logo_eet

ترامپ: تهاجم روسیه به اوکراین «جنایت علیه بشریت» است، و باید به زودی پایان یابد

روسیه به اوکراین ترامپ به مجری برنامه شان هانیتی گفت: «من در حال تماشای این صحنه‌های تلویزیونی از اتفاقاتی هستم که در حال وقوع هستند و هیچ
(Chandan Khanna/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ۱۰ مارس گفت که حمله روسیه به اوکراین «واقعا جنایتی علیه بشریت است» که «اگر او هنوز بر سر کار بود هرگز اتفاق نمی‌افتاد.»

ترامپ این اظهارات را پنجشنبه شب در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز بیان کرد که در آن سخنان تند و تیزی علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز بیان کرد.

ترامپ به مجری برنامه شان هانیتی گفت: «من در حال تماشای این صحنه‌های تلویزیونی از اتفاقاتی هستم که در حال وقوع هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را باور کند. پس باید چیزی اتفاق بیفتد، شان. این نمی‌تواند ادامه یابد. این … واقعا جنایت علیه بشریت است. این چیزی است که باید تمام شود و باید به زودی تمام شود.»

«مشکل پوتین این است که او منیت و غرور بسیار زیادی دارد و اگر اکنون [جنگ[ را پایان دهد، اگر اکنون به پایان برسد، برای او شکست بزرگی به‌نظر می‌رسد. حتی اگر کمی قلمرو اضافی را اشغال کند.»

ترامپ همچنین با اشاره به حمله به اوکراین اظهار داشت که اگر او همچنان رئیس جمهور بود، «هیچ شانسی برای وقوع چنین اتفاقی وجود نداشت» و افزود که در دوران ریاست جمهوری‌اش گفتگوی بسیار محکمی با رئیس جمهور پوتین داشته است و او را متوجه کرده است.

او همچنین خروج «وحشتناک» و «بی‌کفایت» دولت بایدن از افغانستان و همچنین تورم بالا و بحران جاری مهاجران در ایالات متحده را هدف قرار داد.

ترامپ در ادامه گفت: «روشی که آنها از افغانستان خارج شدند به نظر یک تسلیم کامل بود، و به شما می‌گویم که پوتین تماشا می‌کرد … اتفاقات بدی شروع شد و آنها [پوتین و دیگر رهبران جهان از جمله کیم جونگ اون] دیگر به کشور ما احترام نمی‌گذارند. و اینگونه [تهاجم روسیه به اوکراین] به وقوع پیوست.

ترامپ گفت که در حال تماشای اتفاقات «وحشتناکی» است در اوکراین رخ می‌دهد و گفت که آنها «هرگز نباید اتفاق می‌افتادند.» و این یک «وضعیت غم انگیز است.» و افزود که رئیس جمهور پوتین «به نظر نمی‌رسد همان پوتینی باشد که من با او برخورد داشتم.» اما «اگر من با او سر و کار داشتم او تغییر نمی‌کرد.»

اظهارات ترامپ اندکی پس از آن بیان می شود که دادگاه کیفری بین المللی اعلام کرد که تحقیقاتی را درباره اتهامات جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت یا نسل کشی در اوکراین آغاز کرده است.

مطالب دیگر:

تشدید عملیات نظامی نیروهای روسیه برای تصرف پایتخت اوکراین

دکتر پیتر مک‌کالو: یافته‌های مطالعات اولیه واکسن کووید۱۹ می‌توانند هشداردهنده باشند

پوتین هشدار داد تلاش برای جلوگیری از صادرات کود، نفت و گاز روسیه «عواقب جدی» خواهد داشت

اخبار مرتبط