logo_eet

زن کانادایی درخواست اقدام فوری برای نجات مادرش در چین دارد

شکنجه فالون گونگ، فالون دافا
هویی شیا چن همانند هزاران نفر دیگر، به دلیل اعتقاداتش در چین زندانی است و تحت شکنجه قرار گرفته است.
شکنجه فالون گونگ، فالون دافا
هویی شیا چن همانند هزاران نفر دیگر، به دلیل اعتقاداتش در چین زندانی است و تحت شکنجه قرار گرفته است.

اداره حقوق بشر سازمان عفو بین‌‌‏الملل، برای تمرین کننده فالون گونگ که با حکم حبس ابد در چین روبروست، درخواست دوباره اقدام فوری کرد. تنها فرزندش ساکن کانادا است و از آنجا که او نیز تمرین‌‌‏کننده روش معنوی فالون دافا (فالون گونگ) است نمی‌‌‏تواند به چین بازگردد و در صورت بازگشت او نیز ممکن است دستگیر شود.

حدود ده سال پیش، حزب کمونیست چین شوهر وی را که در اداره پلیس چین کار می‌‌‏کرد، مجبور به جدایی از همسرش کرد.

«چن هوئی‌‌‏شیا»، ۶۰ ساله، چند ماه پیش، بطور مشکوکی دستگیر شد به طوری که تا ماه‌‌‏ها کسی از موقعیت وی اطلاع نداشت. وی به خاطر باورش به فالون گونگ که فالون دافا نیز نامیده می‌شود، دستگیر شده است.

فالون گونگ یک تمرین مدیتیشن سنتی است، که تا پیش از سال ۱۹۹۹ که جیانگ زمین رهبر سابق چین دستور سرکوب آن را داد، توسط ده‌ها میلیون نفر بصورت آزادانه در چین تمرین می‌شد. از آن زمان تا کنون آزار و اذیت شدید  تمرین کنندگان با روش‌‌های مختلف از جمله کار در اردوگاه‌های کار اجباری، شستشوی مغزی، شکنجه و کشتار افراد صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

به گفته محققان رژیم چین، از برداشت و فروش اعضای تمرین کنندگان سود سرشاری بدست می‌آورد. تابستان گذشته گزارشی ۶۸۰ صفحه‌ای توسط «دیوید کیلگور»، وزیر مشاور و عضو پارلمان پیشین کانادا و«دیوید ماتاس»، وکیل بین‌المللی حقوق بشر و «اتان گاتمن»، روزنامه نگار و نویسنده در این زمینه منتشر شد. در این گزارش آمده که  از سال ۲۰۰۰ تا کنون، هر سال  بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار تمرین کننده فالون گونگ به خاطر برداشت اعضایشان کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید: « نسل‌‏کشی آرام » موضوع گزارش جدید برداشت اعضای بدن در چین

در درخواست سازمان عفو بین الملل که در ۲۱ فوریه صادر شده، آمده که خانواده چن تا کنون موفق به دیدار وی که از ماه ژوئن سال گذشته در حبس بسر می‌برد، نشده‌اند.

عفو بین الملل گفت: «وکیل چن که از طرف دخترش از خارج از کانادا استخدام شده، درخواست رسیدگی به پرونده چن را ارائه داده است.»

شکنجه فالون دافا
نمایش روش شکنجه بستن به صندلی آهنی (Minghui)

چن در ژوئن ۲۰۱۶ دستگیر شد. وی مانند سایر تمرین کنندگان فالون گونگ، تحت شکنجه بی رحمانه  در زندان و اردوگاه کار اجباری قرار گرفته است. او در بازداشتگاهی غیر رسمی به مدت یک ماه به یک صندلی آهنی بسته شد و سپس در ژوییه سال گذشته به بازداشتگاه شماره دو شی‌جیا‌جوانگ استان هبی منتقل شد.

وکیل چن می گوید که وضعیتش به نسبت مناسب‌‌‏تر است و با وجود مشکلات جسمی شکنجه کردن وی برای پذیرش شستشوی مغزی متوقف شده است.

تا نوامبر ۲۰۱۶ هیچ وکیلی حاضر به پذیرش وکالت چن نمی‌‌‏شد. زیرا وکلا در چین معتقدند که در این خصوص قدرتی ندارند و تاکنون چندین وکیل در چین به دلیل دفاع از تمرین کنندگان فالون گونگ به زندان افتاده‌‌‏اند.

بیشتر بخوانید: ناپدید شدن « گائو جی‌‌‏شنگ » وکیل حقوق بشر چینی پس از شکستن سکوت

اخبار مرتبط