logo_eet

نماینده کنگره خواستار پایان دادن به خرید زمین‌های کشاورزی آمریکا توسط چین شد

نماینده دن نیوهاوس، جمهوری‌خواه واشنگتن (Chip Somodevilla/Getty Images)
نماینده دن نیوهاوس، جمهوری‌خواه واشنگتن (Chip Somodevilla/Getty Images)

سال‌ها است که چین زمین‌های کشاورزی ایالات‌متحده را خریداری می‌کند. یکی از قانونگذاران آمریکایی معتقد است برای محافظت از زنجیره تأمین غذایی ایالات‌متحده، باید به این روند پایان داد.

نماینده جمهوری‌خواه واشنگتن،‌ دن نیوهاوس، ماه ژوئن اصلاحیه‌ای را برای قانون تخصیص بودجه کشاورزی مجلس در سال مالی ۲۰۲۲ (H.R.4356) ارائه کرد. این قانون‌گذار، در مصاحبه اخیر خود با شبکه ان‌تی‌دی توضیح داد کارکرد این اصلاحیه چیست.

نیوهاوس می‌گوید: «صادقانه بگویم، چین دشمن است. می‌خواهیم مطمئن شویم عرضه مواد غذایی‌مان را تحت کنترل داریم. فکر می‌کنم این مسئله‌ای طبیعی، مهم و مرتبط با امنیت ملی باشد.»

کمیته تخصیص بودجه مجلس، این اصلاحیه را به اتفاق آرا در ۳۰ ژوئن به تصویب رساندند. ۲۹ ژوئیه، مجلس قانون تخصیص بودجه کشاورزی را به عنوان بخشی از بسته هفت‌گانه اقدامات هزینه‌ای ۲۰۲۲ (H.R.4502) تصویب کرد.

این اصلاحیه در صورت تصویب، این امکان را در اختیار وزیر کشاورزی قرار می‌دهد که به‌نام قانون، مانع از خرید زمین‌های کشاورزی ایالات متحده توسط شرکت‌های متعلق به چین، ایران، کره شمالی و روسیه شود. هیچ تمایزی بین شرکت‌های خصوصی و شرکت‌های دولتی چینی وجود ندارد، زیرا حزب کمونیست چین می‌تواند از طریق قوانین چین یا از طریق گروه‌های حزبی نفوذی شرکت‌های خصوصی را تحت کنترل داشته باشد.

هم‌چنین، این اقدام مانع از مشارکت این چهار کشور در برنامه‌های تحت مدیریت وزارت کشاورزی می‌شود.

نیوهاوس می‌گوید اصلاحیه او کمی تغییر داده شده است. در ابتدا تنها از چین نام برده بود، اما اکنون سه کشور دیگر نیز به آن اضافه شده‌اند.

او گفت: «در طی فرآیند قانون‌گذاری، دموکرات‌ها تا حدودی این قانون را تغییر دادند و چند کشور دیگر را نیز به آن اضافه کردند. اما این حقیقت باقی است که چین کمونیست تهدید محسوب می‌شود. در میان فهرست کشورهای شروری که دوست ما محسوب نمی‌شوند، چین بیشترین خرید را از دارایی‌های ما دارد. و باید روی آن تمرکز کرد.»

شرکت‌های چینی در دهه گذشته زمین‌های کشاورزی ایالات‌متحده را خریداری کرده‌اند. بر اساس داده‌های وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، سرمایه‌گذاران چینی قبل از شروع سال ۲۰۲۰، کنترل ۱۹۱۶۵۲ هکتار از زمین‌های ایالات‌متحده، به ارزش حدود ۱.۸۶ میلیون دلار را در اختیار داشته‌اند. این در حالی است که این مقدار در پایان سال ۲۰۱۰، به ۱۳۷۲۰ هکتار به ارزش ۸۱۴۲۵ دلار رسیده است.

مطالب دیگر:

دیدگاه: پکن فعالیت‌های پروپاگاندای خود را در آفریقا گسترش می‌دهد

سازمان غذا و دارو می‌گوید برای انتشار کامل داده‌های واکسن فایزر، به ۷۵ سال زمان نیاز دارد

بیمار مبتلا به کووید۱۹ در پنسیلوانیا برای دسترسی به داروی آیورمکتین می‌جنگند

اخبار مرتبط