Search
Asset 2

رای مثبت کنگره چین به افزایش دوره رهبری

کنگره ملی خلق چین با رای خود، محدودیت دو دوره برای رهبری ریاست‌جمهوری این کشور را حذف کرد.
شی‌جینگ‌پینگ، رهبر چین (FRED DUFOUR/AFP/Getty Images)
کنگره ملی خلق چین با رای خود، محدودیت دو دوره برای رهبری ریاست‌جمهوری این کشور را حذف کرد.
شی‌جینگ‌پینگ، رهبر چین (FRED DUFOUR/AFP/Getty Images)

روز یکشنبه، کنگره ملی خلق چین با رای خود، محدودیت دو دوره برای رهبری ریاست‌جمهوری این کشور را حذف کرد. بدین ترتیب، شی جین‌پینگ برای ماندن در قدرت بعد از پایان دو دوره ریاست‌جمهوری‌اش در سال ۲۰۲۳، منع قانونی نخواهد نداشت. چین از دهه ۹۰ میلادی، محدودیت دو دوره برای ریاست جمهوری در این کشور را تصویب کرده بود.

کنگره ملی خلق، حدود سه هزار عضو دارد که، تنها دو نفر به مادام‌العمر شدن ریاست جمهوری رای مخالف دادند. حزب کمونیست در اواخر ماه فوریه و در پایان اجلاس سه روزه کمیته مرکزی این حزب پیشنهاد برداشتن محدودیت زمانی ریاست جمهوری را مطرح کرده بود.

پیش از این ناظران این امر را پیش‌بینی کرده بودند. چرا که در طی کنگره اخیر حزب کموینست چین در ماه اکتبر سال گذشته، شی‌جینگ‌‌پینگ هیچ جانشین و نایبی را برای خود معین نکرد.

تا قبل از این طبق قانون، رئیس جمهور چین می‌توانست تا دو دوره پنج ساله در جایگاه خود باقی بماند. شی‌جینگ‌‌پینگ در اواخر دوره اول خود قرار داشت و می‌توانست تا سال ۲۰۲۲ به کار خود ادامه دهد. اما تجدید نظر در قوانین فعلی وضع را دگرگون خواهد کرد.

چین پیشنهاد ذکر شده از سوی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین ارائه شده بود که شامل ۲۰۴ عضو دائم و ۱۷۰ عضو علی‌البدل است. طبق اساس‌نامه حزب کمونیست چین، رهبر حزب همزمان دبیرکل مرکزی حزب و نیز فرمانده نیروهای نظامی حزب کمونیست چین نیز محسوب می‌شود. بنابراین تمام این سمت‌های قدرتمند در حال حاضر در اختیار شی‌جینگ‌‌پینگ قرار دارد.

مطالب دیگر:

زمینه دائمی شدن رهبری در چین فراهم شد

فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن

جاسوسی دولت چین از مسلمانان چینی خارج از کشور

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی