Asset 2

ادامه اعتراضات مردمی در ایران؛ ده‌‎ها تن از مردم معترض زاهدان کشته و زخمی شدند

زاهدان شاهد کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از مردم معترضی بود که به عدم رسیدگی به پرونده تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر ۱۵ ساله اهل چابهار معترض
(AFP via Getty Images)

در چهاردهمین روز از اعتراضات سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، شلیک مستقیم نیروهای نظامی و انتظامی از داخل یک کلانتری در زاهدان به سمت مردم و  نمازگزارانی که به عدم رسیدگی به پرونده تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر ۱۵ ساله اهل چابهار معترض بودند، ده‌ها کشته و زخمی بر جا گذاشت.

اعتراض‌ها در سیستان و بلوچستان از جمله چابهار از چند روز پیش به دنبال کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد و سپس افشای خبر تجاوز فرمانده نیروی انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله آغاز شد. برای روز جمعه نیز فراخوانی برای تجمع اعتراضی مردم زاهدان پس از برگزاری نماز جمعه اهل سنت منتشر شده بود.

در جریان این تیراندازی، تعدادی از نیروهای انتظامی که با سلاح جنگی بالای ساختمان کلانتری و محوطه آن مستقر شده بودند، مردم را هدف قرار دادند. ویدیوهای منتشرشده نشان می‌دهد که این نیروها چندبار مردم را با مسلسل به رگبار می‌بندند.

به گفته کمپین فعالان بلوچ در این تیراندازی، ۵۸ نفر کشته و ۲۷۰ نفر زخمی شده‌اند. این کمپین افزود که نیروهای نظامی و انتظامی «به قسمت زنان محل نماز جمعه اهل سنت زاهدان  گاز اشک‌آور پرتاب کردند.»

با این حال، خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، تعداد کشته‌شدگان را دو نفر اعلام کرد ولی نوشت که «ده‌ها نفر» در زاهدان زخمی شده‌اند.

پس از تیراندازی نیروهای کلانتری ۱۴ به مردم زاهدان، مردم نیز با تجمع مقابل این کلانتری‌ و نیز کلانتری‌های ۱۲ و ۱۶ زاهدان به سوی این کلانتری‌ها سنگ پرتاب کردند و کلانتری شیرآباد زاهدان را به آتش کشیدند. مردم معترض همچنین تعدادی از خودروهای نیروهای فراجا و همچنین یک خودرو نیروهای یگان ویژه را در خیابان‌های زاهدان به تصرف درآوردند و آتش زدند.

به دنبال شلیک مستقیم نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی به مردم زاهدان، دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی با ایجاد اختلال و قطع اینترنت در زاهدان و دیگر مناطق سیستان و بلوچستان ارتباطات با این استان را محدود کردند.

وب‌سایت حال‌وش بلوچستان اواخر شهریور گزارش داد که ابراهیم کوچک‌زایی، فرمانده انتظامی چابهار، در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۴۰۱، حین بازجویی به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ به نام ماهو داور تجاوز کرده است. این خبرگزاری نوشت اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد فرمانده نیروی انتظامی چابهار در پرونده تجاوز، دو شاکی دیگر هم دارد.

چند ساعت پس از کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از مردم معترض زاهدان با شلیک مستقیم نیروهای انتظامی و امنیتی از داخل یک کلانتری، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران از کشته شدن فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان در جریان درگیری‌های زاهدان خبر داد.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، افزود که علی موسوی، فرمانده اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان، به دنبال درگیری‌های شامگاه جمعه زاهدان در نزدیکی مسجد مکی، بر اثر اصابت گلوله به ناحیه قفسه سینه مجروح و بیمارستان منتقل شد و در نهایت جان باخت.

گزارش‌ها از شهرهای دیگر ایران نیز حاکی از تداوم اعتراضات در تهران، سقز و مشهد و شهرهای مختلف استان خوزستان، از جمله اهواز، آبادان و دزفول در شامگاه جمعه هشتم مهرماه است. در مشهد با وجود تیراندازی مستقیم ماموران امنیتی به سوی مردم، معترضان به حضور خود در خیابان ادامه می‌دهند. در تهران نیز، معترضان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

در اهواز، معترضان شعار مرگ بر دیکتاتور سر داده و در دزفول در شمال استان خوزستان از نیروهای انتظامی خواستند که به صفوف مردم پیوسته و از معترضان حمایت کنند.

مطالب دیگر:

تداوم اعتراضات مردمی در ایران؛ رئیسی از سرکوب معترضان دفاع کرد

ادامه اعتراضات گسترده مردمی در ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن

کشته شدن مهسا امینی: اعتراضات گسترده مردم ایران در داخل و خارج کشور

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی