Search
Asset 2

رژیم چین با هدف لغو اجراهای شن یون، اطلاعات غلطی از ویروس کرونا منتشر می‌کند

Shen-Yun-Hartford-2020-newEraCo-ED-700x420-1-590x354
(Edward Dye/The Epoch Times)

 

شرکت هنرهای نمایشی شن یون مستقر در نیویورک، در تلاشی آشکار برای ممانعت از حضور مخاطبان آمریکایی در اجرای رقص کلاسیک چینی، هدف انتشار اطلاعات غلطی از شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است .

به تازگی، شایعات زیادی مبنی بر اینکه برخی از اجراگران شن یون آلوده به کرونا ویروس شده‌‏اند و به مردم توصیه می‌‏کنند که در نمایش‌‏های این شرکت در ایالات متحده شرکت نکنند، در رسانه های اجتماعی منتشر شده است.

این شایعات مقامات بهداشتی در یوتا، جایی که شن یون در آن زمان مشغول اجرا بود را بر آن داشت تا این ادعاها را به طور علنی رد کنند.

وزارت بهداشت یوتا در ۲۴ فوریه در توییتر نوشت: «ما آنان را بررسی کرده‌‏ایم و هیچ دلیلی وجود ندارد که گمان داشته باشیم اعضای گروه رقص شن یون به ویروس کرونا آلوده شده باشند. این اجراها هیچ خطری برای ساکنان یوتا ندارد.»

اداره بهداشت استان سالت لِیک ۲۴ فوریه در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد: «شن یون در نیویورک مستقر است، نه چین. بسیاری از شایعات نادرست درباره ویروس کرونا در رسانه‌‏های اجتماعی منتشر می‌‏شوند… پست‌‏های غلط و نادرست در رسانه‌‏‎های اجتماعی می‌‏توانند مضر باشند. »

شن یون یک شرکت هنرهای نمایشی مستقر در نیویورک است که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده و طبق وبسایت این شرکت، ماموریت آن احیای فرهنگ سنتی چین از طریق هنر است. در این فصل، هفت تور از شن یون قرار است به ۱۶۰ شهر در سراسر جهان سفر کنند.

این اجراها موجب خشم رژیم کمونیستی چین شده است؛ چراکه شن یون در اجراهای خود آزار و شکنجه مداوم گروه معنوی فالون گونگ توسط این رژیم را در صحنه نمایش به تصویر کشیده است. در نتیجه، این گروه از زمان تاسیس خود تاکنون به طرق مختلف تلاش مداوم رژیم را برای لغو اجراها تجربه کرده است.

«لیشای لمیش» از اعضای این شرکت ۲۷ فوریه به اپک تایمز گفت: «این شایعات اینترنتی صرفا تازه‌‏ترین تلاشهای رژیم در سلسله خرابکاری‌‏هایش در شن یون است.»

گفت: «رژیم چین درحال استفاده از این فاجعه و مرگ و میر مردم چین است تا با نشر اکاذیب از اجراهای شن یون جلوگیری کند.»

لمیش بیان کرد: «رئیس تشریفات اظهار داشته که اوایل ماه فوریه، دفتر فروش بلیط شن یون در سالت لیک سیتی تماس‌‏‎های تلفنی از افرادی با لهجه چینی دریافت کرده بود. آنها ادعا می‌‏کردند که شن یون از چین آمده یا اینکه این شرکت تازه از کره جنوبی بازگشته است و خواستار لغو این نمایش شدند. برخی از تماس گیرندگان حتی پرخاش کرده و دشنام داده‌‏اند.»

اداره بهداشت یوتا به اپک تایمز گفت که مقامات بهداشتی در منطقه نیز تماسهای تلفنی مشابهی متاثر از شایعات دریافت کرده‌‏اند.

چارلا هیلی، مدیر ارتباطات اداره بهداشت یوتا، ۲۷ فوریه طی ایمیلی گفت: «از طریق ایمیل و تماسهای تلفنی از بخش بهداشت استان سالت لِیک، سازمان ما و نیز بخش بهداشت و درمان استان سالت لِیک از شایعات نادرست منتشر شده در جامعه درباره اجرای آینده شن یون مطلع شدیم. تصمیم گرفتیم که از طریق رسانه‌‏های اجتماعی و پیام رسانی با بهترین شیوه برای اطمینان دادن به افرادی که بلیط اجرای برنامه را داشتند، حقایق مربوط به شن یون و افراد شاغل در گروه رقص را تشریح کنیم.»

تماس‌‏های تلفنی

لمیش گفت که دفاتر فروش بلیط شرکت در سالت لیک سیتی و لاس وگاس سه تماس تلفنی مشابه در تاریخ ۲۷ فوریه از افرادی با لهجه چینی دریافت کرده‌‏اند که چندین سوال درباره برنامه سفر این شرکت پرسیده‌‏اند.

او گفت: در تماسی به دفتر فروش بلیط یوتا که ضبط شده، زنی با لهجه چینی سؤالاتی را پرسید «سعی دارد بداند که شرکت‌‏ها به کجا می‌‏روند، هر یک به کجا می‌‏روند و در حال رفتن به چه شهری هستند و تور ویژه شرکت درحال رفتن به چه شهری است؟»

بعدا زن دیگری با شماره های مختلف با همان فروشنده بلیط تماس گرفت و همان سؤالات را مطرح کرد. فروشنده از زن خواست تا شماره تلفنی به او بدهد تا با پس از پرس و جو از مجری محلی با او تماس بگیرد.

لمیش گفت: «زن همان شماره اولین تماس گیرنده را داد. بنابراین این دو به هم مرتبط هستند. آنان ممکن است دوست، خویشاوند یا دارای وابستگی دیگری باشند که باعث شده تا از همان شماره تلفن استفاده کنند.»

در همان روز، دفتر فروش بلیط شن یون در لاس وگاس تماس تلفنی سومی دریافت کرد که طی آن زنی با لهجه چینی همان سؤالات را پرسید.

شن یون بین ششم فوریه و اول مارس شش نمایش در لاس وگاس اجرا کرد.

لمیش افزود که همچنین در همان روز ایمیلی را که به زبان چینی نوشته شده بود از فردی که خود را آشنایی نزدیک معرفی کرده، دریافت کرد و پرسیده است که او کجا بوده، کجا اجرا داشته و تور در کدام شهرها قرار است اجرا داشته باشد.

مسئول تشریفات معتقد بود که این تماسهای تلفنی ممکن است بخشی از همان کمپینی باشد که تلاش می‌‏کند نمایشهای ایالات متحده در مناطق مختلف لغو شود.

اطلاعات غلط

لمیش گفت، رژیم چین در کره جنوبی نیز در تلاش برای لغو اجراهای آنجا شایعات دروغینی درباره منشا این شرکت آغاز کرد.

لمیش با اشاره به مرکز انتشار ویروس کرونا در چین گفت، در شهر اولسان، جایی که شن یون ۱۱ و ۱۲ فوریه دو نمایش را اجرا کرده است، مدیر تئاتر تماسی تلفنی از خبرنگاری تلویزیونی مبنی بر اینکه کنسولگری چین به خبرنگار گفته که مجریان شن یون از ووهان هستند دریافت کرده است.

مدیر تئاتر هم پاسخ داده که مبدا شن یون ایالات متحده است و بیشتر اعضای آن دارای گذرنامه آمریکایی هستند. نمایش شن یون در چین ممنوع است و اعضای آن مجاز به بازدید از چین نیستند.

این شرکت از ۷ فوریه تا ۱۶ فوریه در ۳ شهر در کره جنوبی تور خود را برگزار کرد. شیوع بیماری کرونا در ۲۰ فوریه در این کشور تشدید شد که تعداد موارد تایید شده در یک روز دو برابر شد و به ۱۰۴ نفر رسید.

شیوع این بیماری در کره جنوبی شن یون را مجبور کرد که دو نمایش در شهر چونچئون را که برای ۲۲ فوریه پیش بینی شده بود، لغو کرده و این شرکت را به ایالات متحده بازگرداند.

لمیش گفت که همه اجراگران شن یون سالم هستند و اجرای آن طبق برنامه ریزی در ایالات متحده ادامه دارد.

از ژانویه، بسیاری از چینی‌‏ها در رسانه‌‏های اجتماعی، مانند فیس بوک و وی چت، مطالبی را به اشتراک گذاشتند مبنی بر این که شن یون از کشور چین، جایی که شیوع بیماری کرونا از آن سرچشمه گرفته است، می‌‏آید.

شن یون برای رفع این شایعات، در یکم فوریه بیانیه‌‏ای را در وب سایت رسمی خود منتشر کرد. در این بیانیه آمده: «شن یون در نیویورک مستقر است نه چین. اجراگران آن سال‌‏هاست که به چین نرفته‌‏اند، اخیرا ارتباط مستقیمی با مردم چین نداشته‌‏اند و در حقیقت شن یون حتی اجازه اجرا در چین را ندارد.»

با این حال، از زمانی که این بیانیه منتشر شد، این شرکت یک نسخه مستند پیدا کرده که توسط مردم در رسانه‌‏های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

وی افزود: «کسی در چین آن صفحه [بیانیه] را برداشت و تصویری ایجاد کرد. آنها متن اطلاعیه مطبوعاتی ما را حذف کرده و به جای آن متنی به زبان چینی گذاشتند و سپس آن را به انگلیسی ترجمه کردند و نوشتند که اجراگران شن یون به ویروس کرونا آلوده شده‌‏اند.»

 

کارزار پکن علیه شن یون

در طی چهارده سال گذشته، رژیم طیف گسترده‌‏ای از تاکتیکها را اجرا کرده است، از جمله این که از سفارتخانه‌‏ها، کنسولگری‌‏ها، انجمن‌‏های چینی طرفدار پکن و دانشجویان برای تخریب و خرابکاری در اجراهای شن یون در سراسر جهان استفاده می کنند.

لمیش هشتم ژانویه در مصاحبه ای برای برنامه «رهبران تفکر آمریکایی» از اپک تایمز گفت: «شن یون نمایش فرهنگ سنتی چین را دارد که حزب کمونیست چین می‌‏خواهد جلوی آن را بگیرد.»

وی گفت: «مخالفت رژیم با شن یون از این واقعیت ناشی می‌‏شود که این شرکت به دنبال احیای فرهنگ سنتی چینی است که حزب کمونیست چین مرتبا سعی در نابودی آن و و جایگزینی آن با ایدئولوژی الحادی و کمونیستی داشته است.»

وی گفت، فرهنگ سنتی چین ریشه در ارزش‌‏های اصیل مانند درستی، صداقت، وفاداری و معنویت دارد. در مقابل، حزب کمونیست چین می‌‏خواهد مردم چین باورهای کهن درباره اخلاق و معنویت را انکار کنند و در عوض به کمونیست و عقاید داروینیست اجتماعی در مورد تنازع بقا اعتقاد داشته باشند.

حزب کمونیست چین همچنین به دلیل افشاگری‌‏های شن یون و به تصویر کشیدن رخداد آزار و اذیت بی‌‏رحمانه رژیم علیه تمرین کنندگان فالون گونگ، به دنبال سرکوب این شرکت بوده است.

فالون گونگ که فالون دافا نیز نامیده می‌‏شود، شامل تمرین‌‏های مراقبه و مجموعه‌‏ای از آموزه‌‏های اخلاقی مبتنی بر اصول حقیقت، نیکخواهی، بردباری است. این روش در دهه ۱۹۹۰ محبوبیت عظیمی پیدا کرد و ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر تا پایان دهه آن را تمرین می‌‏کردند. با این حال، با افزایش این محبوبیت، ح.ک.چ در سال ۱۹۹۹ کمپینی گسترده در جهت آزار و اذیت پیروان آن راه اندازی کرد.

از آن زمان، صدها هزار نفر از تمرین کنندگان فالون گونگ بازداشت شده و به اردوگاههای کار اجباری، مراکز بازداشت و یا زندان‌‏ها فرستاده شده و در آنجا بسیاری از آنان تا سرحد مرگ شکنجه شدند. علاوه بر این، اعضا بدن تعداد زیادی از تمرین کنندگان را درحالی که زنده بودند برداشته و با فروش آنان به تجارت پرداختند.

مطالب دیگر:

در هر منطقه‌‏ای که روابطش با چین کمونیست مستحکم‌تر است، شیوع کرونا ویروس بیشتر است

آیا درمانی طلایی و « نتیجه‌بخش » برای یک اپیدمی وجود دارد؟

بلایی که لیو بووِن در سلسله مینگ پیش‌بینی‌‌اش کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی