Search
Asset 2

راه کارهایی برای خواباندن کودکان بدخواب

راه کارهایی برای خواباندن کودکان بدخواب

راه کارهایی برای خواباندن کودکان بدخواب

خواباندن کودکان و نوزادان یکی از مهمترین مشکلات مادران هست. در اینجا ما به چند تکنیک ساده اشاره می‌‏کنیم:

  • معمولا آخرین کاری که دوست دارید قبل از خواباندن بچه تان انجام دهید این است که سعی می‌‏کنید به او نگاه کنید، به چشمهایش خیره می‌‏شوید و لبخند می‌‏زنید، ولی شاید ندانید بیشترین چیزی که می‌‏تواند او را برنگیخته کند تماس چشمی شماست، پس سعی کنید موقع خواباندن او یا زمانی که بلافاصله از خواب بیدار شده است، خیره شدن چشمی را بکار نبرید.
  • یک حمام آب گرم همراه با ماساژ نرم و صحبت آرام شما با او می تواند آرامش بخش بوده و او را به خواب ملایمی هدایت کند. در این هنگام از بردن اسباب بازی به حمام یا فعالیت و بازی‌‏های تند، اجتناب کنید.
  • تخت نوزاد را می توانید کنار تخت خود بگذارید و با ملایمت او را نوازش کنید و به این شکل کنارش بخوابید تا احساس آرامش کند. تحقیقات روانشناسی نشان داده است که نوزادانی که نزدیک و کنار والدینشان می‌‏خوابند، عزت نفس بالا و اضطراب کمتری را تجربه می‌‏کنند.
  • می‌‏توانید قبل از خواباندن نوزاد، او را شیر دهید تا در زمان خواب، بخاطر گرسنگی بیدار نشود. برخی معتقدند بهتر است مقدار شیر زیاد نباشد که در خواب کودک بدلیل پر بودن معده اش اختلال ایجاد نکند.
  • تا آنجا که ممکن است تختش را از وسایل اضافی و غیر ضروری خالی کنید. وجود هر نوع اسباب بازی، پتو، یا وسایل دیگر می‌‏تواند احتمال خطر خفگی را در نوزاد افزایش دهد. اگر نگران گرمای اتاق هستید، لباس گرم یا دمای مناسب اتاق یا یک کیسه خواب، بهتر از استفاده از پتوهای شل می‌‏باشد.
  • در شستشوی ملحفه کودک از مواد عطردار استفاده نکنید.
  • بیماری ریفلاکس معده (GERD) که یک بیماری ناشناخته در پزشکی است، موجب ایجاد مشکلاتی در خواب نوزاد می شود. در این بیماری عضلات مرتبط با معده و مری عملکرد درستی ندارند و باعث می‌‏شوند اسیدهایی در مری نوزاد ایجاد شده و موجب درد در نوزاد شود. علائمی همچون سروصدا، خس خس، احساس خفگی، عق زدن و مشکلات تغذیه‌‏ای در این موارد باید مورد توجه قرار گیرند و با پزشک اطفال خود نیز مشورت نمایید.
  • هنگامی که نوزاد را در تخت خودش می‌‏گذارید سعی کنید دست خود را به آرامی بر روی شکم، سر و بازوهایش قرار دهید تا راحت بخوابد. تماس نزدیک شما با نوزاد به او احساس امنیت در شب می‌‏دهد.
  • بهتر است موقع خواب، چه به هنگام شب یا زمانی دیگر، با کشیدن پرده و تاریک کردن اتاق به او بفهمانید که زمان خواب است و زمانی که مایلید او بیدار شود کافی است پرده را بکشید یا اتاق را روشن کنید.

منبع: http://www.parenting.com

مطالب دیگر:

چرا تمرین معنوی و آرامش بخش فالون دافا در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارد (ویدئو)

چگونه مشکلات را می‌‏توان با فکر حل کرد؟

چند تکنیک برای ایجاد انگیزه در نوجوانان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی