logo_eet

رهبر کره شمالی نامه ترامپ را « عالی » توصیف کرد

تصویر منتشر شده توسط خبرگزاری دولتی کره شمالی که رهبر این کشور را در حال خواندن نامه ترامپ نشان می‌دهد . ۲۳ ژوئن ۲۰۱۹ (KCNA)
تصویر منتشر شده توسط خبرگزاری دولتی کره شمالی که رهبر این کشور را در حال خواندن نامه ترامپ نشان می‌دهد . ۲۳ ژوئن ۲۰۱۹ (KCNA)
تصویر منتشر شده توسط خبرگزاری دولتی کره شمالی که رهبر این کشور را در حال خواندن نامه ترامپ نشان می‌دهد . ۲۳ ژوئن ۲۰۱۹ (KCNA)

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز یکشنبه ۲۳ ، برابر با ۲ تیرماه، ژوئن اعلام کرد که کیم جونگ اون، رهبر این کشور نامه ای شخصی از جانب رئیس جمهوری آمریکا دریافت کرده و از محتوی آن بسیار رضایت دارد و آن را ستود.

 پس از آنکه ترامپ و رهبر کره شمالی در ویتنام با یکدیگر دیدار کردند، این تازه‌ترین نشانه از شرایط خوب بین رهبران دو کشور است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی، در بیانیه ای کوتاه همراه با عکسی از کیم که در حال خواندن نامه تامپ است، افزود که کیم جونگ اون پس از خواندن نامه محتوی آن را «عالی» توصیف کرده است و ترامپ را ستوده است.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد که مبادلات نامه بین کیم و ترامپ به عنوان یک پیشرفت مثبت برای حرکت برای گفتگو و مذاکره است.

دونالد ترامپ روز یازدهم ژوئن اعلام کرده بود که نامه ای زیبا و بسیار گرم از سوی کیم جونگ اون دریافت کرده است. رئیس جمهوری آمریکا پس از دریافت این نامه اعلام کرد که به رغم موانع موجود در مذاکرات هسته ای‌زدایی اعتماد خود را به رهبر کره شمالی همچنان حفظ خواهد کرد.

کیم جونگ اون به تازگی در پیونگ یانگ با شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین دیدار و گفتگو کرده است.

کیم در سخنرانی سال نو خود گفت که اگر ایالات متحده به تحریم‌ها و فشار علیه کره شمالی همچنان ادامه دهد، وی به دنبال « راه جدیدی » خواهد بود. پس از آنکه مذاکرات کیم و ترامپ در ویتنام شکست خورد، کیم یک اولتیماتوم به ترامپ داد و گفت که واشنگتن تا پایان سال جاری یک توافق قابل قبول ارائه دهد.

سارا ساندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در بیانیه ای گفت نامه‌ای توسط ترامپ فرستاده شده و مکاتباتی بین دو رهبر در حال انجام است.

ترامپ نخستین رئیس جمهور ایالات متحده است که با رهبر کره شمالی دیدار کرده است. وی نخستین بار در سنگاپور با کیم دیدار کرد و پس از نشست، توافقنامه‌ای امضا شد که در آن ترامپ به ارائه ضمانت‌های امنیتی به رهبر کره شمالی و کیم نیز به خلع سلاح کامل اتمی متعهد شد. بعد از این اجلاس، کره شمالی آزمایش تسلیحات هسته‌ای و تسلیحات بالستیک انجام نداد.

آخرین دور گفت‌وگوهای رهبران آمریکا و کره شمالی اواخر ماه فوریه در هانوی بدون دستیابی به نتیجه‌ای محسوس پایان یافت و پس از آن نیز هیچ پیشرفتی در مسیر عادی‌سازی روابط بین دو کشور حاصل نشده است. کیم در این دیدارها خواسته‌هایی را مطرح کرد که از نظر ترامپ غیر قابل پذیرش است و خارج از چارچوب توافق بوده است.

ترامپ و کیم  در سال ۲۰۱۸ نیز  نامه‌هایی را پس از اولین نشست خود مبادله کردند. سندرز در آن زمان گفت که این نامه‌ها به موضوع پیشبرد خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی می‌پردازد.

ترامپ در ماه مارس، تحریم‌های اعمال شده بر دو شرکت حمل و نقل کره شمالی را لغو کرد. سندرز در بیانیه ای در آن زمان گفت ترامپ، رئیس کیم را دوست دارد و فکر نمی‌کند که این تحریم ها لازم باشد.

مطالب دیگر:

عفو ​​بین‌الملل خشونت پلیس هنگ کنگ علیه معترضین را محکوم کرد

رأی دادگاهی در لندن : جنایت چین علیه بشریت / برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان

اخبار مرتبط