logo_eet

تغییرات اقلیمی فرصتی است برای افزایش قدرت پکن در جهان

رژیم کمونیستی چین تغییرات اقلیمی فرصتی است برای افزایش قدرت پکن در جهان چین با فاصله زیاد، بزرگترین مصرف‌کننده زغال سنگ در جهان است
(Fred Dufour/AFP/Getty Images)

به نقل از یکی از دانشمندان برجسته چین، رژیم کمونیستی چین تغییرات اقلیمی را به مانند فرصتی برای گسترش نفوذ خود در سراسر جهان می‌بیند.

دی دونگ‌شنگ، معاون دانشکده مطالعات بین‌المللی دانشگاه رِنمین پکن در تاریخ ۲۷ آوریل در بلاگ خود نوشت هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان هم از نظر اقتصادی به رژیم کمونیستی چین کمک می‌کند و هم از «اهمیت سیاسی» برای پکن برخوردار است.

دی می‌گوید: «این مسئله به ما کمک می‌کند فضای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را ساماندهی کرده و بر آن کنترل داشته باشیم».

به گفته پروفسور، با توجه به اختلافات رو به افزایش پکن و غرب بر سر مسائل متعدد، رژیم چین باید نقشی کلیدی در حل تغییرات اقلیمی جهان اتخاذ کند.

دی در بلاگ خود نوشت: «مسئله تغییرات اقلیمی عملاً تنها موضوع مثبتی است که چین، ایالات متحده و اروپا می‌توانند دوستانه پیرامون آن گرد هم آیند و درباره‌اش صحبت کنند».

سال گذشته پس از آن‌که پروفسور دونگ‌شنگ از نقش بلندمدت وال استریت در تاثیرگذاری بر سیاست‌های آمریکا از جانب پکن سخن گفت شهرت او لکه‌دار شد. در بیوگرافی آنلاین پروفسور دی نوشته شده است او سابقه همکاری با برخی از ارگان‌های رژیم چین از جمله وزارت امور خارجه و سازمان برنامه‌ریزی کشور، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی را در کارنامه خود دارد.

علی‌رغم خدشه‌دار شدن رابطه ایالات متحده و چین در سال‌های اخیر، تغییرات اقلیمی یکی از معدود مسائلی است که هر دو کشور گفته‌اند می‌توانند برای حل آن با یکدیگر همکاری کنند.

ایالات متحده از زمان دولت ترامپ در زمینه‌های متعددی از جمله نقض شدید حقوق بشر و سرقت گسترده مالکیت معنوی خارجی توسط پکن موضع خود در برابر حزب کمونیست چین را سخت‌گیرانه‌تر کرده است. دولت بایدن نیز متعهد شده است این موضع سخت‌گیرانه را ادامه دهد اما همواره اعلام کرده حاضر است در زمینه منافع مشترکی چون تغییرات اقلیمی با رژیم چین همکاری کند.

ماه گذشته شی جین‌پینگ، رهبر چین، در اولین دیدار خود با پرزیدنت جو بایدن در اجلاس اقلیم جهان گفت چین استفاده رو به گسترش از زغال سنگ را در پنج سال آینده «اکیداً محدود» خواهد کرد و استفاده از آن را در پنج سالِ بعدی کاهش خواهد داد.

چین با فاصله زیاد، بزرگترین مصرف‌کننده زغال سنگ در جهان است. چین در سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۸.۴ گیگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های برق زغال سنگی خود افزود که بیش از سه برابر ظرفیت ایجاد شده در سایر کشورهای جهان است. همچنین، ۲۴۷ گیگاوات دیگر نیز برای آینده این کشور برنامه‌ریزی شده است که تقریباً شش برابر کل ظرفیت نیروگاه‌های زغال سنگی آلمان است.

علاوه بر این، چین بزرگترین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای در جهان و مسئول تولید بیش از ۲۷% از کل انتشارات جهان است. گزارش جدیدی نشان می‌دهد میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای چین در سال ۲۰۱۹ از مجموع انتشارات ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه‌یافته نیز فراتر رفت. به نقل از گزارشات رسمی، تقریباً ۶۱% از کل انرژی مصرفی چین در سال ۲۰۲۰ از زغال سنگ تامین شده است.

شی در این اجلاس تعهد سال گذشته خود برای به صفر رساندن برآیند انتشار گازهای گلخانه‌ای چین تا سال ۲۰۶۰ و دستیابی به حداکثر میزان انتشار تا سال ۲۰۳۰ را مجدداً تکرار نمود. اما قانونگذاران و کارشناسان با اشاره به سابقه دیرینه چین در عدم عمل به تعهداتش، تردید دارند پکن این بار نیز به وعده‌های خود عمل کند.

مطالب دیگر:

چین بیش از مجموع کشورهای توسعه‌یافته گاز گلخانه‌ای تولید می‌کند

ترِوِر لادِن: در آمریکا انقلابی سوسیالیستی در آستانه وقوع است

 کاخ سفید می‌گوید بایدن از شرکت‌های بزرگ فناوری در جهت سرکوب «اطلاعات نادرست» حمایت می‌کند

اخبار مرتبط