logo_eet

احساس تنهایی و راهکارهای غلبه بر آن

راهکار مقابله با تنهایی
راهکار مقابله با تنهایی
راهکار مقابله با تنهایی
راهکار مقابله با تنهایی

انسان یک موجود اجتماعی است و تمایل به بودن در جمع دارد. انسان ها برای داشتن زندگی سعادتمندانه همراه با سلامت روان، نیاز به برقراری روابط اجتماعی در سایه امنیت، نشاط، آرامش و عزت نفس دارند.

تنهایی، به عنوان یکی از عوامل اضطراب آور در زندگی مدرن امروزی، به معنای نبود ارتباط سالم و مفید با دیگران تعریف شده است. پژوهشگران دریافته اند که اثرات منفی تنهایی در افزایش فشار خون، چربی خون، چاقی، سرطان، حمله قلبی و مغزی، خواب نامطلوب، زوال عقل و سایر مشکلات جسمی و روانی ظهور پیدا می کند. در واقع، تنهایی و افسردگی ارتباط تنگاتنگ با هم دارند. فردی که احساس تنهایی می کند، ممکن است دچار افکار به شدت منفی نسبت به خود و استعداد هایش شود و افکار منفی باعث شود که مدام از خود انتقاد کند و دید خصمانه نسبت به خود یابد. این حس مخرب می تواند روی توانایی یادگیری و حافظه افراد، چه کودک و چه بزرگسال، اثر منفی به جای گذارد.

اگرگرفتار این احساس شده اید، روش های زیر می توانند به شما کمک کنند. اما قبل از هر چیز باید بدانید که شما تنها فردی نیستید که احساس تنهایی می کند، همه ما به نوعی و در موقعیت های خاص جنین احساسی را تجربه کرده ایم.

– فعالیت یا سرگرمی جدیدی بیابید.

به جای اینکه دائم احساس تنهایی کنید دست به کارهایی بزنید تا این حس از شما دور شود. مثلا به پیاده روی، دوچرخه سواری یا کتاب خواندن بپردازید. نواختن سازی را یاد بگیرید و یا نقاشی کنید. از امتحان کردن کارهای جدید نترسید.

– وقتی در محیط های مختلف اجتماعی قدم می گذارید، با دیگران صحبت کنید.

دست به کار شوید و پیش قدم شوید و اولین گام را شما بردارید، لبخند بزنید، سلام کنید و صمیمانه به زندگی دیگران علاقه نشان دهید.

– با خانواده، اقوام و دوستانتان تماس برقرارکنید.

 به آنها سر بزنید، به مهمانی های آنها بروید یا آنها را به مهمانی دعوت کنید. حتی اگر اقوام خوب و فوق العاده ای ندارید اما دعوت به مهمانی های آنان را حتما بپذیرید، زیرا ممکن است در آن مهمانی افراد دیگری مانند دوستان صاحب مهمانی حضور داشته باشند و بتوانند دوستان خوبی نیز برای شما شوند.

– در فعالیت گروهی مورد علاقه خود شرکت کنید.

وارد کلاس های آموزشی یا ورزشی ای که دوست دارید، شوید. با این کار می توانید با افرادی که علایقی مانند شما دارند آشنا شوید.

– کارهای داوطلبانه انجام دهید یا در کارهای خیر در جامعه شرکت کنید.

کمک به دیگران، اعتماد به نفس شما را افزایش داده و فرصت هایی برای شما فراهم می آورد تا با افراد جدیدی آشنا شوید.

– وارد کلاس های مشاوره ای یادگیری مهارت های اجتماعی و یا کارگاه های غلبه بر اضطراب و نگرانی شوید.

با خود بیندیشید که می خواهید از بودن در کنار دیگران لذت ببرید و به دیگران کمک کنید.

عده ای از روانشناسان معتقدند که برای مقابله با مشکل تنهایی، اصلاح در درک اجتماعی موثرتر از ایجاد مهارت ها و فرصت های اجتماعی برای تعاملات اجتماعی عمل می کند. اگر افراد بتوانند درک خود را نسبت به اطرافیانشان تغییر دهند در برقراری ارتباط با آنها و رهایی از تنهایی موفق ترند.

اخبار مرتبط