Search
Asset 2

رهبر چین: ارتش آماده جنگ باشد

شی‌جینگ پین، رهبر چین در حال سخنرانی در تالار بزرگ خلق در پکن. ۲ ژانویه ۲۰۱۹، (Reuters/Mark Schiefelbein/Pool)
شی‌جینگ پین، رهبر چین در حال سخنرانی در تالار بزرگ خلق در پکن. ۲ ژانویه ۲۰۱۹، (Reuters/Mark Schiefelbein/Pool)
شی‌جینگ پین، رهبر چین در حال سخنرانی در تالار بزرگ خلق در پکن. ۲ ژانویه ۲۰۱۹، (Reuters/Mark Schiefelbein/Pool)

رهبر چین، شی جینگ‌پینگ، روز چهارم ژانویه، به نیروهای مسلح چین گفت که آمادگی خود برای نبرد نظامی را تقویت کنند.

این اظهارات هم زمان با تلاش چین برای تثبیت موقعیت خود در آب‌های دریای چین جنوبی، فشار بر تایوان و نیز مناقشه با آمریکا بر سر موضوع تایوان بیان شده است.

رهبر چین، که در میان مقامات نظامی کمیته مرکزی نظامی چین سخنرانی می‌کرد، افزود که نیروهای نظامی چین باید خود را برای یک نبرد جامع آماده کنند.

این مواضع رهبر چین، تنها چند روز پس از آن ابراز شد که دونالد ترامپ «قانون ابتکار اطمینان آسیا» را امضا کرد و تاکید کرد که ایالات متحده به امنیت تایوان متعهد است.

رژیم چین، تایوان را یک استان جدا افتاده خود تلقی می‌کند و لازم می‌داند که این سرزمین به سرزمین اصلی ملحق شود و معتقد است که چنانچه ضرورت داشته باشد برای این کار از زور و قدرت نظامی استفاده می‌کند.

در مقابل خانم تسای اینگ‌‌ون، رئیس جمهور تایوان با رد ادعاهای چین نسبت به این مواضع شدیداً واکنش نشان داده است و از جامعه بین‌المللی خواسته است تا با پشتیبانی از حاکمیت مستقل تایوان، از ارزش‌های دموکراتیک حمایت کنند. وی خواستار کمک جامعه بین‌المللی به تایوان در مواجهه با تهدیدهای نظامی چین شد.

رهبر فعلی چین، ارتش آزادی‌بخش خلق این کشور را به طور قابل ملاحظه‌ای گسترش داده است و در سال‌های اخیر ارتش چین از نظر تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته در نیروهای دریایی، هوایی و زمینی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

نیروی دریایی چین هم‌اکنون در حال تولید دو ناو هواپیمابر جدید است. این نیرو در حال حاضر دارای یک ناو هواپیمابر است که توسط شوروی سابق تولید شده است و توسط اوکراین به چین فروخته شده است. نیروی هوایی چین نیز در حال توسعه یک بمب افکن مخفی و هواپیماهای بدون سرنشین است.

از سویی دیگر چین تلاش دارد از طریق جاسوسی سایبری به فناوری‌های نظامی دیگر کشورها دست پیدا کند.

سال ۲۰۱۸ پنتاگون، طی گزارشی گفت «چین با استفاده از روش‌های مختلف برای به دست آوردن فن‌آوری‌های نظامی خارجی استفاده می‌کند. روش‌هایی نظیر سرمایه گذاری هدفمند در خارج از چین، سرقت اینترنتی و بهره گیری از اتباع چینی خارج از کشور.»

چین در سال‌های اخیر رزمایش‌های خود را در نزدیکی آب‌های تایوان افزایش داده است و نیز اقدام به افزایش ظرفیت نظامی و سایر تاسیسات خود در جزایر واقع در مناطق مورد اختلاف نظیر دریای چین جنوبی کرده است.

مطلب دیگر:

رئیس جمهور جدید برزیل مبارزه با کمونیسم را از آموزش و پرورش شروع کرد

پوتین : آماده مذاکره با آمریکا هستیم

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما، فصل ۴ : صدور انقلاب

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی