logo_eet

رویترز: تلاش جمهوری اسلامی برای منتسب کردن اعتراضات ایران به جدایی‌طلبان

(Photo by AFP via Getty Images)
(Photo by AFP via Getty Images)

خبرگزاری رویترز با انتشار مطلبی، به تلاش جمهوری اسلامی برای جدایی‌طلبانه نشان دادن اعتراضات در ایران اشاره کرد.

این خبرگزاری اشاره کرد که اعتراضات اخیر مردمی در ایران، رهبران مذهبی این کشور را در مقابل بدترین بحران مشروعیت خود از زمان انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ قرار داده، و مقامات جمهوری اسلامی سعی کرده‌اند این ناآرامی‌ها را به‌عنوان خیزش‌های جدایی‌طلبانه اقلیت‌های قومی نشان دهند که به جای تهدید حکومت روحانیان وحدت ملی را تهدید می‌کند.

اما در این مطلب عنوان شده که به گفته فعالان و گروه‌های حقوق بشری، این تلاش‌های مقامات با همبستگی میان اقوام مختلف ایران در جریان اعتراضات از طریق سردادن شعارهایی در حمایت از اقلیت‌ها شکست خورده است.

رویترز در بخشی دیگری از این مقاله پیش‌بینی کرده است که در سال آینده میلادی ایران وارد فرایندی انقلابی خواهد شد و این شرایط  احتمالا بر دامنه اعتراضات خواهد افزود و این در حالی است که هیچ‌یک از طرفین عقب‌نشینی نخواهد کرد.

نویسنده این مقاله در ادامه اضافه کرد: هیچ ضمانتی وجود ندارد که گسیل نیروی بیشتر به ناآرامی‌ها پایان دهد، زیرا تاکنون سرکوب خشونت‌آمیز فقط موجب برانگیختن اعتراضات بیشتر شده است.

در پایان مقاله‌ای که رویترز منتشر کرد آمده است: ۴ سال تحریم، توسعه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را متوقف نکرده و حمایت حکومت ایران از شبکه نیابتی خود را محدود نکرده است. اما بحران داخلی آن احتمالا به قدرت‌های غربی اختیار بیشتری برای افزایش فشار بر تهران خواهد داد.

این

اخبار مرتبط