Search
Asset 2

رهبر اقلیت مجلس: برنامه زیرساختی بایدن منجر به تحمیل «مالیات» تورمی بر خانواده‌های کم‌درآمد خواهد شد

شهروندان قانونگذاران جمهوری‌خواه از پرزیدنت جوبایدن برای پیروی از مهلت تعیین‌شده طالبان برای تخلیه افغانستان و جا ماندن شهروندان و متحد
کوین مک کارتی، رهبر اقلیت مجلس (Mandel Ngan/AFP via Getty Images)

کوین مک‌کارتی (جمهوری‌خواه، کالیفرنیا) رهبر اقلیت مجلس نمایندگان گفت طرح‌های زیرساختی پرزیدنت جو بایدن منجر به ایجاد تورم سنگینی خواهد شد که برای افرادی با درآمد کمتر از ۴۰۰،۰۰۰ دلار در سال همانند «مالیات» خواهد بود.

بایدن و معاون‌هایش پیش‌تر گفته بودند مالیات افرادی با درآمد کمتر از ۴۰۰،۰۰۰ دلار در سال را افزایش نخواهند داد. اما برخی از اقتصاددانان با توجه به ابعاد گسترده دو طرح زیرساختی او، هشدار داده‌اند این طرح تورم سنگینی را ایجاد خواهد کرد.

مک‌کارتی در مصاحبه با جان کاتسی‌ماتیدیس در برنامه رادیویی WABC 770 AM گفت: «رئیس‌جمهور می‌گوید مالیات افرادی با درآمد زیر ۴۰۰،۰۰۰ دلار را افزایش نمی‌دهد، اما این دروغی بیش نیست. هر روز می‌توانید تورم ساخته دست او را با چشم خود ببینید. این مالیاتِ بایدن است».

مک‌کارتی گفت این لوایح چند تریلیون دلاری تنها «اسراف، کلاهبرداری، سواستفاده و از همه مهم‌تر، فساد به بار خواهند آورد».

او به عنوان مدرک اسراف این بودجه گفت تنها ۶% از پول یکی از طرح‌های زیرساختی بایدن واقعاً خرج زیرساخت خواهد شد.

او گفت یکی از طرح‌های بایدن، علی‌رغم تقاضای بسیار اندک برای خودروهای برخی، صرف سرمایه‌گذاری در صنعت این خودروها خواهد شد. به نقل از کاخ سفید، طرح بایدن برای «پیروزی در بازار خودروهای برقی» ۱۷۴ میلیارد دلار در این صنعت سرمایه‌گذاری خواهد کرد و «به خودروسازان در تبدیل مواد خام بازارهای داخلی به قطعات و تجهیز کارخانجات به منظور رقابت در عرصه جهانی کمک خواهد نمود و از کارگران آمریکایی حمایت خواهد کرد».

مک‌کارتی گفت: «کمتر از ۳% مردم آمریکا از خودروهای برقی استفاده می‌کنند اما آن‌ها می‌خواهند دولت به این صنعت یارانه اختصاص دهد. و برای این کار هزینه خدمات (مانند برق و …) را افزایش خواهند داد که همانند مالیاتی است که بر تمام مردم آمریکا تحمیل می‌شود».

بایدن گفته است بودجه طرح‌های زیرساختی‌اش را با افزایش مالیات شرکت‌ها از ۲۱% به ۲۸% تامین خواهد کرد؛ اما جمهوری‌خواهان و برخی از دموکرات‌ها همچون سناتور جو مانچین (دموکرات، ویرجینیای غربی) با این طرح مخالفند. بایدن همچین پیشنهاد داده است مالیات افرادی با درآمد بیشتر از ۴۰۰،۰۰۰ دلار در سال را افزایش دهد.

طرح‌های بایدن به غیر از پروژه‌های زیرساختی معمولی مانند مرمت یا ساخت جاده‌ها و پل‌ها شامل تخصیص بودجه به پروژه‌های دیگری مانند گسترش اینترنت پرسرعت، بازسازی خطوط انتقال آب و بهبود بیمه کودکان و سالمندان نیز می‌شود.

جمهوری‌‌خواهان نیز طرح زیرساختی کوچکتری به ارزش ۵۶۸ میلیارد دلار ارائه داده‌اند که در آن از طرح‌های مربوط به تغییرات اقلیمی و تمهیدات بیمه‌ای برای افراد دارای معلولیت صرف نظر شده است.

کاخ سفید چندین بار اعلام کرده است بایدن در هفته آتی از جمهوری‌خواهان از جمله میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنا و برخی دیگر از سناتورها در کاخ سفید میزبانی خواهد کرد.

به گزارش وال استریت ژورنال، مک‌کانل هفته گذشته گفت: «امیدوارم اگر رئیس‌جمهور نتوانست اکثریت خفیف دموکرات‌ها در مجلس و سنای ۵۰-۵۰ دموکرات-جمهوری‌خواه را برای تصویب این لایحه ۴.۱ تریلیون دلاری متقاعد کند، بتوانیم همگی گرد هم جمع شویم و به طور جدی درباره آن صحبت کنیم».

مطالب دیگر:

رشد ضعیف مشاغل، در سیاست‌های اقتصادی بایدن تردید ایجاد کرده است

دیدگاه: آیا آمریکا در حال تبدیل شدن به شوروی است؟

تغییرات اقلیمی فرصتی است برای افزایش قدرت پکن در جهان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی