logo_eet

رای‌گیری پستی در کانادا: سیستم کانادا با آمریکا چه تفاوتی دارد؟

(Minas Panagiotakis/Getty Images)
(Minas Panagiotakis/Getty Images)

به گفته سخنگوی سازمان انتخابات کانادا، انتظار می‌رود آمار بی‌سابقه‌ای از آرای پستی را در انتخابات فدرال پیش رو شاهد باشیم؛ اما روند آن با روند مورد استفاده در انتخابات اخیر ایالات متحده بسیار متفاوت خواهد بود.

در انتخابات فدرال سال ۲۰۱۹ پنجاه هزار کانادایی رای خود را از طریق پست ارسال کردند در حالیکه احتمال دارد این بار به علت شیوع همه‌گیری، این آمار به ۲ الی ۳ میلیون برسد.

نتایج نظرسنجی موسسه انگس رِید در نوامبر سال گذشته نشان داد که یک نفر از هر پنج کانادایی، از جمله ۳۶ درصد از آلبرتایی‌‌‏ها و ۴۱ درصد از رای‌دهندگان به محافظه‌کاران معتقدند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده غیرعادلانه بود و باید مردود شود.

متیو مک‌کنا، سخنگوی سازمان انتخابات کانادا به اپک تایمز کانادا گفت مردم کانادا می‌توانند به رویکرد مورد استفاده در این کشور اطمینان بیشتری داشته باشند.

مک‌کنا ضمن اشاره به انتخابات ایالات متحده که در آن قوانین و مقررات هر ایالت با ایالت دیگر تفاوت دارد، گفت: «تقریباً شبیه مقایسه سیب با موز است. در هر دو کشور رای‌گیری پستی وجود دارد اما واقعاً با یکدیگر تفاوت دارند، به خصوص از این نظر که ما یک نهاد مدیریتی الکترال متمرکز هستیم … این سیستم با توجه به تعداد نظارت‌ها و توازن موجود، کاملا امن و مطمئن است».

«این سازوکارها امکان شناسایی هر نوع رای‌دهی تکراری را فراهم می‌کند … شناساگر منحصر به فردی تعبیه شده است که هر درخواست را با یک برگه رای تطبیق می‌دهد و سیستم هشداردهی ویژه‌ای نیز وجود دارد که به منظور اطمینان از اینکه فرد به شکل دیگری رای نداده باشد پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد».

بنیاد هریتج توصیه می‌کند به منظور تقویت سلامت انتخابات در ایالات متحده «تمامی حوزه‌های رای‌گیری باید توسط یک کارشناس رای‌گیری بی‌طرف یا به طور مشترک توسط حداقل دو نماینده از دو حزب سیاسی عمده کشور اداره شوند».

در سوی مقابل، سازمان انتخابات کانادا اطمینان می‌‌‏دهد که احزاب سیاسی می‌توانند چه در حوزه‌های رای‌گیری یا در شمارش آرای پستی افرادی را برای بازرسی آرا برگزینند. مطابق با قانون، حتی در مواردی که احزاب هیچ فردی را برای این کار در نظر نگیرند نیز شمارش آرا باید توسط دو شاهد مستقل تایید شود.

پروفسور الکساندر اسکس، کارشناس امنیت سایبری و انتخابات از دانشگاه وسترن می‌گوید انتخابات فدرال کانادا امن‌تر برگزار می‌شود زیرا آرا نه توسط ماشین‌های رای‌گیری بلکه با دست شمرده می‌شوند. نگرانی او از بابت آرای پستی، عدم امکان تضمین محرمانه بودن آرا است.

اسکس در مصاحبه با اپک تایمز کانادا گفت: «خانواده، دوستان و گروه‌های رای‌دهنده، در ایالات متحده می‌شنویم که مردم دور هم جمع می‌شوند و رای می‌دهند. … ممکن است افراد دیگری هم با شما در اتاق حضور داشته باشند و می‌بینند به چه کسی رای می‌دهید و می‌توانند نحوه رای دادن شما را تغییر دهند … خرید رای، فروش رای و اهدا رای» از نظر فرضی کاملاً امکان‌پذیرند.

«این روند را مانند یک زنجیر تصور کنید، اگر در زنجیر حلقه ضعیفی وجود داشته باشد و اگر من آدم بدی باشم، مسلماً به این حلقه حمله می‌کنم».

نتایج پژوهشی از طرف بنیاد حقوقی مصلحت مردم PILF، نشان می‌دهد که در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده ۱۴.۷ میلیون رای پستی محاسبه‌نشده وجود داشت که قریب به ۱.۵ میلیون آن فقط متعلق به شهر لس آنجلس است. این بنیاد چنین رویدادی را «بزرگ‌‌‏ترین نقطه کور سیستم الکترال آمریکا» تشریح کرده است. این گروه همچنین ۱.۱ میلیون رای ارسال نشده و ۵۶۰،۸۱۴ رای مردود را نیز کشف است.

اسکس گفت اضطراب ناشی از اینکه رای به مقصد برسد و مقصود رای‌دهنده را بازتاب دهد، اعتماد مردم را کم می‌‌‏کند. «گام اول این است که آیا سازمان انتخابات کانادا رای شما را دریافت کرد؟ سپس گام دوم این است که آیا رای شما ثبت شد یا تغییر کرد یا آن‌ها به طور مخفیانه پاکت نامه را باز کردند؟ هیچ راهی ندارید جز اینکه اعتماد کنید سیستم پستی این کار را در مقیاس گسترده انجام ندهد».

کانادایی‌ها تا ساعت ۶ عصر ۱۴ سپتامبر مهلت دارند برای رای پستی درخواست دهند و می‌توانند این کار را به صورت حضوری یا اینترنتی انجام دهند.

مک‌کنا گفت: «اگر مردم به صورت اینترنتی درخواست دهند، در زمان ارائه درخواست به آن‌ها یک شماره مرجع کوچک می‌دهیم و پس از پست کردن رای می‌توانند با استفاده از این شماره وضعیت رای خود را پیگیری کنند. … همچنین می‌توانند با اداره محلی خود تماس بگیرند و جویای وضعیت شوند».

«اگر واقعاً کیت رای برایتان ارسال نشد یا کیت مخدوش برایتان ارسال شد و دیگر مهلتی برای ارسال آن تا روز انتخابات نداشته باشید، می‌توانید در روز انتخابات به حوزه رای‌گیری بروید، وضعیت خود را بازگو کنید و در حوزه‌های معمولی رای دهید».

در سال ۲۰۱۹، ۱۸.۳ میلیون کانادایی در انتخابات فدرال شرکت کردند که از این میان، ۴.۷ میلیون نفر در انتخابات پیش از موعد (برای افرادی که احتمال می‌دهند در روز رسمی برگزاری انتخابات نتوانند شرکت کنند) رای دادند. انتظار می‌رود تعداد آرای پستی از ۳ میلیون فراتر نرود.

اسکس ضمن تضمین دوباره سیستم کانادا، گفت: «رای‌گیری پستی به بدی رای‌گیری اینترنتی نیست، اما به خوبی رای‌گیری حضوری هم نیست. … اگر بیشتر انتخابات به طور پستی انجام می‌شد آن وقت مشکل‌‌‏زا بود.»

«با تکیه بر تمام اطلاعاتی که از نحوه انتخابات در سراسر دنیا می‌دانم، از نظر من انتخابات الکترال کانادا از نظر مقبولیت و مدیریت در زمره بهترین‌هاست. شاید این موضوع یکی از معدود مواردیست که این روزها می‌توانیم نسبت به آن احساس خوبی داشته باشیم، اما واقعاً سیستم بی‌نظیری داریم».

لایحه C-19 که خواهان ایجاد تغییرات موقت در نحوه برگزاری انتخابات در شرایط همه‌گیری بود، پا را از کاغذ فراتر نگذاشت و به قانون تبدیل نشد.

مطالب دیگر:

همه احزاب در انتخابات پیش روی کانادا: درباره موضوعات کارزار هر حزب بدانید

ایالات متحده از پکن می‌خواهد منابع خبری اپک تایمز را که به‌خاطر ارائه اطلاعات درباره کووید۱۹ دستگیر شده‌اند، آزاد کند

دیدگاه| اکنون دیگر چه کسی به آمریکا اعتماد خواهد کرد؟

اخبار مرتبط