Asset 2

راه‌‏های شناسایی و کنترل احساسات

کنترل احساسات و خشم
(402753628/shutterstock)
کنترل احساسات و خشم
(۴۰۲۷۵۳۶۲۸/shutterstock)

سوال: دختری هفده ساله هستم. به تازگی به سرعت و با محرک‌‏های کوچک و بزرگ عصبانی می‌‏شوم. گاهی با اعضای خانواده با صدای بلند، بدون رعایت ادب وبا لحن نامناسب صحبت می‌‏کنم و سپس پشیمان و شرمنده می‌‏شوم. لطفا مرا راهنمایی کنید.

پاسخ مشاور: شما در دوره نوجوانی هستید که معمولا این دوره با احساسات شدید و فوران هیجان همراه است. اگر این احساسات به درستی شناسایی و کنترل نشوند می‌‏تواند صدمه زننده باشند. با انجام فعالیت‌‏های زیر می‌‏توانید این احساسات را شناسایی و کنترل کنید.

پایش احساس و هیجان 

احساسات و هیجانات خود را در طول روز زیر نظر داشته باشید. همانند زمانی که شیر را می‌‏جوشانید، تا زمانی که شیر به جوش آید آن را زیر نظر دارید تا سر نرود. برای جلوگیری از طغیان و فوران هیجان، احساسات خود را پایش کنید و در طول روز گاه گاه دقت کنید که آیا حالتان خوب است یا نه؟

مطلب دیگر: مصرف غلات بیشتر و گوشت کمتر، برای جلوگیری از سرطان روده

بررسی هیجانات منفی

اگر در طول روز احساس منفی را تجربه می‌‏کنید به طور موقت کار خود را کنار بگذارید و به بررسی احساس خود بپردازید تا زمانی که بتوانید آرامش خود را به دست بیاورید. تحت هیجان شدید نمی‌‏توان به طور صحیح  و از روی عقل و منطق اقدام کرد و نتیجه عمل، ایجاد مشکلات بیشتر و تاسف و پشیمانی است.

ردگیری احساس

بررسی کنید تا چه وقت حالتان خوب بوده و از چه زمانی دچار این احساس منفی شده‌‏اید و چه علل و عواملی می‌‏توانسته در شکل گیری این احساس نقش داشته‌‏ باشد، تا به علت ناراحتی خود پی ببرید.

تجزیه و تحلیل علت

سعی کنید معنی دیگری برای عامل ناراحتی خود بیابید. آیا مشکل را می‌‏توانید از زاویه دیگری که کم‌‏تر ناراحت کننده است، ببینید؟ آیا اشتباه نکرده‌‏اید یا دچار سوءتفاهم نشده‌‏اید؟ آیا موضوع آن قدر با ارزش است که خود را ناراحت کنید؟ اگر شما اشتباهی کرده‌‏اید، به خود بگویید که انسان جایزالخطا است و خود را دلداری دهید. اگر فرد دیگری اشتباه کرده، او را هم این گونه ببینید. اگر از فردی ناراحت هستید، سعی کنید با او در این زمینه صحبت کنید و برای آنچه شما را ناراحت کرده، راه حل‌‏های مناسب بیابید.

استفاده از مهارت‌‏های مقابله‌‏

مهارت‌‏های مقابله به شما در کاهش احساس منفی و کنترل آن کمک می‌‏کند. مانند تنفس عمیق، ورزش و پیاده‌‏روی، روش خود آرام سازی، مدیتیشن و انجام کاری که به شما احساس خوبی بدهد.

در نهایت برای آشنایی با مهارت خودآگاهی از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرید.

مطالب دیگر:

جنایت برداشت اعضای بدن در چین چگونه صورت می گیرد

دزدان دریایی که عادت به مطالعه داشتند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی