Asset 2

اعتراض مقام‌های کشورهای اروپایی به اعدام یک جوان معترض در ایران

(Christopher Furlong/Getty Images)
(Christopher Furlong/Getty Images)

۱۹:۰۰

اعتراض مقام‌های کشورهای اروپایی به اعدام یک جوان معترض در ایران

انتشار خبر اعدام محسن شکاری، یکی از معترضین بازداشت شده در تهران، واکنش مقامات برخی از کشور‌های اروپایی را برانگیخت.

آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان در واکنش به این اقدام در صفحه توییتر خود نوشت: «غیرانسانی بودن رژیم ایران حد و مرزی نمی شناسد. او با اشاره به روند غیرعادلانه و کوتاه صدور این حکم تاکید کرد که تهدید به اعدام، آزادی‌خواهی مردم را متوقف نخواهد کرد.»

وزارت خارجه اتریش نیز در توییتی اعدام محسن شکاری را اقدامی نامتناسب و غیرانسانی خواند و به شدت آن را محکوم کرد.

در توییت وزارت خارجه اتریش آمده: ما اعدام امروز محسن شکاری را نامتناسب و غیرانسانی میدانیم و به شدت آن را محکوم می‌کنیم. اتریش مخالفت صریح خود را با مجازات اعدام تکرار میکند و از دولت ایران می‌خواهیم که اجرای همه احکام اعدام دیگری که در رابطه با اعتراضات اخیر صادر شده را متوقف کند.

وزیر خارجه بریتانیا  نیز خبر اعدام اولین معترض اعتراضات اخیر در ایران را غم انگیز خواند و گفت که به شدت از شنیدن این خبر خشمگین است.

جیمز کلورلی در توییتی نوشت: «از خبر غم‌انگیز اولین اعدام یک معترض در ایران خشمگین هستم. جهان نمی‌تواند بر خشونت نفرت انگیزی که رژیم ایران علیه مردم خودش به کار می‌برد،‌ چشم ببندد.»

آقای کلورلی تاکید کرد که «بریتانیا با مجازات اعدام تحت هر شرایطی مخالف است.»

همچنین سازمان حقوق بشر ایران در اطلاعیه‌ای اعدام محسن شکاری را محکوم کرد و خواهان اقدام فوری جامعه جهانی برای توقف اعدام معترضان شد.

مدیر این سازمان حقوق بشری گفت: «جامعه جهانی باید فورا و قویا در قبال این اعدام واکنش نشان دهد. این جنایت باید چنان تبعاتی برای حکومت داشته باشد که از اعدام‌های بیشتر پیشگیری کند. اگر اعدام محسن شکاری پیامدهای جدی برای حکومت نداشته باشد، با اعدام‌های گسترده معترضان روبه‌رو خواهیم بود.»


۱۸:۴۵

هشدار آمریکا نسبت به گسترش نفوذ چین در خاورمیانه

به دنبال سفر رئیس جمهور چین به عربستان سعودی، دولت آمریکا نسبت به گسترش نفوذ چین در خاور میانه هشدار داد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که ما از تلاش دولت پکن برای گسترش نفوذ خود در جهان و خاورمیانه آگاه هستیم، اما معتقدیم که بسیاری از چیزهایی که چین به دنبال آن است و روشی که آنها دنبال می کنند، با نظام بین‌الملل سازگار نیست.

جان کربی ادامه داد که ما از کشورها نمی‌خواهیم بین ایالات متحده و چین یکی را انتخاب کنند، اما همانطور که رئیس جمهور جو بایدن بارها گفته است، ما معتقدیم که ایالات متحده قطعاً در موقعیتی قرار دارد که رهبری این رقابت استراتژیک را عهده‌دار است.

شی جین پینگ، رییس‌جمهور چین شامگاه دیشب وارد عربستان شد و صبح امروز از سوی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در دربار پادشاهی سعودی در ریاض مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

رییس‌جمهور چین قرار است در این سفر در سه اجلاس سعودی – چین، رهبران خلیج فارس – چین و رهبران عرب -چین شرکت کند.


۱۸:۰۰

برگزاری چهلم مهرشاد شهیدی با حضور گسترده شهروندان به رغم وجود جو امنیتی در اراک

با وجود جو امنیتی سنگین در اراک و تلاش نیروهای حکومتی برای جلوگیری از برگزاری مراسم چهلمین روز کشته شدن مهرشاد شهیدی‌نژاد به دست مأموران جمهوری اسلامی، تعداد زیادی از شهروندان در این مراسم شرکت کردند.

مهرشاد شهیدی‌نژاد، دانشجوی دانشگاه علمی-کاربردی اراک و سرآشپز رستورانی در این شهر بود که چهارم آبان ماه به‌دست مأموران حکومتی کشته شد.

نیروهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری مراسم یادبود این جوان کشته شده در اعتراضات سراسری، پیشتر اعلام کرده بودند که آرامستان اراک امروز ۱۷ آذر‌ماه تعطیل است.

همچنین بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای سرکوب با صف‌بندی در اطراف آرامستان اراک و حضور پر تعداد همراه با خودرو‌های ضد‌شورش در خیابان‌های اطراف این آرامستان تلاش داشتند که از حضور شهروندان در این مکان ممانعت به عمل بیاورند.


۱۷:۰۰

به‌کارگیری هوش مصنوعی برای مقابله با پهپادهای جمهوری اسلامی از سوی آمریکا

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) اعلام کرد که ارتش آمریکا از سیستم پدافند‌ هوایی جدیدی مبتنی بر هوش مصنوعی برای مقابله با پهپادهای جمهوری اسلامی استفاده خواهد کرد.

یک افسر ارشد ارتش آمریکا در کنفرانس خبری عنوان کرد که سامانه‌های دفاع‌ هوایی که برای مقابله با پهپاد‌های جمهوری اسلامی توسعه یافته مبتنی بر هوش مصنوعی است و انسان در آن دخالتی ندارد.

این مقام نظامی پنتاگون در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره چگونگی به‌کارگیری فناوری‌های نوین هوش مصنوعی، در حوزه فعالیت‌های سنتکام، به خبرنگاران گفت: پنتاگون مایل است این فناوری‌های تازه را در اختیار متحدان خود هم بگذار و با مشارکت و همکاری با سایر شرکا و متحدانش از این قابلیت‌های نظامی استفاده شود.

او گفت که آمریکا برای آغاز این عملیات تازه از مرکز تجربی شن‌های سرخ، مستقر در عربستان سعودی استفاده خواهد کرد.

جمهوری اسلامی بارها در منطقه خلیج‌فارس  با استفاده از پهپاد‌ به کشتی‌ها و نفت‌کش‌های خارجی حمله کرده است و در آخرین مورد از این دست حمله‌ها در ۲۵ آبان‌ماه، نفت‌کش «پاسیفیک زیرکون» که متعلق به یک تاجر و میلیاردر اسرائیلی است در نزدیکی سواحل عمان مورد هدف قرار گرفت.

چند روز پس از این واقعه نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که جمهوری اسلامی در حمله به یک نفت‌کش در سواحل دریای عمان نقش داشته است و در این حمله، از یک پهپاد ساخت جمهوری اسلامی استفاده شده است.


۱۶:۰۰

هجوم نیروهای امنیتی به کسبه معترض در سنندج

نیروهای امنیتی به بازاریان و صاحبان کسب‌وکار در شهر سنندج که به پلمپ مغازه‌های خود توسط ماموران حکومتی معترض بودند حمله کردند.

به دنبال استقبال گسترده از فراخوان اعتصاب سراسری در بسیاری از شهر‌های ایران، تعدادی از مغازه‌ها در شهر سنندج که با این فراخوان همراهی کرده بودند توسط ماموران حکومت پلمپ شد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، پلمپ بسیاری از مغازه‌ها توسط مردم شکسته شده و در خیابان فردوسی شهر سنندج میان کسبه و نیروهای امنیتی درگیری روی داده است.

کاربران در شبکه‌های اجتماعی با انتشار عکس‌هایی از برچسب‌های پلمپ مغازه‌های شهر سنندج عنوان کردند که این برچسب‌ها بدون مهر و امضا بوده و مشخص نیست که کدام نهاد دستور پلمپ مغازه‌ها را صادر کرده است.

پیش از این نیز تصاویری از شهر اصفهان منتشر شد که بر روی کرکره فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که با اعتصاب‌ها همراهی کرده بودند با اسپری رنگ عبارات تهدیدآمیز تحت نظر و وطن فروش نوشته شده بود.


۱۵:۲۰

زمستان سخت دامن مجتمع‌های پتروشیمی ایران را گرفت

زمستان سختی که جمهوری اسلامی وعده آن را به شهروندان اروپایی داده بود اکنون دامن مجتمع‌های پتروشیمی ایران را گرفته و برخی از این مجتمع‌ها با کمبود گاز روبرو شده‌اند.

در پی افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، برخی مجتمع‌های پتروشیمی از جمله متانول‌سازان موظف شدند به منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز ظرفیت تولید خود را کاهش دهند.

همچنین در چند روز اخیر و با سرد شدن هوا در اکثر مناطق کشور، شرکت ملی گاز هشدارهایی درباره افزایش مصرف و احتمال افت فشار و قطعی گاز صادر کرد که نشان از ناترازی تولید و مصرف گاز در ایران است.

بخش عمده متانول ایران در مجتمع‌هایی چون زاگرس و فناوران در عسلویه و ماهشهر تولید می‌شود که صندوق ذخیره فرهنگیان سهام‌دار عمده آن است و به این ترتیب باید منتظر افزایش زیان در صورت‌های مالی هلدینگ‌های پتروشیمی این صندوق باشیم.

این در حالی است که به دنبال حمله روسیه به اوکراین و تحریم مسکو از سوی اروپا، مقام‌های جمهوری اسلامی و رسانه‌های وابسته به حکومت بارها از زمستان سختی که به‌دلیل کمبود گاز در انتظار شهروندان اروپا است سخن گفتند و مدعی شدند که اروپا باید نفت و گاز خود را از ایران تامین کند.

با این حال به‌تازگی خبرهایی از پرشدن بیش از ۹۰ درصدی مخازن ذخیره گاز کشورهای اروپایی، بدون استفاده از گاز ایران منتشر شده است.


۱۴:۰۰

تصویب قطعنامه حمایت از معترضان ایرانی در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز شب گذشته ۱۶ آذرماه، با تصویب قطعنامه‌ای از معترضان ایرانی حمایت کرد.

در این قطعنامه خشونت به کار رفته از سوی ماشین سرکوب حکومت جمهوری اسلامی علیه معترضان مسالمت‌جو محکوم شده است.

این قطعنامه به طور خاص از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که علیه نقض حقوق بشر رژیم ایران سخن بگویند و خواستار ادامه تلاش‌ها برای پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر، از جمله از طریق تحریم‌های هماهنگ بیشتر، شده است.

همچنین در بیانیه‌ای که از سوی کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا منتشر شده آمده است:  سناتور باب منندز و سناتور مارشا بلکبرن، چهارشنبه با همکاری ۹ نفر دیگر از سناتورهای عضو این کمیته، این قطعنامه را تایید کرده و بر حمایت مجدد ایالات متحده آمریکا از شهروندان ایرانی که در اعتراضات مسالمت‌آمیزی برای مطالبه حقوق اساسی خود به خیابان‌ها آمده‌اند، تاکید کردند.

از سوی دیگر سناتور باب منندز نیز طی اظهاراتی اعلام کرد که من به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا، متعهد هستم که کانون توجه کمیته خود را بر سرکوب‌ها، خاموشی اینترنت و انحراف افکار عمومی توسط رژیم در پاسخ به خواسته‌های مردم ایران نگه دارم و از شرکای خود در جامعه بین‌المللی بخواهم که در کنار مردم ایران بایستند.


۱۱:۳۰

مذاکره جمهوری اسلامی با ونزوئلا برای پناهندگی مقامات پس از سرنگونی

بر اساس گزارش‌های منابع خبری، جمهوری اسلامی با برخی از متحدان خارجی خود در حال مذاکره است که در صورت افزایش احتمال سرنگونی حکومت مقامات ارشد جمهوری اسلامی و خانواده‌های آنها به این کشور‌ها رفته و پناه بگیرند.

ایران اینترنشنال با انتشار گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک غربی عنوان کرد که اواخر مهرماه امسال، چهار مقام بلندپایه جمهوری اسلامی با سفر به ونزوئلا از این کشور خواسته‌اند در صورت وقوع «حادثه ناگوار در ایران» به مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی و خانواده‌های‌ آن‌ها برای پناه گرفتن در ونزوئلا اجازه ورود بدهند.

بر اساس این گزارش مقام‌های جمهوری اسلامی با برخی دیگر از متحدان خارجی خود مذاکرات مشابهی داشته‌اند.

این در حالی است که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی چندین بار در سخنرانی‌های عمومی خود خواستار برخورد امنیتی و قضایی با معترضان شد اما با این وجود و با گذشت سه‌ماه از آغاز این اعتراض‌ها، همچنان معترضان به روش‌های گوناگون خواهان سرنگونی نظام جمهوری اسلامی هستند.


۱۰:۳۰

اجرای حکم اعدام یک جوان معترض در تهران

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی از اعدام یکی از معترضین بازداشت شده در تهران خبر داد.

به گزارش این رسانه حکومتی این معترض ۲۳ساله که صبح امروز اعدام شده، محسن شکاری نام داشت و در خیابان ستارخان تهران بازداشت شده بود.

به ادعای قوه قضاییه جمهوری اسلامی محسن شکاری در روز سوم مهرماه با بستن خیابان ستارخان با قمه به یکی از نیروهای بسیج حمله و او را زخمی کرده است.

این جوان معترض با همین جرائم ادعایی قوه قضاییه جمهوری اسلامی به محاربه متهم و به مرگ محکوم شد و صبح امروز این حکم اجرا شد.

این اولین اجرای حکم اعدام از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در پرونده‌هایی است که علیه معترضان دستگیرشده در جریان اعتراضات جاری در ایران گشوده است.

اجرای اولین حکم اعدام در حالی است که در هفته‌های اخیر بارها سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری نسبت به قصد جمهوری اسلامی برای اعدام معترضان هشدار داده بودند.


۱۰:۱۵

ضرب‌العجل ۱۰ روزه جمهوری اسلامی به اینستاگرام

مرکز ملی فضای مجازی طی نامه‌ای  به شرکت متا ۱۰ روز فرصت داد که به منظور فراهم شدن امکان فعالیت اینستاگرام در ایران نماینده رسمی به جمهوری اسلامی معرفی کند.

در این نامه که خطاب به مارک زاکربرگ نوشته شده، شرکت متا به انتشار سازمان‌یافته اخبار خلاف واقع، ترویج رفتارهای تبعیض‌آمیز و نفرت‌پراکنی، ترغیب خشونت و ناآرامی‌های اجتماعی، نقض حاکمیت ملی و نقض حقوق کاربران از طریق اعمال استانداردهای دوگانه و زمینه‌سازی فعالیت تبلیغی و عملیاتی گروه‌های تروریستی، تبعیض نژادی و قومی، تجزیه‌طلبی و زمینه سازی برای جرائم سازمان یافته از جمله نقل و انتقال و معامله سلاح جنگی و موادمخدر» شده است.

این در حالی است که واتساپ و اینستاگرام که از زیرمجموعه‌های شرکت متا هستند از زمان آغاز اعتراضات سراسری در ایران از نزدیک به سه ماه پیش به دستور شورای امنیت کشورمسدود شده‌اند.

در این نامه، مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا فرصت داده تا به منظور فراهم شدن امکان فعالیت پایدار سکوهای این شرکت اقدامات لازم از جمله معرفی نماینده رسمی مسئولیت‌پذیر مستقر در ایران، حداکثر تا ۱۰ روز پس از دریافت نامه از سوی آن شرکت انجام شود.


۹:۳۰

بررسی استفاده از پهپاد‌های ساخت جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین در سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل متحد از بررسی اطلاعات موجود درباره به کارگیری پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی توسط روسیه در جنگ اوکراین خبر داد.

آنتونیو گوترش در گزارشی خطاب به شورای امنیت سازمان ملل متحد عنوان کرد که دبیرخانه سازمان ملل در حال بررسی اطلاعات موجود درباره به کارگیری پهپادهای ایرانی در جنگ اوکران است و یافته‌های خود را به شورای امنیت گزارش خواهد داد.

بریتانیا، فرانسه، آلمان، آمریکا و اوکراین می‌گویند که ارسال پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی به روسیه، ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ است که توافق هسته‌ای ایران به گروه ۱+۵ را تضمین می‌کند.

البته از سوی دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی ارسال پهپاد به روسیه با هدف بکارگیری در جنگ اوکراین را رد می‌کند، اما لاشه‌های پهپادها سقوط کرده در اوکراین نشان می‌دهد که این پهپاد‌ها در ایران ساخته شده است.

همچنین به تازگی گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه یک سازمان غیرانتفاعی به نام استیت‌واچ، دریافته است که در پهپاد‌های شاهد-۱۳۶ ساخت جمهوری اسلامی که روسیه از آنها استفاده کرده است، قطعاتی ساخت کانادا، مورد استفاده قرار گرفته است.

 


۱۷:۲۹

ادامه اعتصاب‌های گسترده در ایران برای سومین روز پیاپی

 

به دنبال فراخوان‌های متعدد در هفته‌های اخیر که از مردم خواسته بودند از ۱۴ آذرماه دست به اعتصاب و اعتراض سه‌روزه بزنند، بازاریان  و صاحبان کسب‌وکار در شهرهای مختلف ایران، با وجود همه تهدیدات حکومتی در شهر‌های مختلف اعتصاب خود را ادامه دادند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از بازاریان و مغازه‌داران در شهرهای دیواندره، مریوان، لاهیجان، بوشهر، اصفهان، یزد، فولادشهر اصفهان، اسلام‌آباد غرب، کامیاران، سرابلە ایلام، بندرانزلی، قزوین، اراک، شیراز، ایذه، مهاباد، مریوان، جوانرود، ایلام، دهگلان، بوکان، سنندج، سقز، ایلام، کرمانشاه، کرج، پاوه، بابل، قروه، زنجان، بانه، زرین‌شهر اصفهان، چابهار، زاهدان، نجف‌آباد، کوزران، خوراسگان، کرمان، اسلامشهر، رباط‌کریم، بهبهان، تربت‌جام و اسفراین در همراهی با اعتصاب کرکره مغازه‌های خود را پایین کشیدند.

همچنین مغازه‌داران برخی مناطق تهران مانند خیابان فلسطین و نارمک تهران نیز به اعتصاب سراسری پیوستند.

البته از سوی دیگر اعتصابات گسترده در ایران باعث خشم مسئولان جمهوری اسلامی شد و در برخی شهرهای ایران نیروهای حکومتی اقدام به پلمپ مغازه‌های اعتصاب کننده نموده و با اسپری زنگ روی کرکره مغازه‌ها عبارت تحت نظر و پیگرد قضایی را نوشته‌اند.

همچنین اعتصاب کامیون‌داران بسیاری از استان‌های کشور که به دعوت اتحادیه تشکل‌های کامیون‌داران و رانندگان سراسر ایران به اعتصاب ۳ روزه پیوسته بودند، تا امروز ادامه داشت.

 


 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی