Search
Asset 2

زندگی غم‌انگیز گل‌چهره، روزنامه‌نگار مسلمان چینی

خانم «گل‌چهره هُجا»، در خانه‌اش در ویرجینیا، ۱۰ نوامبر ۲۰۱۸ (Brendon Fallon/The Epoch Times)
خانم «گل‌چهره هُجا»، در خانه‌اش در ویرجینیا، ۱۰ نوامبر ۲۰۱۸ (Brendon Fallon/The Epoch Times)

۲۵ عضو خانواده گل‌چهره به خاطر فعالیت رسانه‌ای او بازداشت شدند

خانم «گل‌چهره هُجا»، در خانه‌اش در ویرجینیا، ۱۰ نوامبر ۲۰۱۸ (Brendon Fallon/The Epoch Times)

گل‌چهره وقتی کودک بود عاشق مجری شدن در تلویزیون بود و در نهایت به آرزوی خود رسید و در یک برنامه کودک در تلویزیون استان سین‌کیانگ چین به اجرا مشغول شد. وی کودکی شاد و پر انرژی بود و بین مردم آن منطقه مشهور شد.

سال ۲۰۰۱، زمانی که برای گذراندن تعطیلات به اروپا رفته بود، از یک رادیوی اخباری را در مورد چین شنید که تاکنون نشنیده بود. این اخبار درباره اعتراضات مردم منطقه مسلمان نشین سین‌کیانگ بود. او تصمیم گرفت به چین بازنگردد و به عنوان یک روزنامه‌نگار خارج از چین فعالیت کند.

وی شروع کرد به همکاری با «رادیو آسیای آزاد» و اقدام به مخابره اخبار مربوط به آزار و اذیت اقلیت مسلمان اویغور، توسط حزب کمونیست چین کرد و منابع خبری او نیز مخاطبانش بودند.

اکنون ۱۷ سال است که «گل‌چهره هُجا» در خصوص مشکلات اقلیت مسلمان تحت حاکمیت چین کمونیست گزارش می‌دهد، و حالا درباره آزار و اذیتی که ۲۵ عضو خانواده‌اش متحمل شده‌اند صحبت می‌کند. از جمله برادر کوچکترش که «کایسار» نام دارد.

گل‌چهره می‌گوید «برادرم یک سال و نیم از من کوچک‌تر است. می‌دانم او به یاد من است، زیرا هر شب خوابش را می‌بینم و به خاطر دور بودن از او رنج می‌برم». گل‌چهره به یاد دارد که همیشه با برادرش به مدرسه می‌رفت. وقتی مریض می‌شد، برادرش از او مراقبت می‌کرد و حتی به مدرسه نمی‌رفت. گل‌چهره به معنی کسی است که چهره‌ای شبیه گل دارد و کایسار هم به معنی زعفران یا گل زعفران است.

هنگامی که گل‌چهره به رادیو آسیای آزاد پیوست، برادرش دانشجو بود. گل‌چهره به چین بازنگشت و در نتیجه برادرش تحت فشار پلیس قرار گرفت و مجبور شد دانشگاه را ترک کند.

گل‌چهره می‌گوید که برادرش دو بار تصمیم به ازدواج گرفت ولی موفق نشد. چرا که هر دو بار پلیس با خانواده دختر مورد نظر صحبت می‌کرد و آنها را منصرف می‌کرد.

برادر گل‌چهره ده بار بازداشت شد که آخرین بار ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷ بود. وی هم اکنون در زندان است. مادر گل‌چهره گفته است که دلیل بازداشت کایسار، فعالیت‌های خواهرش، گل‌چهره بوده است. وقتی از مأمور پلیس سوال شده است که چرا کایسار را دستگیر کرده‌اند پاسخ داده است که «خواهرش آنجا کار می‌‏کند (رادیو آسیای آزاد)، آیا این کافی نیست؟»

رنجی که مسلمانان در چین تحمل می‌کنند

سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در چین توسط حزب کمونیست از سال ۲۰۱۶ تشدید شده است. به طوری که حدود یک میلیون اویغور به بازداشتگاه‌ها و زندان‌های مختلف روانه شده‌اند. این زندان‌ها و اماکنی که اردوگاه‌های بازآموزی سیاسی نامیده می‌شوند بنا به گفته سازمان‌های حامی حقوق بشر، اساس و مبنای قانونی ندارند. (بیشتر بخوانید)

حزب کمونیست چین همواره سعی دارد اعمال سرکوب‌گرایانه خود در منطقه مسلمان نشین سین‌کیانگ را به مبارزه با تروریسم و افراطی‌گرایی مرتبط کند.

به گفته سازمان مدافعان حقوق بشر چین (CHRD)، که شامل مجموعه‌ای از گروه‌های مردمی حامی حقوق بشر است، در آوریل ۲۰۱۷، حزب کمونیست چین، مقرراتی را در خصوص مقابله با افراط گرایی در منطقه خودمختار اویغور واقع در استان سین کیانگ را منتشر کرد.

طبق این مقررات دولت می‌تواند مسلمانان را به دلایلی نظیر داشتن ریش بلند، حجاب اسلامی، انتخاب نام‌های اسلامی برای فرزندان، روزه گرفتن، داشتن محصولات غذایی با نشان حلال، استفاده نکردن از رادیو و تلویزیون دولتی، بازداشت کرده و به اردوگا‌ه‌های بازآموزی سیاسی بفرستد.

این اردوگاه‌های بازآموزی، طرح طولانی مدت حزب کمونیست چین با هدف ریشه کن کردن گروه‌ها و قومیت‌هایی است که با ایدئولوژی کمونیستی سازگار نیستند.

طی گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان ملل متحد در خصوص گروه‌هایی که هدف تبعیض نژادی قرار گرفته‌اند، به گزارش‌های معتبری در خصوص آزار و شکنجه گسترده گروه‌ها و قومیت‌های چینی اشاره شده است. گروه‌هایی نظیر پیروان مسیحیت در چین و نیز تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ.

مطلب دیگر: جنایت برداشت اعضای بدن در چین چگونه صورت می گیرد

ناپدید شدن خانواده گل‌چهره

روز سوم فوریه، تلفن گل‌چهره زنگ خورد و او یک خبر شوکه کننده شنید: «پدر، مادر، خواهر، پسر عمو و تمام ۲۵ عضو فامیل تو توسط پلیس چین بازداشت شدند!». همسایه آنها بود که به گل‌چهره زنگ زد و این خبر را گفت.

در حالی که اشک در چشمان گل‌چهره حلقه زده بود روی یک صندلی در اتاق نهار خوری نشست. پست سرش روی میز میوه، کلوچه، شکلات و چای اکتون که مخصوص اویغورهاست برای پذیرایی آماده بود. در گوشه سمت چپ قاب عکس پدر و مادرش و در سمت دیگر عکس برادرش دیده می‌شد.

گل‌چهره گفت: «نمی‌توانم احساس خود را در آن زمان توصیف کنم. احساس گناه زیادی می‌کردم. چون‌که در تماس تلفنی به من گفتند که خانواده‌ام به خاطر من دستگیر شده‌اند. حس می‌کردم هیچ یاری‌رسانی ندارم و حتی نمی‌دانستم خانواده‌ام را به کجا برده‌اند و آیا زنده هستند یا نه!»

مادر گل‌چهره روز دهم مارس آزاد شد. اما دیگران هنوز بازداشت هستند. از جمله پدر ۷۷ ساله‌اش که پس از سکته مغزی نیمه فلج است و تحت مراقبت پزشکی است.

خانم «گل‌چهرههُجا» از زمان دستگیری خانواده‌اش تاکنون در جلسات مختلف و اجتماعات گوناگون در سراسر ایالات متحده در مورد مشکلی که حزب کمونیست چین برای خانواده‌اش ایجاد کرده سخن گفته است.

گل‌چهره  در ماه ژوئیه در این خصوص در کنگره سخن گفت و سازمان عفو ​​بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر نیز در این باره ورود کرده‌اند‌ و مقالاتی جهت اعمال عدالت در این پرونده منتشر کرده‌اند.

اما درد جانکاه گل‌چهره اینگونه فروکش نمی‌کند. او نگران حال عمه سالخورده‌اش هست که سرپرست سه کودک بی‌پناه است و زمان آشپزی در آشپزخانه‌اش یاد برادرش کایسار می‌افتد. گل‌چهره می‌گوید: «عکسش همیشه روی میزم است و خودش در قلبم. آرزویم دیدنش است.»

گل‌چهره، در خانه‌اش در ویرجینیا که همراه همسر و سه فرزندش زندگی می‌کند، یک جعبه شیشه‌ای دارد که پر از اشیاء خاطره‌انگیز است. از جمله تکه سنگی که پدرش برایش فرستاده است. پدرش این سنگ را فرستاده چرا که می‌دانسته نامه‌ها توسط حکومت چین بازرسی می‌شوند. او معتقد است که پدرش با فرستادن این سنگ سعی کرده این پیام را به من برساند که به یاد داشته باشم که همیشه به مردم و فرهنگم متصل باشم.

مطالب دیگر:

شبح کمونیسم در حال حمکرانی بر جهان ما، فصل ۳ : کشتار گسترده در شرق

منع همکاری با شرکت چینی « هوآوی » در انگلیس، نیوزلند و استرالیا

آزار و شکنجه یک زن مسلمان در زندان‌های چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی