Asset 2

چطور از افزایش وزن در دوره قرنطینه کووید-۱۹ جلوگیری کنیم

رژیم لاغری در دوره قرنطینه کرونا جلوگیری از افزایش وزن دوران اپیدمی کرونا کووید 19 توصیه های غذایی در دوران کرونا و کاهش وزن در دوره خانه نشینی اپیدمی کرونا
ماندن در خانه می‌تواند سرعت متابولیسم‌تان را کم کرده وکالری‌های سوزانده نشده را به‌صورت چربی دور کمرتان دربیاورد(ronstik/Shuhtterstock)

ماندن در خانه، نیازمان به دریافت کالری را کم می‌کند ولی زمان بیشتری را برای غذاخوردن دراختیارمان قرار می‌دهد

نوشته موهان گریکی پاریتی

کسب و کار‌‏ها در بسیاری از کشورها بیش از یک ماه است که عملاً تعطیل شده‌اند. به‌غیر از افرادی که شغلشان جزو مشاغل «ضروری» است، بسیاری از مردم داخل خانه‌های‌شان هستند و شروع به افزایش وزن کرده‌اند.

برخی از افرادی که با آنها صحبت کرده‌ام ۴ کیلوگرم، وبرخی ۲ کیلوگرم وزن‌شان افزایش یافته است. درحالی‌که وزن تعدادی از افراد ثابت مانده یا کم شده است. بیشتر افراد وزن‌شان زیاد شده است.

با اینکه ممکن است فکر کنید انسان فعالی نیستید، اما ممکن است دقت نکرده باشید که قبل ازاین دوران قرنطینه هرروز چقدر فعالیت حرکتی داشتید. هنگامی که کار می‌کردید رفتن به فروشگاه‌ مواد غذایی، داروخانه و دستشویی، همه فعالیت حرکتی به حساب می‌آیند.

شما الان مانند قبل‌، انرژی مصرف نمی‌کنید. با افت فعالیت حرکتی علی‌رغم اینکه ممکن است مانند قبل غذا بخورید، می‌بینید که کالری‌هایی که سوزانده نشده‌اند در بدن‌تان تبدیل به چربی‌های ناخواسته می‌شوند.

اگرچه رژیم غذایی‌تان تغییر نکرده اما نیازتان به کالری تغییر کرده است. پس چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اگر از همان الگوی غذایی دو ماه پیش پیروی می‌کنید، پس به‌دنبال تغییر در فعالیت‌های حرکتی خود بگردید. اگر برای کار کردن بیرون نمی‌‏روید یا کارهایی را که قبلاً انجام می‌دادید انجام نمی‌دهید، احتمالاً مازاد کالری در بدن‌تان ذخیره شده است.

 با تنظیم میزان مصرف مواد غذایی می‌توانید با این کالری اضافی مقابله کنید. بهتر است که چیزهای کوچکی را تغییر دهید. مثلاً اگر برای صبحانه نصف فنجان غلات صبحانه مصرف می‌کردید، میزان آنرا به یک سوم فنجان کاهش دهید. به جای دوعدد تخم مرغ، یک تخم مرغ بخورید یا در ساندویچ‌تان از یک تکه نان استفاده کنید.

به‌نظر می‌رسد برای اکثر افراد کم کردن ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری در روز کافی است. راه آسان برای اینکار این است که موقعی غذا بخورید که گرسنه‌اید و خودتان را تشنه نگاه ندارید. مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی و کم کالری مانند سبزیجات، غلات کامل، میوه‌های فیبردار و غذاهای سرشار از پروتئین باعث می‌شود که برای مدت زمان طولانی‌تر احساس سیری کنید.

برای مصرف کردن کالری‌های اضافی یا برای متعادل نگاه داشتن بدن، می‌توانید زمان‌هایی را برای فعالیت‌های حرکتی در خانه  درنظر بگیرید. به‌یاد بیاورید که قبلاً درهفته چه مقدارحرکت داشتید و سعی کنید که آنرا در خانه تکرار کنید.

سه ساعت برای خرید، یک ساعت برای دستشویی در محل کار، به‌علاوه هر حرکت اضافی دیگری را باید درنظر بگیرید. پیاده‌روی در داخل یا اطراف خانه‌تان می‌تواند در جایگزینی فعالیت‌های ازدست رفته مفید بوده وباعث شود منحنی افزایش وزنتان به جای صعودکردن، ثابت  بماند.

ممکن است برای تخفیف افزایش وزن ناشی از کووید ۱۹ نیازبه تعدیلات اساسی نداشته باشید، اما مهم است که الان آنرا شروع کنید. هرچه مدت طولانی‌تر به آن بی‌توجه باشید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشارخون بالا قرار می‌گیرید و مقابله با آن سخت‌تر می‌شود.

 موهان گریکی پاریتی دارای مدرک پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی عثمانیه است. او بیش از یک دهه در پزشکی بالینی کار کرده است.

مطالب دیگر:

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

برای این بیماری همه‌گیر یک درمان وجود دارد: به “حزب کمونیست چین” نه بگویید!

تأملاتی درباره پاندمی با اشاره به سفر به غرب

توصیه‌‏های طب چینی برای مصونیت در زمان کووید ۱۹

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی