافش به حدی رادیکال و افراطیست که نمی‌تواند بدون تغییر قوانین بازی سیاسی، آن‌ها را تصویب کرده و از آن‌ها حراست کند. از این رو، او از همه جوانب در حال تلاش برای تحقق این هدف است».

این موج تغییرات برای دموکرات‌ها به مانند تجویز پزشک است. بیل کلینتون، رئیس‌جمهور پیشین کشور، عملکرد بایدن در گفتار و کردار تا بدینجا را «تقریباً بی‌عیب و نقص» خواند.

کلینتون به سایت خبری ددلاین گفت: «اگر بتوانیم نتایج مثبتی پدید آوریم که بتواند با کمک و ارائه یک شانس به همه، اختلافات را از بین ببرد آن‌گاه می‌توانیم از نظر روانی نیز تغییر کنیم».

مطالب دیگر:

ویدئو: مروری بر جنایات حزب کمونیست چین

یک نهاد بین‌المللی پارلمانی از سازمان بهداشت جهانی خواست که تایوان را به این مجمع دعوت کند

توافقنامه پاریس، معاهده‌ای که چین فقط حرفش را می‌زند اما آمریکا را ملزم به عمل کردن می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی