Asset 2

تحلیلگران: حمله روسیه به اوکراین ممکن است رژیم چین را برای تصرف تایوان ترغیب کند

تهاجم روسیه به اوکراین پکن و مسکو متوجه شده‌اند که برای به دست آوردن نفوذ یا حتی کنترل سایر کشورها، نیازی به داشتن پایگاه‌های نظامی یا
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، همتای چینی‌اش پس از گفتگوهای خود در کرملین در مسکو در 5 ژوئن 2019 (Alexander Zemlianichenko/AFP/Getty Images)

به گفته تحلیلگران، رژیم چین از درگیری روسیه و اوکراین درس می‌گیرد و آنچه در حال حاضر شاهد آن است، ممکن است جاه‌طلبی‌های پکن را در رابطه با تایوان تقویت کند.

به گفته سرهنگ دان اشتاینر (سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی آمریکا) با پیشروی روسیه از طریق اوکراین، حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) در حال فهرست‌بندی «همه اطلاعات مربوط به تهاجم» به عنوان بخشی از طرح خود برای حمله به تایوان است. استفان براین، کارشناس ارشد مرکز سیاست امنیتی، یک اندیشکده مستقر در واشنگتن، با این موضوع موافق است. او به اپک تایمزگفت که با حمله روسیه به اوکراین، برای رژیم چین باید «بسیار وسوسه انگیز» باشد که بخواهد در تایوان، جزیره خودگردانی که ادعا می‌کند متعلق به او است، اقدام کند.

 براین همچنین گفت: «در حالی که نیروها در اروپا جمع  می‌شود و به اوکراین کمک می‌کند، ایالات متحده باید استقرار خود را در اقیانوس آرام افزایش دهد تا روشن کند که حالا که نبرد برای اوکراین در جریان است، ما در منطقه ]اقیانوس هند-آرام[ خواب نیستیم.

در ۲۲ فوریه، رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ هشدار داد که رژیم چین پس از مشاهده پیشروی نیروهای روسیه به سمت اوکراین، به تایوان حمله خواهد کرد. اسکات پری، نماینده جمهوری خواه، در ای در ۲۶ فوریه با فاکس نیوز، سخنان ترامپ را تکرار کرد و نگرانی مشابهی را در مورد جسور شدن حزب کمونیست چین با حمله روسیه به اوکراین ابراز کرد. پری گفت هنوز دیر نیست که دولت بایدن در اقیانوس آرام قدرتی از خود نشان دهد.»

به گفته براین، ایالات متحده به وضوح درگیر اروپا است و نیروهای خود را به آلمان، لهستان و رومانی می فرستد. در نتیجه، او گفت که رژیم چین می‌تواند این مشغله‌های ایالات متحده را به عنوان فرصتی برای فعالیت آزادتر در اقیانوس آرام درک کند.

تحلیل اقدامات آمریکا

به گفته تحلیلگران، رژیم چین از نزدیک اقدامات واشنگتن در پاسخ به تجاوز روسیه را زیر نظر دارد.

براین گفت: «[حزب کمونیست چین] همیشه تصمیم‌های واشنگتن را تجزیه و تحلیل می‌کند و تلاش می‌کند تا اقدامات بعدی واشنگتن را پیش‌بینی کند، زیرا تنها چیزی که رژیم چین از آن می‌ترسد، ایالات متحده است.

اشتاینر خاطرنشان کرد که «رژیم چین در طول تهاجم روسیه نسبتاً ساکت است.» او گفت که رژیم چین «منفعلانه» از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حمایت می‌کند. او گفت و دلیل حمایت رژیم کمونیستی چین این است که این تهاجم فرصتی را برای ح‌ک‌چ ایجاد می‌کند تا به بقیه آسیا بگوید «به آنچه در اروپا می‌گذرد توجه کنند.»

اشتاینر گفت: «تهاجم به اوکراین می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد تا مردم تایوان عزم ایالات متحده برای نجات آنها را زیر سوال ببرند. آنها همچنین به تمام آسیا اشاره خواهند کرد که ایالات متحده مانند اروپا هیچ پیوند تاریخی با این منطقه ندارد و این نوع کمپین احتمالاً نسبتاً مؤثر خواهد بود.»

اشتاینر گفت: «در نهایت، رژیم چین خود را در موقعیتی قرار می‌دهد که بتواند از دیگر کشورهای منطقه بپرسد که تا پایان قرن بیست و یکم واگن خود را به چه کسانی وصل می‌کنید – ایالات متحده یا ما ؟»

هدف این است که تردید ایجاد شود که آیا ایالات متحده به کمک تایوان خواهد آمد یا خیر. اشتاینر گفت: «ح‌ک‌چ به مردم چین می‌گوید عاقلانه انتخاب کنند، زیرا در حال حاضر، ایالات متحده در اروپا ناتوان به نظر می‌رسد.»

این یک پیام بسیار قدرتمند و استراتژیک است که به فرآیند فکری که در حال حاضر وجود دارد می افزاید … که ایالات متحده قرار نیست بر سر تایوان با چین وارد جنگ شود.

تست و پیام رسانی

به گفته هر دو کارشناس، رژیم چین به آزمایش عزم تایوان و ایالات متحده ادامه خواهد داد. در هفته‌های اخیر، رژیم با فرستادن هواپیماهای نظامی به منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان به آزار و اذیت جزیره کوچک شرق آسیا ادامه داده است.

براین گفت: «با ادامه پرواز هواپیماهای نظامی و انجام تمرین‌های نظامی در طول تهاجم روسیه، چین در حال آزمایش تایوان و ایالات متحده است.»

 او گفت: «ایالات متحده به عنوان بزرگترین متحد تایوان، باید در قبال ح‌ک‌چ قوی‌تر عمل کند و بیش از هر زمان دیگری روشن کند که این نوع رفتار غیرقابل قبول است و توازن نیروها را در اقیانوس آرام بر هم می‌زند.»

به گفته اشتاینر، توانایی بازدارندگی ح‌ک‌چ بیشتر از اجرای تحریم‌هایی است مانند تحریم‌هایی که علیه روسیه اعمال می‌شود. بخشی از آماده‌سازی بلندمدت پکن برای درگیری با ایالات متحده شامل ابزارهایی برای آماده‌سازی و مقابله با چنین تحریم‌هایی است. بنابراین، یک روز، زمانی که ایالات متحده تحریم‌های عظیمی را علیه رژیم چین اعلام کند، بسیار دیر خواهد بود – همانطور که ممکن است در حال حاضر خیلی دیر باشد.

مطالب دیگر:

پوتین به نیروهای هسته‌ای روسیه دستور داد تا در حالت آماده‌باش در بالاترین سطح  قرار گیرند

ترامپ گفت نحوه خروج شرم‌آور ما از افغانستان راه را برای تجاوز روسیه به اوکراین باز کرد

آمریکا و متحدان غربی بانک‌های «منتخب» روسیه را از سوئیفت حذف می‌کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی