Asset 2

همزمان با سفر هیئت آمریکایی به تایوان، رژیم چین رزمایش‌های نظامی در اطراف تایوان اجرا کرد

زور رها کردن تایوان به معنای کنار گذاشتن دموکراسی و آزادی است. این به معنای کنار گذاشتن تجارت آزاد است. این به بدترین افراد پاداش می‌دهد.
(Sam Yeh/AFP via Getty Images)

در حالی که هیئت بلندپایه ایالات متحده در جریان سفر خود در ۱۵ آوریل پیام حمایت از تایوان را ارسال کرد، رژیم چین گفت که رزمایش نظامی در اطراف جزیره انجام داده و تهدید خود را برای استفاده از زور به‌منظور تحت کنترل درآوردن تایوان افزایش می‌دهد.

این گروه شش نفره متشکل از نمایندگان هردو حزب به رهبری سناتور لیندزی گراهام (جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی)، صبح روز جمعه با تسای اینگ ون،  رئیس جمهور تایوان در دفتر وی در تایپه ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی چین، شی ییلو، سخنگوی فرماندهی تئاتر شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین گفت، ارتش چین ناوچه‌ها، بمب‌افکن‌ها، جت‌های جنگنده و سایر نیروها را به دریای چین شرقی و مناطق اطراف تایوان فرستاده است.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه رژیم چین گفت: «رزمایش هوایی و دریایی در پاسخ به «اقدامات منفی اخیر ایالات متحده از جمله سفر هیئتی از قانونگذاران به تایوان بود.»

ژائو در نشست خبری روز جمعه به خبرنگاران گفت: «پکن به اتخاذ تدابیر قوی برای حفاظت قاطعانه از حاکمیت خود ادامه خواهد داد.»

رژیم کمونیستی پکن مخالف هرگونه مبادله رسمی بین تایوان و سایر دولت‌ها در سراسر جهان است و این جزیره خودگردان را قلمرو خود می‌داند و تهدید می‌کند که در صورت لزوم کشور تایوان را با زور به تصرف خود درمی‌آورد.

 سناتور رابرت منندز (دموکرات نیوجرسی) تصدیق کرد که حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) به آنها گفته است که از این سفرها «بسیار ناراضی» است، اما این هشدار آنها را از سفر به جزیره منصرف نکرد.

منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، در سخنرانی در دفتر تسای گفت: «این ما را از حمایت از تایوان در آینده منصرف نخواهد کرد.»

او تاکید کرد: «ما به دنبال درگیری با چین نیستیم، زیرا معتقدم تایوان به دنبال هیچ درگیری با چین نیست.»

سایر اعضای هیئت آمریکایی عبارت بودند از: سناتور ریچارد بور (جمهوری‌خواه کارولینای شمالی)، سناتور رابرت پورتمن (جمهوری‌خواه اوهایو)، سناتور بنجامین ساسه (جمهوری‌خواه نبراسکا) و نماینده رونی جکسون (جمهوری‌خواه تگزاش). آنها همچنین برای نشان دادن حمایت خود از تایپه سخنرانی کردند.

گراهام گفت: «رها کردن تایوان به معنای کنار گذاشتن دموکراسی و آزادی است. این به معنای کنار گذاشتن تجارت آزاد است. این به بدترین افراد پاداش می‌دهد. ما امروز اینجا هستیم تا حمایت خود را از تایوان نشان دهیم.»

تسای ضمن استقبال از این هیئت، تمایل خود را برای تعمیق بیشتر همکاری بین تایپه و واشنگتن ابراز کرد.

تسای به هیئت آمریکایی گفت: «تهاجم روسیه به اوکراین ثابت کرده است که دموکراسی‌ها باید اتحادهای خود را تقویت کنند.  در مجموع، می‌توانیم از خود در برابر تهدیدهای کشورهای خودکامه که به دنبال برهم زدن صلح منطقه هستند، دفاع کنیم.»

در بیانیه‌ای که اواخر روز جمعه منتشر شد، وزارت خارجه تایوان «اظهارات و اقدامات سرکش و مضحک» حزب کمونیست چین را در مورد سفرهای هیئت آمریکایی محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «تهدید به زور از سوی مقامات توتالیتر حزب کمونیست چین علیه تایوان، تنها اراده مردم تایوان برای دفاع از آزادی و دموکراسی را تقویت می‌کند، حمایت ایالات متحده و شرکای دموکراتیک از تایوان دموکراتیک را تقویت می‌کند و اهمیت صلح و ثبات در تایوان را برجسته می‌سازد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «تایوان به تعمیق همکاری با کشورهای همفکر مانند ایالات متحده، دفاع از منطقه آزاد و باز هند و اقیانوس آرام و جلوگیری از گسترش مستمر رژیم کمونیستی ادامه خواهد داد.»

این هیئت در بحبوحه نگرانی‌ها مبنی بر اینکه رژیم کمونیستی چین می‌تواند از بحران اوکراین برای تسریع برنامه‌های خود برای تصرف تایوان استفاده کند، آمد.

در حالی که تایپه هیچ نشانه‌ای از تهاجم قریب الوقوع گزارش نکرده است، پکن طی دو سال گذشته با پرواز هواپیماهای جنگی‌اش به‌طور مکرر در نزدیکی این جزیره، آزار و اذیت نظامی را تشدید کرده است.

ایالات متحده مهمترین متحد غیررسمی و تامین‌کننده تسلیحات تایوان است و طبق قانون روابط تایوان متعهد شده است تا ابزار دفاع از خود را در اختیار تایپه قرار دهد. در ۶ آوریل، ایالات متحده فروش احتمالی ۹۵ میلیون دلاری تجهیزات و خدمات برای تقویت دفاع هوایی جزیره را تأیید کرد.

مطالب دیگر:

اوکراین: اجساد بیش از ۹۰۰ غیرنظامی در منطقه کی‌یف پیدا شد

گوردون چانگ: مردم آمریکا باید به طور فعالانه در برابر تهدیدات حزب کمونیست چین مقاومت کنند

هشدار روسیه درباره استقرار تسلیحات هسته‌ای در نزدیکی فنلاند و سوئد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی