Search
Asset 2

دیدگاه: هر چیزی که منجر به ضعف آمریکا شود منفعت رژیم چین را به دنبال دارد (بخش اول)

رژیم کمونیست چین برای هرگونه کاهش در توانایی نظامی ایالات متحده، و مسائلی که توجه منابع نظامی را از شرایط واقعی نبرد دور نگه دارد اشتیاق
(Kevin Frayer/Getty Images, Eric Baradat/AFP via Getty Images)

بسیاری از سیاست‌‌‌‏های دولت بایدن، چه به صورت عمدی یا غیر عمد به نفع چین بوده و سیاست‌‌‌‏های تضعیف کننده ایالات متحده منفعت رژیم کمونیست را به همراه دارند.

حدودا ۱۵ ماه از روزی می‌‌‌‏گذرد که جو بایدن بر روی انجیل ادای سوگند کرد: «من رسماً سوگند یاد می‌کنم که مسئولیت ریاست جمهوری ایالات متحده را صادقانه انجام دهم و تا جایی که توان دارم از قانون اساسی ایالات متحده پاسداری، حفاظت و دفاع کنم. باشد که خداوند مرا یاری کند».

در گذشته سوگند خوردن در برابر مردم و خداوند ارزش زیادی داشت، اما سکولاریست‌‌‌‏های آمریکا عملا آن را به یک مراسم منسوخ و بدون معنی تبدیل کرده‌‌‌‏اند. با این حال هنوز برخی از مردم آمریکا باور دارند که چنین سوگندی یک مسئولیت اخلاقی و رسمی را بر گردن فرد می‌‌‌‏گذارد.

با بررسی نتایج اقدامات مختلف بایدن از روز تحلیف می‌‌‌‏توان نتیجه گرفت که او جزو افرادی است که سوگند خود را جدی نمی‌‌‌‏گیرند.

آیا این نتیجه گیری به نظر سختگیرانه است؟ بیایید تا حقایق را بررسی کنیم.

با تحلیل اقدامات یا انفعال دولت کنونی و منفعت آنها برای رژیم کمونیست چین – که با توجه به استراتژی دفاع ملی جدید حتی دولت بایدن هم آن را به عنوان تهدیدی برای ایالات متحده در نظر گرفته – می‌‌‌‏توان این نتیجه گیری منطقی را گرفت که بایدن در عمل به سوگند و مسئولیت خود در قبال مردم آمریکا شکست خورده است.

در بدترین حالت، مقایسه بسیاری از سیاست‌‌‌‏های او و سیاست‌‌‌‏ رؤسای جمهور قبلی نشان می‌‌‌‏دهد که اقدامات او امنیت ملی آمریکا را در برابر چین به خطر انداخته است.

امنیت انرژی

هدف اصلی چین کنار زدن ایالات متحده به عنوان تنها ابر قدرت دنیا است. به این ترتیب حزب کمونیست چین از هر عامل تضعیف کننده ایالات متحده به عنوان ابزاری برای دستیابی به این هدف استفاده می‌‌‌‏کند.

به گفته بانک جهانی، تولید انرژی عامل اصلی توسعه اقتصادی تمام کشورها است. در نتیجه، افزایش هزینه انرژی در زمان کمیاب بودن آن به ضرر رشد اقتصادی تمام خواهد شد.

ایالات متحده با کمک سیاست‌‌‌‏های حامی حوزه انرژی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق، پس از سال‌‌‌‏ها برای اولین بار به صادر کننده نفت و گاز تبدیل شد و در عین حال هزینه سوخت را پایین نگه داشت.

سیاست‌‌‌‏های زیست محیطی بایدن نتیجه کاملا عکس را به دنبال داشته است. ایالات متحده هم اکنون به وارد کننده نفت تبدیل شده و به منابع دشمنان احتمالی نظیر روسیه، ونزوئلا، و (در آینده نزدیک) ایران وابسته است. از سوی دیگر، قیمت سوخت به شکل بی سابقه‌‌‌‏ای افزایش پیدا کرده است.

ناامنی ایالات متحده در حوزه انرژی به نفع چین است.

توانایی‌‌‌‏های نظامی

ترامپ با سرمایه گذاری‌‌‌‏های عظیم در توانایی‌‌‌‏های نظامی، شامل تاسیس نیروی فضایی ایالات متحده، به روز کردن ظرفیت‌‌‌‏های هسته‌‌‌‏ای، و ارتقا توانایی‌‌‌‏های دفاع سایبری چین را مهار کرد.

اکنون با وجود جنگ فعلی در اوکراین و افزایش خصومت چین در آسیای شرقی و سایر نقاط، برنامه‌‌‌‏های جدید بودجه در دولت بایدن برای اولین بار در طول ۲۰ سال گذشته منجر به کاهش تعداد ناوها و هواپیماهای نیروی دریایی و کاهش سربازان ارتش به کمتر از ۱ میلیون نفر شده، و مقابله با تغییرات اقلیمی به هدف اصلی نظامی تبدیل شده است.

رژیم چین برای هرگونه کاهش در توانایی نظامی ایالات متحده، و مسائلی که توجه منابع نظامی را از شرایط واقعی نبرد دور نگه دارد اشتیاق نشان می‌‌‌‏دهد.

آمادگی و آموزش نظامی

آمادگی و آموزش نظامی در دولت ترامپ در اولویت وزارت دفاع (DOD) قرار داشتند.

یکی از اولین اقدامات بایدن و وزیر دفاع او، توقف فعالیت‌‌‌‏های نظامی در ارتش ایالات متحده برای رسیدگی به موضوع «افراطی‌‌‌‏گری در درجات نظامی» بود. این امر اجرای دوره‌‌‌‏ آموزش اجباری نظریه انتقادی نژادی (CRT) را در تمام بخش‌‌‌‏های وزارت دفاع به دنبال داشت، و توجه منابع محدود آموزشی و فرماندهی را از آموزش نظامی فردی و گروهی منحرف کرد.

برنامه‌‌‌‏های نظریه انتقادی نژادی دشمنی و عدم اعتماد را تشویق می‌‌‌‏کنند؛ مفاهیمی که در تضاد با اتحاد، یکپارچگی، و اعتماد دوجانبه مورد نیاز برای بقا در شرایط نبرد و مرگ و زندگی هستند. نظریه انتقاد نژادی منجر به رواج دیدگاه‌‌‌‏های سمی در «محیط‌‌‌‏های گروهی» می‌‌‌‏شوند که در آنها مفاهیم قابلیت اعتماد و اطمینان به صورت واضح و ضمنی مورد نیاز است.

در نتیجه فشار جنبش‌‌‌‏های «بیداری» بر فرماندهان ارتش، برطرف کردن نیاز این نهاد به جذب نیرو به شکل فزاینده‌‌‌‏ای چالش برانگیز شده است.

براساس گزارش سی ان ان «آخرین آمار در دسترس از ماه اکتبر تا نوامبر ۲۰۲۱ نشان می‌‌‌‏دهد که به جز نیروهای فعال و ذخیره تفنگداران دریایی ارتش ایالات متحده و نیروهای فعال هوایی، بیشتر بخش‌‌‌‏های نظامی به اهداف جذب نیروی خود دست نیافته‌‌‌‏اند».

عدم تمرکز وزارت دفاع بر اثربخشی دفاعی و آمادگی نظامی در حال تبدیل شدن به یک فاجعه است. حزب کمونیست چین از این شرایط به وجد می‌‌‌‏آید!

نویسنده: استو جورک پس از ۳۰ سال خدمت در نیروی دریایی ایالات متحده و تجربه عملیاتی قابل توجه در خاورمیانه و غرب اقیانوس آرام، به عنوان کاپیتان بازنشسته شد.

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات این نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

ناتو برای مقابله با نفوذ چین در  منطقه آسیا و اقیانوسیه با شرکای خود همکاری خواهد کرد

دیدگاه: آیا چین و روسیه در حال مهندسی یک قحطی جهانی هستند؟

همزمان با سفر هیئت آمریکایی به تایوان، رژیم چین رزمایش‌های نظامی در اطراف تایوان اجرا کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی