رقص «هرچه بیشتر می‌رقصم، بیشتر متوجه می‌شوم که معنای عمیق‌تری درون آن است.» او از سال ۲۰۱۴ رقصنده هنرهای نمایشی شن‌‌‏یون است.
میشل لیان در مسابقه بین‌المللی رقص کلاسیک چینی NTD در سال ۲۰۱۸ برنده جایزه طلا شد. (Larry Dye)

میشل لیان، رقصنده‌‌‌‌‏ای با حرکاتی معجزه‌‌‌‌‏آسا

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۰۹

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۰۹

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

میشل لیان رقصنده‌ای با استعداد ذاتی است . وقتی جوان‌‌‌‌‏تر بود، به رقص علاقمند شد و این هنر را انتخاب کرد و چند سبک مختلف را امتحان کرد. او با یادآوری گذشته می‌گوید که رقص کلاسیک چینی زمانی طولانی با او همراه بوده است. وقتی که علاقه‌اش را به دیگر سبک‌‌‌‌‏ها از دست داد، دوباره به رقص کلاسیک چینی بازگشت.

در نهایت، لیان در عین حال که از رقص لذت می‌بُرد، تمام وقت و انرژی خود را بر روی پیشرفت کامل در رقص کلاسیک چینی، حرفه‌‌‌‌‏ای کردن حرکات و دنبال کردن هنر حرفه‌‌‌‌‏ای متمرکز کرد.

اما با گذشت زمان، کم‌‌‏کم توجهش به مفهوم درونی هر حرکتی که انجام می‌داد، جلب شد. لیان در مصاحبه‌ای گفت: «هرچه بیشتر می‌رقصم، بیشتر متوجه می‌شوم که معنای عمیق‌تری درون آن است.» او از سال ۲۰۱۴ رقصنده هنرهای نمایشی شن‌‌‏یون است.

این شرکت رقص کلاسیک چینی برجسته مستقر در نیویورک، در دوازده سال گذشته در پی احیای این فرم هنری و فرهنگ سنتی دربرگیرنده آن بوده است. در بنیان این سبک رقص باستانی، در هر حرکتش، چیزی است که لیان به تدریج متوجه شد ارزش گرامی داشتن را دارد:

«خیلی عظیم و عمیق است. هنگامی که حرکتی را یاد می‌‌‌‌‏گیرید، فقط نحوه انجام آن مهم نیست، اینکه چگونه دستت به این سمت می‌رود و پایت به سمت دیگر و وضعیت قرارگیری سرت، این‌ها مهم نیست. چیزی بسیار جامع‌تر و گسترده‌تر در پس آن است.»

وقتی مردم رقصنده های شن یون را روی صحنه تماشا می‌کنند، هنگامی که آن همه هماهنگی کامل در حرکات، فرم اشارات دقیق دست‌‌‌‌‏ها، آن حالت قرار گیری پاها و وضعیت قرارگیری سر را می‌بینند، همه برایشان گیرا و روح نواز است. اما چیزی که به مخاطبان بیشتر می‌چسبد، چیزی است که آنها اغلب آن را احساسی وصف ناپذیر، اما تعالی بخش توصیف می‌کنند.

معجزه‌‌‌‌‏آسا

لیان درباره هماهنگی رقصندگان روی صحنه گفت: «واقعا معجزه آساست». نه تنها حرکات بلکه انرژی گروه نیز باید هماهنگ باشد تا به آن اثر دست یابد.

«در واقع می‌توانیم انرژی هم را احساس کنیم. احساس می‌کنی همه با هم هماهنگ هستند. می‌توانید تنفس و ضربان قلب همدیگر را احساس کنید و سپس قدم‌هایتان راحت به هم پیوسته می‌شوند. شاید به همین دلیل است که همان گونه که تماشاگران می‌گویند وقتی می‌رقصیم چنین انرژی چشم‌‌‏گیری داریم.»

زمانی که لیان صرفا یکی از تماشاگران بود، تنها از زیبایی رقص‌‌‌‌‏ها شگفت زده می‌شد. حالا که او این هنرمندان را در جایگاه افراد و همکاران حرفه‌ای و دوستانش می‌شناسد، اجراهای آن‌ها را به گونه‌ای دیگر می‌بیند.

«در واقع گاهی اوقات حتی تاثیرگذارتر است، چون می‌دانی که چقدر سخت کار کرده‌اند. بعد از اینکه با سختی‌هایشان، شادی‌هایشان، مسائلی را که برای دستیابی به چنین نتیجه‌ای از سر می‌گذرانند، و با چیز بسیار خالص و درستی که ارائه می‌کنند آشنا می‌شوی، بسیار تأثیرگذار است. آن وقت می‌دانی که  رسیدن به آن چقدر سخت است.»

میشل لیان برنده جایزه طلایی بخش جونیور در مسابقات بین‌‌‌‌‏المللی رقص کلاسیک چینی NTD در سال ۲۰۱۶ شد. (Larry Dye)

لیان می‌‌‌‌‏گوید که رقصندگان همکار او در این شرکت، نه تنها در رقص هنرمندان و مربیانی عالی هستند بلکه در زندگی‌شان نیز همینطورند، زیرا به هنر خود نگاهی جامع دارند.

برای مثال، لیان سعی می‌کند چیزی که به مخاطب ارائه می‌‌‌‌‏دهد، «پاک، روشن و مثبت» باشد.

«وقتی خیلی به خودت فکر نکنی، این کمک می‌کند. در حین رقصیدن، باید قلبت را بزرگ کنی. تمرین به این شکل، به بزرگواری روح در زندگی روزمره هم کمک می‌کند.»

«ما از هم انتظار داریم که برای بهتر شدن تلاش کنیم. نه فقط در رقص بلکه از نظر اخلاقی. فکر می‌کنم که ما از هم انتظار داریم هر روز این کار را انجام دهیم. انتظار نداریم که همه ناگهان تغییر کنند، اما هر روز منتظر جرقه‌‌‌‌‏های کوچکی هستیم.»

رقصنده شن یون: شاهرگی برای هنر

رقص کلاسیک چینی پرمعنا است و رقص‌های شن یون همیشه شامل چندین قطعه داستانی هستند. لیان هم به عنوان یک رقصنده، باید بازیگری در حین رقص را یاد می‌گرفت.

لیان گفت: «من نقشی به نام «عاشقان پروانه» را کار کردم؛ بسیار جالب بود زیرا در آن قطعه، من باید یک دختر می‌بودم و هم‌‌‏زمان باید وانمود می‌‌‌‌‏کردم که یک پسر هم هستم.»

اجرای اولین نقش دراماتیک برایش آسان نبود. او با خنده گفت: «اگر دوباره این نقش را اجرا کنم، احتمالاً این بار کمی متفاوت انجام می‌‌‌‌‏دهم.»

«با بازیگری باید احساسات خود را تنظیم کنی… باید احساسات را لایه بندی کنی و باید نسبت‌ها را تنظیم کنی تا کار بهتر شود. رقصندگان حرفه‌‌‌‌‏ای روی تکمیل کردن کار تا حد نهایت خود کار می‌کنند؛ طوری که یک رقصنده معمولی حتی متوجه نمی‌شود که این تحت کنترل آنهاست. مانند تعامل با رقصنده دیگر یا کل فضای صحنه.»

برای انجام این کار، لیان روی داشتن یک حالت ذهنی پاک و خالص کار می‌کند.

او گفت: «همیشه وقتی بوم نقاشی تمیزتر است، جذب و ارائه آن آسان تر است … رقص کلاسیک چینی درباره احساسات پشت هر حرکت است و برای انتقال آن انرژی روشن، پاک و خالص به مخاطب، باید دارای چنین ویژگی‌هایی باشی. این طور به نظر می‌رسد که نفس و امیال تنها مانع راه است. شن یون به نامی شبیه «زیبایی رقص موجودات الهی» تعبیر می‌شود و مخاطبان این نام را مناسب و شایسته می‌بینند. چه شخصیتی مثبت را به تصویر بکشی یا شخصیتی منفی، همیشه وقتی که کمتر منیت و خودخواهی داشته باشی کار آسان‌تر است.»

هنر‌‌‏های نمایشی شن‌‌‏یون با ماموریت احیای فرهنگ پنج هزار ساله چین که تحت سلطه کمونیسم از دست رفته است، هر سال در کشور‌‌‏های مختلف (به غیر از چین) به اجرای نمایش رقص و موسیقی کلاسیک چینی می‌‌‏پردازد و رسانه اپک‌‌‏تایمز با افتخار اسپانسر هنر‌‌‏های نمایشی شن یون است.

برای تهیه بلیط به وب سایت شن‌‌‏یون مراجعه نمایید: Shen Yun Tickets & Show Info | Official Site

میشل لیان برنده جایزه طلایی بخش جونیور در مسابقات بین المللی رقص کلاسیک چینی NTD در سال ۲۰۱۶ شد. (Larry Dye)

مطالب دیگر:

شن یون: تقابل با آزار و شکنجه از طریق هنر

سفر رقصنده شن یون: از ترس تا  نیکخواهی

چرا رژیم چین از شن یون می‌ترسد؟