Asset 2

طرح جمهوری‌خواهان آمریکا برای تحریم رهبر جمهوری اسلامی و حلقه نزدیکان او حمایتی از سوی دموکرات‌ها دریافت نکرده است

اعلام کردن سپاه به عنوان سازمان تروریستی
کاخ کنگره آمریکا در واشینگتن (Samira Bouaou/The Epoch Times)

خبرگزاری واشنگتن فری بیکن از طرحی به رهبری جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا برای تحریم رهبر جمهوری اسلامی و حلقه نزدیکان او  به‌دلیل نقض گسترده حقوق بشر خبر داد که تاکنون حتی یک دموکرات مجلس نمایندگان از آن حمایت نکرده است.

این لایحه که به نام «مهسا امینی»، دختر ۲۲ ساله ایرانی که در بازداشت پلیس گشت ارشاد جمهوری اسلامی جان باخت نامگذاری شده است،  علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و  ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران و اعضای دفاتر مربوط به آنها که در نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم نقش داشته‌اند تحریم می‌کند.

این طرح دارایی‌های همه مقامات ایرانی مرتبط با نقض حقوق بشر، از جمله رهبر جمهوری اسلامی و حلقه مشاوران او و همچنین ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران را مسدود خواهد کرد.

کشته شدن مهسا امینی بیش از یک ماه پیش جرقه اعتراضات ضد حکومتی مردم ایران در سراسر کشور  را برانگیخت  و این اعتراضات گسترده به تهدیدی برای سرنگونی جمهوری اسلامی تبدیل شد و مأموران امنیتی حکومت با ضرب و شتم و زندانی کردن معترضان و تیراندازی به آنها در تظاهرات این اعتراضات را سرکوب کرده‌اند.

دو دستیار ارشد جمهوریخواه کنگره به واشنگتن فری بیکن گفتند که این لایحه به رهبری جمهوری‌خواهان برای دفاتر تک تک اعضای دوموکرات مجلس نمایندگان فرستاده شده است، اما هنوز حتی یک دموکرات هم از این لایحه حمایت نکرده است.

این قانون بخشی از تلاش بزرگ‌تر رهبران جمهوری‌خواه در کنگره برای تدوین طیفی از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به‌دلیل نقض حقوق بشر و حمایت از گروه‌های تروریستی منطق‌‌ای، از جمله آن‌هایی است که آمریکایی‌ها را کشته‌اند. در حالی که بسیاری از دموکرات‌ها بیانیه‌های علنی در حمایت از معترضان ایرانی صادر کرده‌اند، هیچ یک از تلاش‌های جمهوری خواهان برای افزایش تحریم ها علیه رژیم تندرو ایران حمایت نکرده‌اند.

جیم بنکس (جمهوری‌خواه ایندیانا) معمار این لایحه گفت: «دموکرات‌ها چند سال پیش علیه توافق فاجعه‌بار هسته‌ای اوباما صحبت کردند. امروز ایستادگی در برابر [حکومت] ایران یک موضوع کاملاً جناحی شده است…این ناامید کننده است، اما وقتی ما اکثریت هستیم، جمهوری‌خواهان را از انجام این کار باز نمیدارد.»

این طرح توسط بنکس به همراه نمایندگان مایکل والتز (جمهوری‌خواه فلوریدا) و مایک گالاگر (جمهوری‌خواه ویسکانسین) تهیه شد. این طرح توسط ۱۹ قانونگذار جمهوری‌خواه دیگر و کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان، بزرگترین گروه محافظه‌کار کنگره، که توسط بانک‌ها اداره می‌شود، مورد حمایت قرار گرفته است.

والتز و سایر قانونگذارانی که در مورد این لایحه با واشنگتن فری بیکن صحبت کردند، گفتند زمان آن رسیده است که دولت بایدن امید خود را برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای اصلاح شده با ایران کنار بگذارد. مذاکرات مدت‌هاست که به بن بست رسیده است و جنبش اعتراضی فراگیر فرصتی را برای کاخ سفید فراهم می‌کند تا رژیم تندرو را بی‌اعتبار کند.

والتز گفت: «نزدیک به دو سال از دولت بایدن می‌گذرد و واضح است که سیاست مماشات آنها در قبال ایران کارساز نیست…رژیم ایران به صدور تروریسم، سرکوب مردمش، کمک مستقیم به روسیه در حمله به اوکراین ادامه می‌دهد و بیش از هر زمان دیگری به سلاح هسته‌ای نزدیک شده است. ما باید با تحمیل مجدد تحریم‌های فلج کننده علیه رژیم ایران از امنیت ملی خود و مردم ایران دفاع کنیم.»

این طرح به چندین فرمان اجرایی صادر شده در دولت ترامپ که رهبر جمهوری اسلامی و حلقه نزدیکان او را هدف قرار داده بود، استناد می‌کند.

مطالب دیگر:

کارشناس چین: آمریکا تهدیدات اطلاعاتی چین را نادیده می‌گیرد

ریست بزرگ؛ برنامه‌ای عظیم و بلندمدت با هدف نهایی کاهش جمعیت و فراانسان‌گرایی

بی‌خبری از وضعیت زندانیان اوین پس از آتش‌سوزی شدید  و تیراندازی ممتد در زندان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی