Asset 2

رویکرد قدرت‌های جهانی مقابل بحران ونزوئلا

مردم ونزوئلا در حال عبور از مرز (LUIS ACOSTA/AFP/Getty Images)
مردم ونزوئلا در حال عبور از مرز (LUIS ACOSTA/AFP/Getty Images)
مردم ونزوئلا در حال عبور از مرز (LUIS ACOSTA/AFP/Getty Images)

ایالات متحده از کشورهای جهان خواست تا ضمن حمایت از جریان حامی آزادی و دموکراسی در ونزوئلا، در صورت مخالفت دیکتاتوری مادورو با برگزاری انتخابات آزاد در ونزوئلا، مناسبات مالی خود را با دولت مادورو قطع کنند.

هم‌زمان در جریان نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد، ونزوئلا و روسیه، ایالات متحده را متهم به تلاش برای کودتا در ونزوئلا کردند. روسیه و چین در سال‌های اخیر در کشور غنی از نفت ونزوئلا سرمایه گذاری گسترده‌ای کرده‌اند.

رئیس پارلمان ونزوئلا «خوان گوایدو»، روز چهارشنبه سوم بهمن، خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور معرفی کرد و حضور «نیکلاس مادورو»، سیاستمدار مورد حمایت حزب کمونیست ونزوئلا در قدرت را نامشروع دانست. متعاقب آن ایالات متحده، کانادا و کشورهای آمریکای لاتین، گوآیدو را به عنوان رهبر قانونی ونزوئلا به رسمیت شناختند.

مادورو، که از سال ۲۰۱۳ مقام ریاست جمهوری ونزوئلا را در دست دارد، و گفته می‌شود از طرق غیر قانونی در دور دوم ریاست جمهوری ابقا شده است. با این حال از حمایت نیروهای مسلح این کشور برخوردار است.

با این حال سرهنگ خوزه لوئیس سیلوا، وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا و از مقامات نظامی کلیدی این کشور، حمایت خود را از «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا اعلام کرد.

به گزارش رویترز، اواخر شنبه ۶ بهمن در یک پیام ویدئویی ضبط شده در سفارت ونزوئلا در واشنگتن، از مردم کشورش، به ویژه نیروهای نظامی، خواست خوآن گوایدو، را به عنوان تنها رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا به رسمیت بشناسند.

رئیس تبعید شده دادگاه عالی ونزوئلا، میگل آنخل مارتین، نیز در گفتگو با اپک تایمز گفت قبلا که مادورو «رئیس جمهور سابق» است و باید بازداشت شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در نشست سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که تجربه سوسیالیستی مادورو موجب سقوط اقتصاد ونزوئلا شده است. سیاست‌های سوسیالیستی مادورو و هوگو چاوز، کشور را فلج کرده و به میلیون‌ها نفر آسیب رسانده است.

وی در سخنانی در آغاز این نشست گفت، اکنون زمان آن است که کشورها موضع خود را در مورد ونزوئلا مشخص کنند و بگویند از کدام طرف مناقشه حمایت می‌کنند.

او با تاکید بر این که تاخیر جایز نیست، خطاب به اعضای شورا گفت باید مشخص کنید یا در کنار نیروهای آزادی‌خواه در ونزوئلا هستید یا این که در اردوگاه نیکلاس مادورو و آشوبی که به پا کرده است. ما از همه اعضای شورای امنیت برای حمایت از انتقال دموکراتیک ونزوئلا و ایفای نقش رئیس جمهور موقت حمایت می کنیم.

ناظرین می‌گویند که هر اقدام شورای امنیت علیه مادورو، برای مقابله با بحران ونزوئلا می‌تواند با وتوی روسیه و چین مواجه شود.

در این نشست، بریتانیا، آلمان، فرانسه و اسپانیا همگی گفتند که چنانچه مادورو ظرف هشت روز آینده انتخابات آزاد برگزار نکند، گوآیدو را به رسمیت خواهند شناخت. روسیه این اولتیماتوم را مضحک دانسته و وزیر امور خارجه دولت مادورو آن را بچه گانه نامیده است.

در روزهای اخیر، هزاران نفر از مردم ونزوئلا برای اعتراض به خیابان‌ها آمده بودند و خواستار کناره ‌گیری نیکلاس مادورو، شده بودند.

نیکلاس مادورو، در سال ۲۰۱۳ پس از اینکه هوگو چاوز درگذشت، قدرت را در دست گرفت. با کاهش قیمت نفت و کاهش درآمدها، برنامه‌های رفاهی اجتماعی که توسط چاوز طراحی شده‌‏اند، شکست خورد و ونزوئلا در بحبوحه بدترین بحران اقتصادی خود قرار گرفت ، به طوری که پیش بینی می‌‏شود با اَبَرتورمی ۱۰ میلیون درصدی مواجه شود.

کاراکاس تأکید کرده است که دولت مادورو، برای مذاکره با ترامپ آماده است. در این میان روسیه بارها هشدار داده است که ایالات متحده به دخالت نظامی در ونزوئلا نپردازد.

متعاقب بحران‌های اخیر، رژیم ونزوئلا خواستار آن شد که دیپلمات‌های آمریکا در عرض ۷۲ ساعت از کشور خارج شوند که دولت ترامپ از پذیرش این درخواست ممانعت کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در نهایت وزارت امور خارجه مادورو با صدور بیانیه‌ای این اخراج را به تعویق انداخت و خواستار مذاکره با آمریکا برای تاسیس «دفتر حافظ منافع ایالات متحده» در ونزوئلا و دفتر مشابهی در آمریکا شد. خواسته‌ای که مورد موافقت آمریکا قرار نگرفت. آمریکا تأکید کرد که مایل به بستن سفارت‌خانه‌اش نیست و اولویت فعلی حفظ امنیت دیپلمات‌هایش است.

مطالب دیگر:

چین، کمترین رشد اقتصادی در ۲۸ سال گذشته

آیا زیاد می‌‌‏خوابید؟ چهار عارضه خطرناک خوابیدن بیش از حد را بدانید

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما، فصل ۵ : نفوذ به غرب (قسمت اول)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی