Search
Asset 2

ربایندگان مدرنِ خواب کودکان

دستگاه های الکترونیکی ربایندگان خواب کودکان
(Christopher Furlong/Getty Images)
دستگاه های الکترونیکی ربایندگان خواب کودکان
(Christopher Furlong/Getty Images)

کودکانی که موقع خواب از دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند، دو برابر بیشتر از سایر کودکان در معرض کمبود خواب هستند. مروری بر بیست مطالعه موجود- که شامل بررسی وضعیت بیش از ۱۲۵ هزار کودک بود- نشان می‌‏دهد که استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی بر کیفیت خواب و میزان خواب آلودگی کودک در طول روز موثر است.

بِن کارتر، عضو دانشکده پزشکی کاردیف، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های تحقیقاتی انگلستان است. او می‌گوید: «تحقیقات ما، اولین قدم در جهت تحکیم نتایجی است که مطالعات قبلی به آن رسیده بودند، همچنین مدارک بیشتری ارائه می‌دهد که ثابت می‌‏کند استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی بر کیفیت و میزان خواب کودکان تاثیر مخربی می‌‏گذارد. »

نقش خواب در رشد کودکان، اغلب دستِ‌‏کم گرفته شده است در حالی‌‏که بخش مهمی از آن است.

پروفسور بن کارتر

« نقش خواب در رشد کودکان، اغلب دستِ‌‏کم گرفته شده است در حالی‌‏که بخش مهمی از آن است. کم خوابی به‌‏مرور زمان مشکلات متعددی برای سلامتی ایجاد می‌کند. امروزه با پدیده رشد روزافزون محبوبیت دستگاه‌های الکترونیکی مانند موبایل و تبلت مواجهیم، که باعث شده است تا مشکل کمبود خواب در کودکان نیز بدتر و بدتر شود.

تحقیقات انجام شده پیشنهاد می‌کنند که والدین، معلمان و متخصصان بهداشت و سلامت، باید به صورت یکپارچه  همکاری کنند تا عادت‌های کودکان موقع خواب اصلاح شوند. »

در حال حاضر، ۷۲ درصد از کودکان و ۸۹ درصد از بزرگسالان حداقل یک گوشی یا تبلت در اتاق‌خواب خود دارند و معمولاً بیشترین زمانی که از آنها استفاده می‌کنند، دقیقا قبل خوابیدن است. این دستگاه‌ها جای زمان مناسب خواب را می‌‏گیرند، آن را به تاخیر انداخته یا مانع خواب راحت و پیوسته می‌‏شوند. همچنین از نظر روانی مغز را تحریک می‌کنند و ساعت زیستی بدن، چرخه خواب و میزان هوشیاری را نیز تغییر می‌دهند.

 ساعت زیستی بدن به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که هرکدام از اعضای بدن در زمان مشخصی از روز انجام می‌دهند.

تحقیقات نشان می‌‏د‌‏هند برخی مشکلات جسمی و ذهنی، به‌‏دنبال اختلال خواب در دوران کودکی ظاهر می‌‏شوند. مشکلاتی از قبیل رژیم غذایی نامناسب، کم‌تحرکی، چاقی، کاهش ایمنی بدن، کاهش میزان رشد و بیماری‌های روانی.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی