logo_eet

راه‌‌‌‏کارهایی برای کاهش مصرف شکر و شیرینی‌‌‌‏جات در خانواده

پروتئین شکر
مقدار پروتئین و گوشت را درغذایتان افزایش دهید. (stock.tookapic/pexels)

­­­­

پروتئین شکر
مقدار پروتئین و گوشت را درغذایتان افزایش دهید. (stock.tookapic/pexels)

اگر به توصیه‌‌‏های سلامت، طی دهه اخیر دقت کرده باشید احتمالا متوجه تغییر چشمگیر آنها شده‌‌‏اید؛ که طی آن نقش مواد قندی به‌‌‏عنوان عامل تضعیف سلامتی، مهم‌‌‏تر از مواد حاوی چربی درنظر گرفته می‌‌‏شود.

‌‌‏از قدیم، قصه چربی‌‌‏ها این بوده است که باعث چاقی شده و نهایتا به بیماری‌‌‏های قلبی و سایرمشکلات خطرناک پزشکی منجر می‌شوند. از طرف دیگر، به‌‌‏دفعات مشخص شده است که ترکیبات قندی و «غذاهایی که بدن آنها را به قند تبدیل می‌کند»، کاملا ناسالم بوده ومسبب بیماری‌های زیادی، ازجمله چاقی هستند. امروزه و با پیشرفت علم، نتایج جدیدی مطرح شده‌‌‏اند.

ظاهرا از آغاز سال ۲۰۱۷، متخصصین سلامت می‌خواهند مردم  تا حدامکان از این نتایج جدید مطلع شوند. گری تابِز، نویسنده مطالب علمی است و کتابی دارد به‌‌‏نام «پرونده‌‌‏ای علیه شکر»، که حاوی ارزیابی‌‌‏های انتقادآمیزی درباره شکراست.

بلافاصله پس ازانتشار کتاب تابِز، گزارشی از بخش سلامت عمومی انگلستان منتشر شد که هشدار می‌‌‏داد کودکان درانگلستان، نیمی از شکر مجاز روزانه خود را، تنها دروعده صبحانه مصرف می‌‌‏کنند؛ و منظور آنها شکر موجود در غلات وخوراکی‌‌‏های مخصوص صبحانه ونوشیدنی‌‌‏ها بود.

از یک طرف، بچه‌‌‏ها علاقه زیادی به خوراکی‌‌‏های شیرین و خوشمزه و کربوهیدرات‌های فرآیندشده دارند و ازطرفی، برای والدین امروزی که زیاد وقت ندارند، چه‌‌‏چیزی راحت‌‌‏تر از این خوراکی‌‌‏ها؟!

این خوب نیست. پس والدین باید چه‌‌‏کار کنند؟

اگر می‌خواهید مقدار مصرف موادقندی خانواده‌تان را کم کنید، به این توصیه‌ها دقت کنید:

مصرف موادغذایی فرآوری شده را به حداقل برسانید

تا جایی که امکان دارد، ازغذاهای خانگی وغیرفرآوری شده استفاده کنید.

اسامی متفاوت شکر را بشناسید

موقع خواندن برچسب‌‌های مواد غذایی، فقط دنبال کلمه «شکر» نگردید! ممکن است کلماتی روی برچسب ببینید مثل، شربت ذرت با فروکتوز بالا، مالتوز، دکستروز، ساکاروز و … که همگی به‌‌‏معنای وجود شکر در محصول موردنظر است. پس به همه اسامی روی برچسب‌‌‏های غذایی توجه کنید.

مقدار پروتئین و سبزیجات را درغذای‌‌‏تان افزایش دهید

تخم مرغ، گوشت، سایر پروتئین‌‌‏ها وسبزیجات، گزینه‌‌‏های خیلی خوبی هستند. هنگامی که غذایی آماده می‌‌‏کنید یا در رستوران آن را سفارش می‌دهید، بشقابی پر از پروتئین و سبزی را فراموش  نکنید.

از ادویه استفاده کنید

تاجایی‌‌‏که امکان دارد به‌‌‏جای شکرِ اضافه، از طعم دهنده‌‌‏های دیگر مانند ادویه‌‌‏ها، سس‌‌‏ها یا اسانس‌‌‏های غیرشیرین استفاده کنید.

غذای یک هفته را، در یک روز آماده کنید

مصرف کمتر غذاهای فرآوری شده، یعنی نیاز به زمان بیشتر برای پخت‌‌‏وپز. برای این‌‌‏که در وقت خود صرفه‌‌‏جویی کنید، یک روز یا یک شب در هفته را به  تهیه غذای خانگی اختصاص دهید؛ مواد غذایی را تهیه،  ریزریز و نیم‌‌‏پز کرده، یا کامل بپزید و وعده‌‌‏های غذایی سالم را از قبل، برای هفته بعد آماده کنید. بنابراین موقعی که عجله دارید، می‌‌‏توانید ازاین غذاهای سالم استفاده کنید.

جایگزین‌‌‏های جالب و جدید پیدا کنید

جایگزین‌‌‏های غذایی جدید را امتحان کنید. مثلا، به جای آرد سوخاری، از بادام ریزشده استفاده کنید و ببینید که چقدر خوشمزه است.

آشپزخانه و کمد خوراکی‌‌‏های خود را تمیز کنید

غذاهای شیرین را از آشپزخانه بردارید. وقتی جلوی چشم‌‌‏تان نباشد، نمی‌‌‏خورید یا کمتر هوس می‌‌‏کنید.

با آن مثل یک اعتیاد برخورد کنید

خواص اعتیادآور شکر ثابت شده است. طوری‌‌‏که ممکن است وقتی شکر را از رژیم غذایی‌‌‏تان کم کرده یا حذف می‌کنید، با بعضی ازعلایم ترک اعتیاد مواجه شوید! پس خود را برای ناراحتی‌‌‏های موقت یا گاها، ولع شدید به شیرینی آماده کنید.

 

اخبار مرتبط