Asset 2

بایدن و شی اولین نشست مجازی خود را با اظهارات دوستانه برگزار کردند

جو بایدن (رئیس جمهور آمریکا)، شی جین پینگ (رئیس جمهور چین)
جو بایدن (رئیس جمهور آمریکا)، شی جین پینگ (رئیس جمهور چین) (Alex Wong/Getty Images)

علی‌رغم آن‌که دیدار مجازی جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، و شی جین‌پینگ، رهبر چین، در شرایطی برگزار شد که روابط حزب کمونیست چین با بسیاری از کشورهای جهان با مشکل مواجه بود، این دیدار با تبادل اظهارات دوستانه بین این دو رهبر آغاز شد.

این دو رهبر در اولین نشست مجازی بین چین و ایالات‌متحده بعد از ریاست‌جمهوری بایدن که روز دوشنبه به وقت ایالات‌متحده و صبح سه‌شنبه به وقت چین برگزار شد، نسبت به آینده روابط ایالات‌متحده و چین ابراز امیدواری کردند.

بایدن تصریح کرد در جهانی که «همه کشورها باید بر اساس قوانین یکسانی بازی کنند، ایالات‌متحده همیشه از منافع و ارزش‌های خود و متحدان و شرکایش دفاع می‌کند.» شی نیز این‌چنین دیدگاه خود را بیان کرد که ایالات‌متحده و چین، به عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان، «سهم خود را از مسئولیت‌های بین‌المللی به دوش خواهند کشید و برای شریف‌ترین هدف [یعنی] صلح و توسعه جهانی با یکدیگر همکاری خواهند کرد.»

علاوه بر آن، بایدن به دیدگاه ایالات‌متحده مبنی بر اجتناب از درگیری، بهره‌گیری از «حفاظ‌های عقل سلیم»،  هم‌چنین بحث «روشن و صادقانه» در مورد موضوعات مورد اختلاف (مانند حقوق بشر، اقتصاد، و تضمین منطقه‌ای آزاد و باز در اقیانوس‌های هند و آرام) و همکاری متقابل در موضوعاتی که درباره‌شان دیدگاه‌های مشترک دارند (مانند تغییرات آب و هوا)، اشاره کرد.

مقامات ارشد ایالات‌متحده قبل از مذاکرات به خبرنگاران گفته بودند بایدن از این دیدار بهره می‌گیرد تا مستقیماً به شی جین‌پینگ بگوید ایالات متحده نگران «رفتار سرکوب‌گرانه و تحریک‌آمیز چین در قبال تایوان» است.

این دو قدرت دیدگاه‌های کاملاً متفاوتی در مورد تایوان دارند، حزب کمونیست چین از طریق چاینادیلی، رسانه دولتی خود، ابراز امیدواری کرد که بایدن پس از این نشست بتواند عزم پکن را برای «تحقق مجدد اتحاد ملی در آینده‌ای نزدیک، صرف‌نظر از هزینه‌های آن» درک کند.

در عین حال، شی با «دوست قدیمی من» خطاب قرار دادن بایدن ابراز امیدواری کرد که ارتباطات و همکاری‌ها بیشتر شوند.

شی گفت: «رابطه سالم و پایدار چین و آمریکا برای پیشبرد توسعه هر دو کشور و حفاظت از محیط بین‌المللی صلح‌آمیز و باثبات لازم است، از جمله برای یافتن واکنش‌های کارآمد به چالش‌های جهانی مانند تغییرات آب‌وهوایی که به آن اشاره کردید و همه‌گیری کووید.»

«آماده همکاری با شما، آقای رئیس جمهور، هستم تا به اجماع برسیم و اقدامات عملی انجام دهیم و رابطه چین و ایالات‌متحده را در جهتی مثبت پیش ببریم. انجام این کار منافع هر دو ملت را پیش می‌برد و انتظارات جامعه بین‌المللی را برآورده می‌کند.»

پس از اظهارنظرهای اولیه علنی، که اندکی بعد از ساعت ۷:۴۵ بعد از ظهر آغاز شد، این دو رهبر همراه با دستیاران ارشد خود، به بخش علنی پایان دادند و وارد جلسه‌ای خصوصی شدند که چندین ساعت به طول انجامید و حوالی ساعت ۱۱ شب به وقت آمریکای شمالی به پایان رسید.

مطالب دیگر:

قیمت‌گذاری علنی روی اعضای بدن انسان در چین

موج جدیدی از مبتلایان به کووید۱۹ سراسر چین را فرا گرفته است

نماینده جمهوری‌خواه: آمریکا با تصمیمات افراطی و مهلک دولت بایدن مواجه است

بلینکن در گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه چین، درباره تایوان ابراز نگرانی کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی