Search
Asset 2

زندگی در سایه ترس؛ خانواده رخشانه از سوی طالبان تهدید می‌‌‏شوند

رخشانه

اعضای خانواده رخشانه، دختر جوانی که هفت ماه پیش در محله”غَلمین” در مرکز استان غور افغانستان از سوی افراد وابسته به طالبان سنگسار شد، دولت را بدلیل سهل انگاری در دستگیری و مجازات عاملان قتل او، مورد انتقاد قرار می‌‌‏دهند. آنان می‌‌‏گویند که پس از این رویداد، با تهدیدات جدی امنیتی روبرو شده‌‌‏اند و زندگی برای شان دشوار شده است.

هفت ماه پیش ویدیویی در شبکه‌‌‏های اجتماعی منتشر شد که سنگسار یک دختر جوان در استان غور را نشان می‌‌‏داد. مقام‌‌‏های محلی غور در آن زمان گفتند که این دختر در چهل کیلومتری مرکز این استان؛ جایی که تحت کنترل طالبان است، به اتهام «داشتن رابطه نامشروع» از سوی طالبان و سایر جنگ سالاران محلی، سنگسار شده است.

یک هفته پس از وقوع این رویداد، ریاست جمهوری افغانستان، هیاتی متشکل از نمایندگان شش نهاد عالی حقوقی و امنیتی، شامل دادستانی کل، وزارت داخله، ریاست امنیت ملی، وزارت امور زنان، اداره مستقل ارگان های محلی و کمیسیون حقوق بشر را، برای تحت پیگیرد قرار دادن عاملان این جنایت، به غور فرستاد.

این هیات تعهد سپرده بود که ضمن تامین امنیت خانواده رخشانه، عاملان قتل او را نیز بازداشت و مجازات خواهدکرد. اینک اما خانواده رخشانه می‌‌‏گوید که دولت به هیچ یک از وعده های خود عمل نکرده است.

عبدالکریم پدر رخشانه به اپک تایمز گفت که از سوی طالبان تهدید می‌‌‏شود و جان تمام اعضای خانواده اش در خطر است: «اگر رئیس جمهور به وعده‌‌‏هایش عمل نمی‌‌‏کند، پس افرادی را بفرستد تا مرا هم زندانی کنند، در غیر صورت باید امنیت مرا تامین کند. من نمی‌‌‏توانم به منطقه‌‌‏ام برگردم، طالبان مرا سر می‌‌‏برند و بدنم را تکه تکه می‌‌‏کنند.»

زندگی بدون سرپناه

به گفته اعضای خانواده  رخشانه، آنها پس از سنگسار او، محل زندگی خود را ترک کرده‌‌‏اند، روزگار سختی را می گذرانند. پدر و برادرش بی سرپناه‌‌‏تر از همیشه شده‌‌‏اند و هر روز را در خانه یکی از اقوام خود سپری می‌‌‏کنند. مادر،خواهر و برادران کوچک او نیز به خانه امن منتقل شده‌‌‏اند.

پدر رخشانه از سختی هایی که متحمل شده است، می‌‌‏گوید:«هوای غور به شدت سرد است اما پولی برای خرید چوب،گاز و حتا لباس ندارم. اعضای هیاتی که به غور فرستاده شده بود، پس از بازگشت به کابل گفته‌‌‏اند که چهارصد هزار افغانی به من داده اند اما من حتا چهار افغانی هم دریافت نکرده‌‌‏ام.»

دشواری برای اداره محلی

سنگسار رخشانه از سوی طالبان، واکنش ها و اعتراضات گسترده شهروندان افغانستان و نهادهای ملی و بین المللی مدافع حقوق بشر را به دنبال داشت.آنان با انتقاد از عملکرد ضعیف دولت افغانستان در زمینه جلوگیری از محاکم صحرایی می‌‌‏گویند که در صورتی که عاملان رویداد های خشونت بار در برابر زنان که پیش از این رخ داده بودند، مجازات می‌‌‏شدند، رخشانه سنگسار نمی‌‌‏شد.

با این حال غلام ناصر خاضع استاندار غور به اپک تایمز گفت که بزودی سرپناهی در یکی ساحات امن غور، برای این خانواده ساخته می‌‌‏شود.

 والی غور با تاکید بر اینکه محل سنگسار رخشانه تا هنوز هم در کنترل طالبان است، ضمن دشوار خواندن پاکسازی این منطقه، از تلاش های تازه نیروهای امنیتی در این زمینه خبرداد: «ما اقداماتی را برای سرکوب طالبان مسلحی که در این منطقه حضور دارند، در دست داریم و در صورت مساعد شدن زمینه، آن را در عمل پیاده می کنیم.»

غور از استان‌‌‏های نسبتا ناآرام در مرکز افغانستان است که طالبان  و گروه‌‌‏های مسلح مخالف دولت، در برخی از مناطق آن حضور گسترده دارند.آنان هر ازگاهی دست به اعمال ضد بشری در این مناطق می‌‌‏زنند.

علاوه‌‌‏بر سنگسار رخشانه، شلاق زدن یک دختر و پسر جوان و تیرباران کردن یک نوعروس و تمام بستگانش از سوی گروه طالبان، نمونه‌‌‏های دیگری از جنایات این گروه در غور است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی