logo_eet

رونمایی از گنجینه سنگ‌های ماه، پنجاه سال پس از مأموریت آپولو

نمونه‌ای از سنگ‌های ماه، ۱۷ ژوئن ۲۰۱۹ (Michael Wyke/AP)
نمونه‌ای از سنگ‌های ماه، ۱۷ ژوئن ۲۰۱۹ (Michael Wyke/AP)
نمونه‌ای از سنگ‌های ماه، ۱۷ ژوئن ۲۰۱۹ (Michael Wyke/AP)

سازمان ناسا برای اولین بار ، نمونه‌های سنگ و خاکی که در جریان ماموریت‌های آپولو از ماه به زمین آورده شده بود، رونمایی می‌کند. هدف ناسا از خارج کردن این سنگ‌ها، مطالعه بر روی آنها است.

به گزارش آسوشیتدپرس، هزاران پوند سنگی که فضانوردان مأموریت‌های آپولوی ناسا سال‌ها پیش از ماه به زمین آوردند، تاکنون پشت درهای بسته در مرکز فضایی جانسون در هوستون آمریکا نگهداری می‌شد. اکنون، مسئولان این مرکز خود را آماده می‌کنند تا برخی از این نمونه‌ها را برای مطالعات بیشتر در اختیار دانشمندان قرار دهند.

هم اکنون نُه گروه پژوهشی از آمریکا این شانس را خواهند داشت تا مطالعه و آزمایش را روی غنایم گرفته شده از ماه انجام دهند.

ماه آینده، بیستم ژوئیه، پنجاهمین سالگرد نخستین فرود انسان بر روی ماه است. با این حال رایان زیگلر متصدی این نمونه‌ها می‌گوید که هم زمانی این دو رویداد تصادفی است.

مسئولیت زیگلر نگهداری و محافظت از غنائمی است که ۱۲ فضانوردی که طی سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ به ماه قدم گذاشتند، از آن جا به زمین آوردند. مجموع وزن این نمونه‌های قمری تقریباً معادل ۳۸۲ کیلوگرم است.

بعضی از این نمونه‌های خاک و سنگ در ماه وکیوم و بسته‌بندی شده بودند و اینگونه هیچ گاه در معرض جو زمین قرار نگرفته‌اند. برخی دیگر از نمونه‌ها نیز در راه انتقال به زمین یا فریز شده و یا در مخزن گاز هلیوم انبار شدند و از آن زمان تاکنون دست نخورده باقی مانده‌اند.

گزیده‌ای از بهترین این نمونه‌ها طی سال آینده میلادی در اختیار دانشمندان قرار خواهند گرفت.

نیل آرمسترانگ، فضانورد مشهور و فقید آمریکایی، اولین کسی بود که نمونه‌ها را جمع آوری کرد و از سطح ماه عکاسی کرد. نخستین پیاده‌روی او روی ماه ۲ ساعت و نیم طول کشید. در فرودهای بعدی آپولو بر سطح ماه، این پیاده‌روی‌ها مدت زمان بیشتری انجام شد و نمونه‌های بیشتری جمع‌آوری شد.

مطالب دیگر:

پلیس هنگ کنگ باز هم علیه معترضین دست به خشونت زد

نوشیدن یک فنجان آب بلوبری خطر بیماری قلبی عروقی را تا ۱۵ درصد کاهش می‌دهد

محکومیت شدید چین در گزارش آزادی بین‌المللی مذاهب

اخبار مرتبط