logo_eet

کودکانی که بیش از یک دهه پیش شیرخشک‌های‌‏ آلوده چینی مصرف کرده‌اند، هنوز از بیماری‌هایی رنج می‌‏برند

رسوایی شیرخشک‌‏های آلوده چینی در سال ۲۰۰۸ مشخص شد که یک تولیدکننده بزرگ در چین شیر خشک هایی آلوده به مواد شیمیایی و سمی تولید می‌‏کند.
نوزادی که پس از مصرف شیرخشک آلوده از سنگ کلیه رنج می‌‏برد، در ۲۲ سپتامبر سال ۲۰۰۸ در بیمارستان کودکان چنگدو در شهرستان سیچوآن چین تحت درمان تزریق داخل وریدی (IV) قرار گرفته است. (China Photos/Getty Images)

برای برخی از والدین در سرزمین اصلی چین، ۱۱ سپتامبر سالگرد روزی عذاب‌آور است، چون این روز بدنام ترین رسوایی امنیت غذایی چین است: در سال ۲۰۰۸ مشخص شد که یک تولیدکننده بزرگ شیر خشک هایی آلوده به مواد شیمیایی و سمی تولید می‌‏کند.

تا به امروز، کودکانی که این شیر را در دوران نوزادی‌شان مصرف کرده‌‏اند هنوز هم علائم بیماری از خود نشان می‌‏دهند.

ونگ هونگ (نام مستعار) در مصاحبه اخیر خود با اپک تایمز گفت: «دخترم حالا ۱۳ ساله است و وضعیت خوبی ندارد … دخترم پس از خوردن شیر آلوده دچار سنگ کلیه شده است.»

ونگ گفت وقتی دخترش تقریبا شش ساله بود، سنگ‌‏ها ناپدید شدند، اما سایر پیامدها و عوارض سلامتی ظاهر شدند، و سپس اختلالات رشدی در او تشخیص داده شد. دختر او در مقایسه با سایر کودکان هم سن و سالش کوتاه قدتر و لاغرتر بود. او همچنین از تورم غدد لنفاوی و عملکردهای غیرطبیعی کبد و کلیه رنج می‌‏برد.

ونگ اضافه کرد: «بعدها صرع او را زمین‌گیر کرد. و اکنون عقب مانده ذهنی است. دکترها گفتند که او هوش یک کودک کلاس اول یا دوم را دارد در حالی که الان باید در دبیرستان درس می‌‏خواند. اما فقط می‌‏تواند در خانه بماند و درس بخواند … به او یاد دادم که املت بپزد و نوشتن تخم مرغ به چینی را به او یاد دادم، اما به سختی می‌‏توانست آنها را حفظ کند. پدرش از او پرسید که حاصل جمع پنجاه و پنجاه چند می‌‏شود و او گفت شصت.»

روز ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۸ تولیدکننده شیرخشک چینی با نام گروه سانلو جمع آوری برخی از محصولاتش را اعلام کرد چون آلوده به ترکیب شیمیایی سمی ملامین بودند. در همان روز، در شهرستان گانسو در شمال مرکز چین ۵۹ مورد ابتلا به سنگ کلیه و یک مورد مرگ در نوزادانی که شیر خشک سانلو مصرف کرده بودند، گزارش شد.

ملامین یک ترکیب مصنوعی با کاربردهای مختلف صنعتی است. بنا بر سازمان غذا و داروی ایالات متحده، استفاده از این ماده در تولید برخی از ابزارها و ظروف پخت و پز، کاغذ، پوشش های صنعتی در میان سایر موارد مورد تایید است. اما افزودن مستقیم آن در غذای انسانی یا حیوانی مورد تایید نیست.

سانلو ملامین را اضافه کرد تا محتوای پروتئین شیرخشک را افزایش دهد، چون ترکیب مصنوعی غنی از نیتروژن است.

با در نظر گرفتن الگوی پوشش دادن خبرها و پنهان کردن رسوایی‌‏ها در چین، ارزیابی تعداد دقیق کودکانی که تحت تاثیر آن قرار گرفته‌‏اند مشکل است، اما بعدها ون جیابائو، نخست وزیر سابق چین در یک مصاحبه در رسانه دولتی در سال ۲۰۱۰ گفت که حداقل ۳۰ میلیون کودک تحت تاثیر این شیرخشک‌‏های آلوده قرار گرفته‌‏اند.

رسانه  دولتی چین گزارش کردند که رژیم چین ۲ میلیارد یوآن (معادل ۲۹۲ میلیون دلار) را برای جبران خسارت به قربانیان کنار خواهد گذاشت. اما اکثر والدین از جبران نشدن خسارت شکایت کرده‌اند، و وقتی با مراجعه به مقامات مسئول برای اعاده‌ عدالت برای کودکانشان دادخواهی کردند، صدایشان خفه شد.

ونگ گفت خانواده‌اش مشکل مالی دارد و مقامات چینی به قدرکافی کمک نمی‌‏کنند.

«دخترم وقتی پنج ساله بود شروع به استفاده از داروهای ضدصرع کرد، که حدود ۱۰۰۰ یوآن (۱۴۶ دلار) در هر ماه برای ما هزینه دارد … کودکان امید هر خانواده‌‏ای هستند. پس از اینکه او بیمار شد و سپس دچار عقب ماندگی ذهنی شد، ضربه روحی بزرگی به من و همسرم بود.»

یکی دیگر از والدین، جین نینگ (اسم مستعار)، گفت که دخترش در دبیرستان خوش معاشرت است و از نظر علمی هم بسیار خوب است. اما گاهی از درد در کلیه‌‏هایش شکایت می‌کند و همچنین از مشکلاتی در مثانه اش رنج می‌برد. در حالی‌‏که هرساله در ایالات متحده یادبودهایی برای حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر برگزار می‌شود، مردم چین کم کم آنچه را که یک دهه قبل در ۱۱ سپتامبر در چین اتفاق افتاده است به فراموشی سپرده‌اند.

او افزود که قربانیان گاهی اوقات تیشرت‌‏هایی را می‌‏پوشند که نوشته «به یاد ۱۱ سپتامبر چین» روی آن چاپ شده است، و مقامات محلی سوال می‌‏کنند که چرا آنها این تی شرت‌‏ها را می‌‏پوشند؟ جین تاکید کرد که «۱۱ سپتامبر چین را فراموش نکنید.»

شیانگ یو (اسم مستعار) گفت که او بسیار خوش شانس بود که فرزندش علیرغم استفاده از شیرخشک‌‏های آلوده صحیح و سالم است.

شیانگ گفت: «غرامت ارائه شده توسط دولت غیرعادلانه بود. فرزندم علایم بیماری خفیفی داشت ولی مقامات گفتند که صلاحیت دریافت غرامت را ندارد. من شکایتی را در دادگاه طرح کردم ولی شکایت مرا رد کردند.» شیانگ گفت از گروه‌‏های گفتگوی رسانه‌‏های اجتماعی ایجاد شده توسط اعضای خانواده‌‏های قربانیان متوجه شد که شرکت‌‏های بیمه محلی وقتی والدینی برای پیگیری دریافت غرامت مراجعه می‌کردند آنها را نادیده می‌گرفتند. ازآنجاکه مقامات چینی بسیاری از این گروه‌‏های گفتگو را بستند و قربانیان کم کم ارتباط‌شان با یکدیگر را از دست دادند، شیانگ گفت که به نظر می‌‏رسد کشور این رویداد را فراموش کرده است.»

ژائو لیان‌‏های، بنیانگذار و موسس گروه حمایت «خانه کودکان مبتلا به سنگ کلیه» پسری دارد که پس از خوردن شیرخشک آلوده بیمار شد. در سال ۲۰۱۰، ژائو پس از کمک کردن به سازماندهی یک تجمع در پکن توسط والدین قربانیان و مصاحبه‌‏های رسانه‌ای، به اتهام «برهم زدن نظم اجتماعی» به دوسال و شش ماه حبس محکوم شد.

مطالب دیگر:

منطقه‌ مغولستان چین از ارائه‌ وام بانکی و طرح‌های تأمین اجتماعی به والدین کودکانی که سیاست‌های جدید مدارس را تحریم کرده‌اند خودداری می‌کند

یک مؤسسه چینی در دانشگاه‌های ایران فرهنگ کمونیسم را ترویج می‌دهد

چین، شریکی نامطمئن، با صدها پروژه معیوب و ناتمام

اخبار مرتبط