Search
Asset 2

زمان آن است که جاستین ترودو به جای تلاش برای کسب رای، در تجارت آگاهانه عمل کند

جاستین ترودو نفتا آمریکا مکزیک
(Win McNamee/Getty Images)
جاستین ترودو نفتا آمریکا مکزیک
(Win McNamee/Getty Images)

آن زمان که دونالد ترامپ نشست گروه ۷ را به مقصد سنگاپور ترک کرد، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا کنفرانسی خبری برگزار کرد که توجه ترامپ را متوجه کانادا کرد و موجب شد که تیم این کشور در مذاکرات نهایی درباره نفتا قدرت نفوذ خود را از دست بدهد.

ترودو موضع محکم تلافی جویانه خود را در برابر تعرفه‌‌‏هایی که ترامپ در ۳۱ ماه می بر آهن و آلومینیوم وضع کرد، نشان داد؛ اما تا یکم جولای یعنی «روز کانادا» منتظر ماند تا تعرفه‌‌‏های جدید کانادا را وضع کند و بدین ترتیب عدم تیزبینی خود در معامله با ترامپ را نشان داد. استفاده از حس وطن پرستی مردم در روز کانادا، همچنین نشانه‌‌‏ای بود از اینکه مذاکرات تجاری برای دفتر جاستین ترودو، ابزاری برای کسب رای است.

برخی افراد، از جمله استفان هارپر، نخست وزیر پیشین کانادا معتقدند که ترودو بازی سیاسی به راه می‌‌‏اندازد که رای افراد متنفر از ترامپ را به نفع خود تمام کند. اما یک چیز مشخص است: دولت جاستین ترودو در موقعیتی بسیار ضعیف قرار گرفته و از ۲۷ آگوست، این مکزیک است که هدایت مذاکرات سه جانبه در مورد نفتا را به دست گرفته است.

از آغاز مذاکرات در مورد نفتا، ترامپ به وضوح بیان کرد که مشکلی از سمت کانادا وجود ندارد و کسری ۵۰ میلیارد دلاری مکزیک مشکل اصلی در این توافق بوده است. ترودو نیز به دفعات پاسخ داد که هیچ توافقی را بدون مکزیک انجام نخواهد داد. حالا ترودو در موقعیتی قرار گرفته است که هرگز انتظارش را نداشت: مکزیک بدون کانادا با آمریکا به توافق رسید.

حمایت غیر واقعی کانادا از مکزیک که مثلا بدون این کشور معامله‌‌‏ای صورت نخواهد داد به دیوار بسته خورده است. «رابرت لایت‌‌‏هایزر»، نماینده تجاری آمریکا در مذاکرات اولیه از عدم پشتیبانی تیم ترودو از افزایش هزینه‌‌‏های مکزیک، ابراز ناخرسندی کرد. این نشان می‌‌‏دهد که تیم ترودو قصد مذاکره منصفانه نداشته و سعی در بی‌‌‏نتیجه گذاشتن مذاکرات تجارت آزاد را داشته است. این احتمالا دلیل آن است که چرا کانادا در مذاکرات بعدی کنار گذاشته شد تا اینکه آمریکا و مکزیک به توافق رسیدند.

ترامپ، آنطور که برخی رسانه‌‌‏های اصلی تلاش می‌‌‏کنند جلوه دهند، یک قلدر گردن کلفت نیست. ممکن است طرز بیانش در مذاکرات سرسختانه باشد، اما نتایج معمولا به نفع هر دو طرف معامله است. نمونه آن معامله دوجانبه با مکزیک است که منجر به افزایش دستمزد کارگر مکزیکی است که به نفع مکزیکی‌‌‏های درگیر در ساخت اتومبیل است. که البته این برای مکزیک خیلی عالی است!

ترامپ حتی پیش از توافق با مکزیک، مذاکرات موفقی با چندین کشور داشته است اما توافق ترامپ با مکزیک، کانادا را در موقعیتی قرار داده است که قدرت نفوذی ندارد.

کانادا حالا مجبور به پذیرش توافق مکزیک شده است.

این مطلب بخشی از یادداشت منی مونتنگرینو است. وی موسس شرکت «تینک شارپ» در کانادا است.

دیدگاه بیان شده در این مطلب تنها نقطه نظرات نویسنده است و بیانگر دیدگاه اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

مرگ زن چینی سه سال پس از تزریق داروی ناشناخته

چین سرور شخصی ایمیل‌‌‏های هیلاری کلینتون را هک کرده بود

محافظه کاران کانادا به پایان دادن به « توریسم زایمان » رای دادند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی