Search
Asset 2

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه نسبت به خرید زمین‌ کشاورزی در آمریکا در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی هشدار دادند

زمین کشاورزی در خاک ایالات متحده در ایالت داکونای شمالی در نزدیکی یک پایگاه هوایی توسط چینی‌ها خریداری شده که باعث نگرانی قانونگذاران جمهوری‌
(Que Hure/VCG via Getty Images)

پنجاه و یک نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در مورد خرید یک زمین کشاورزی در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی ایالات ‌متحده در داکوتای شمالی توسط چینی‌ها، به دولت بایدن ابراز نگرانی کردند.

بر اساس نسخه‌ای از نامه ۲۶ سپتامبر این قانون‌گذاران به رهبری کارلوس گیمنز (نماینده‌ی جمهوری‌خواه فلوریدا) به لوید آستین، وزیر دفاع، جانت یلن، وزیر خزانه‌داری، و تام ویلساک، وزیر کشاورزی، که به دست اپک‌تایمز رسیده است، آنان این خرید را «پیشروی نگران‌کننده‌ای برای امنیت ملی ما» می‌دانند.

معامله موردنظر که باعث بروز نگرانی شده، مربوط به گروه فوفنگ می‌شود که یک تولیدکننده بزرگ افزودنی‌های غذایی در چین است و ارتباطاتی با حزب کمونیست چین دارد. فوفنگ اخیراً ۳۷۰ هکتار از اراضی گرند فورکز در داکوتای شمالی را خریداری کرده است و قصد دارد آن‌جا یک کارخانه ذرت بسازد.

این محل تقریباً در ۲۰ کیلومتری پایگاه نیروی هوایی گرندفورک قرار دارد که محل نگهداری پهپادها، ماهواره‌ها و فناوری‌های نظارتی حساس ایالات متحده است.

در این نامه آمده زمینی که فوفنگ خریده است، «مکانی ایده‌آل برای نظارت و رهگیری نزدیک» این پایگاه نظامی است و «قابلیت‌های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی منحصربه‌فردی» دارد.

«این نهاد وابسته به حزب کمونیست چین فرصت بالقوه قابل توجهی برای جاسوسی خواهد داشت، برای مثال می‌توان به اقدامات و فعالیت‌هایی اشاره کرد که می‌تواند تحت سایه یا پوشش تجاری انجام دهد.»

نماینده اسکات فرانکلین (نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا)، یکی از امضاکنندگان این نامه می‌گوید ناراحت است که اصلاً امکان چنین فروشی وجود دارد.

او در ایمیلی به اپک‌تایمز اعلام کرد: «بی‌معنی است که یک شرکت وابسته به حزب کمونیست چین اجازه داشته باشد یک زمین کشاورزی را در نزدیکی یک پایگاه نظامی حساس بخرد.»

علاوه بر خطرات بالقوه امنیت ملی، قانون‌گذاران معتقدند این فروش از منظر امنیت غذایی نیز مشکل‌ساز خواهد بود.

در این نامه با استناد به گزارش سال ۲۰۲۱ (pdf) وزارت کشاورزی ایالات ‌متحده آمده است که تا دسامبر ۲۰۲۰، ۳۷.۶ میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی ایالات ‌متحده به خارجی‌ها تعلق داشته است که روندی رو به افزایش دارد و در پنج سال آینده رشد خواهد کرد. در این نامه آمده با توجه به این‌که وزارت کشاورزی ایالات‌ متحده عضو دائمی کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده نیست، علی‌رغم تخصصی که در این زمینه دارد، در اظهارنظر در مورد چنین موضوعاتی محدود است.

فرانکلین می‌گوید: «اتکای بیش از اندازه ما به زنجیره‌های تأمین چینی در طی همه‌گیری کووید۱۹ فاجعه‌بار بود. نمی‌توانیم به حزب کمونیست چین اجازه دهیم عرضه مواد غذایی ما را کنترل کند. دولت بایدن باید توضیح دهد چه اقداماتی در راستای ممانعت از کنترل اساسی‌ترین منابع ما توسط دشمن اصلی‌مان انجام می‌دهد.»

این قانون‌گذاران به این مسئله نیز پرداختند که پروژه فوفنگ می‌تواند چه سنگ‌بنایی بگذارد. آنان مطرح کردند که دشمنان خارجی می‌توانند از آن به عنوان الگویی برای تجاوز به امنیت ایالات ‌متحده استفاده کنند و شروع به خرید زمین‌های کشاورزی در نزدیکی تأسیسات نظامی کنند.

در حال حاضر، پروژه آسیاب ذرت در صف بررسی امنیت ملی کمیته سرمایه‌گذاری خارجی ایالات‌ متحده قرار داد و مقامات گرند فورک اول سپتامیر اعلام کردند ممکن است ۴۵ تا ۹۰ روز طول بکشد.

علی‌رغم حمایت مقامات شهری از فرصت‌های اقتصادی که کارخانه پیشنهادی می‌تواند به ارمغان بیاورد، مخالفت قابل توجهی از سوی ساکنان محلی وجود دارد. آنان معتقدند مقامات شهر در رابطه با این پروژه شفافیت کافی نداشته‌اند و نگران هستند بررسی‌های مناسبی انجام نشده باشد.

مطالب دیگر:

ده‌‌‌‏ها هزار نفر در تورنتو و شهرهای دیگر دنیا به سرکوب اعتراضات در ایران اعتراض کردند

ادامه اعتراضات مردمی در ایران؛ ده‌‎ها تن از مردم معترض زاهدان کشته و زخمی شدند

۳۴۵ نفر از افراد واکسینه شده در انگلیس، در عرض یک سال بر اثر میوکاردیت جان خود را از دست داده‌اند

 

 

 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی