Asset 2

بی‌خبری از وضعیت زندانیان اوین پس از آتش‌سوزی شدید  و تیراندازی ممتد در زندان

(Public Domain)
(Public Domain)

شامگاه شنبه ۲۳ مهر، در حالی که شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراضات مردمی علیه جمهوری اسلامی بود، براساس گزارش شاهدان عینی و  ویدئوهای منتشر شده آتش سوزی شدیدی داخل زندان اوین رخ داد و صدای انفجار و تیراندازی ممتد شنیده شده است.

به‌دنبال انتشار این خبر، گروهی از خانواده‌های زندانیان به‌دلیل نگرانی از وضعیت عزیزانشان به سمت اوین رفتند. گروه جوانان محلات تهران نیز با صدور اطلاعیه‌ای با اشاره به آتش‌سوزی در زندان اوین از همه شهروندان به ویژه ساکنان اطراف اوین درخواست کرد با حضور در اطراف زندان «مانع بروز یک فاجعه انسانی» شوند. با ادامه آتش‌سوزی زندان اوین، مردم با برگزاری تجمع در اطراف این زندان شعار‌های ضد حکومتی از جمله «‌مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

با وجود تماس تلفنی گروهی از زندانیان بعد از حوادث شنبه شب در زندان اوین، همچنان بسیاری از خانواده‌های نگران که خبری از زندانی خود ندارند، در مقابل در اوین تجمع کرده‌اند.

رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: در پی درگیری شب گذشته بین برخی از زندانیان بند ویژه سرقت و محکومیت های مالی زندان اوین و آتش سوزی پیش آمده در کارگاه خیاطی این زندان، ۴ زندانی بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش‌سوزی‌ها فوت شده و ۶۱ نفر مجروح شدند.  گزارش‌های غیررسمی و شاهدان می‌گویند احتمالا تعداد بیشتری از زندانیان کشته شده‌اند.

بر اساس اخبار منتشرشده، آتش‌سوزی در بند ۷ زندان اوین رخ داده است؛ بندی که جمهوری اسلامی مدعی‌ است زندانیان مالی در آن نگهداری می‌شوند؛ در صورتی که زندانیان سیاسی که در اعتراض‌های اخیر بازداشت شده‌اند نیز در آن بند نگهداری می‌شدند.

آن چه روایت رسمی از حادثه زندان اوین را بیشتر مورد شک و تردید قرار می‌دهد، اظهارات یاسر هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین ایران است.

یاسر هاشمی به نقل از برادر خود مهدی، که در بند ۷ زندان اوین دوران محکومیتش را سپری می‌کند، گفته که مقامات زندان دو روز زودتر از همیشه به مهدی مرخصی دادند و به وی گفتند که روز جمعه هم به زندان نیاید.

آتنا دائمی فعال مدنی و زندانی سابق در توییتی ادعای حکومت درباره آتش‌سوزی در کارگاه خیاطی اوین را «‌دروغ محض» خواند و نوشت: «تمام بندها همزمان با اعلام آمار در  اذان مغرب بسته می‌شود و کارگاه خیاطی و تمام کارگاه‌ها تعطیل می‌شوند.»

یک منبع آگاه نزدیک به خانواده سپیده قلیان، زندانی در اوین، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که او در تماسی گفته است که «دیشب وضعیت زندان مثل جنگ بود.».

به گفته خانم قلیان «آن قدر سروصداهای مهیب می‌آمد که بعضی برای نجات خود در را شکستند و خود را به محوطه هواخوری رساندند. ولی تک تیراندازها شلیک می‌کردند و گاز اشک آور می‌زدند.»

خبرگزاری فارس وابسته به جمهوری اسلامی همچنین ادعا کرده بود که پس از آتش‌سوزی و درگیری زندانیان با نیروهای حفاظت، تعدادی زندانی اقدام به فرار می‌کنند. به گفته این خبرگزاری، زندانیان فراری «در ضلع شمالی زندان» که کوه وجود دارد، وارد «میدان مین» می‌شوند. و صداهای انفجار شنیده شده مربوط به همین موضوع بوده است.

خبرگزاری فارس بعد از دقایقی خبر خود درباره انفجار مین را تکذیب کرد و نوشت: «این در حالی است که یک منبع آگاه گفت: در ماجرای دیشب زندان اوین هیچ زندانی روی مین نرفته است.»

مطالب دیگر:

در بیست و نهمین روز از اعترضات سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، شهرهای مختلف صحنه تجمعات اعتراضی شد

ظاهر شدن بنرهایی با شعارهایی علیه رهبر چین در پکن: «بیایید شی‌ جین‌پینگ خائنِ دیکتاتور را برکنار کنیم»

اعتراضات و اعتصاب سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف همچنان ادامه دارد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی