Asset 2

فعال چپ‌گرا متجاوزان را به یورش به داخل ساختمان تشویق، و پلیس را به ترک پست دعوت کرد

ساختمان کنگره در این ویدئو شنیده می‌شود که وی دیگران را تشویق به ورود می‌کند و پلیس را متقاعد می‌کند تا متجاوزین را از موانع، معابر و بن‌بست‌
(Saul Loeb/AFP via Getty Images)

جان سالیوان، فیلم‌بردار و بنیانگذار «گروهی برای عدالت نژادی و اصلاحات پلیس»، روز هفتم ژانویه ویدئویی را در یوتیوب منتشر کرد که نشان می‌دهد وی یک روز قبل از آن، یعنی در روز ششم ژانویه، همراه با گروهی از طرفداران ترامپ و احتمالاً افرادی دیگر به داخل ساختمان کنگره در واشنگتن وارد شده است. (لینک ویدئو)

در این ویدئو شنیده می‌شود که وی دیگران را تشویق به ورود می‌کند و پلیس را متقاعد می‌کند تا متجاوزین را از موانع، معابر و بن‌بست‌های ایجاد شده عبور دهد.

این ویدئو همچنین جزئیات بیشتری در مورد حادثه منجر به مرگ «اشلی بابیت»، یک جانباز جنگی نیروی هوایی توسط شلیک مستقیم پلیس ارائه می‌دهد.

سالیوان، پیش از این به خاطر شرکت در تظاهرات و شورش‌های مربوط به جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است»، یک سازمان مارکسیستی به ظاهر طرفدار حقوق سیاه‌پوستان، شناخته شده است.

در ماه ژوئیه، وی در یوتا به اتهام شورش، تهدید به خشونت و شرارت جنایی به دلیل شرکت در اعتراضی که منجر به تیراندازی یک راننده شد، دستگیر شد.

گزارش پلیس در آن مورد می‌گوید « جان سالیوان به عنوان یک سازمان دهنده اعتراض، در مورد دیدن تیراندازی، نگاه کردن به اسلحه و دیدن دود تیراندازی صحبت می‌کند. جان نه اقدام به قتل را محکوم کرد و نه تلاش برای جلوگیری از آن کرد و نه در تحقیقات توسط پلیس کمکی کرد.»

جان سالیوان در توئیتی در روز ۲۸ دسامبر گفت «انقلاب مسلحانه تنها راه تحقق تغییر است.» همچنین در تاریخ ۲ ژانویه، سالیوان در توییتی نوشت «زمان سوختن همه چیز فرا رسیده است.»

سالیوان در فضای مجازی از لقب «جایدن ایکس» برای خود استفاده می‌کند و بنیانگذار جنبش «شورش آمریکا» است، که در تعریف آن می‌گوید «پاسخی به فاجعه جورج فلوید در سال ۲۰۲۰» است. جورج فلوید سیاه‌پوستی است که گفته می‌شود پس از مصرف مقادیر کشنده‌ای از مخدر فنتانیل، هنگامی که دستگیر شده بود، در حالی که زانوی پلیس روی گردنش بود جان داد.

سالیوان در توصیف کانال یوتیوب خود گفته است که هدف «شورش آمریکا» تقویت و برانگیختن صدای سیاهان و بومیان و نیز ساختن قدرت‌های محلی برای امکان بخشیدن به رویارویی جامعه با خشونت‌های اعمال شده توسط دولت است.

در فیلم منتشر شده وی از  حوادث ژانویه پایتخت، شنیده می‌شود که سالیوان قبل از ورود به ساختمان کنگره می‌گوید «بیایید این را بسوزانیم!»

وی در پاسخ به انتقادات در توییتر، گفت که فقط برای گزارش دادن در آنجا حضور داشته است. اما این ویدئو نشان می‌دهد که او فعالانه به متقاعد کردن افسران پلیس برای باز کردن مسیر متجاوزین، و تشویق متجاوزین به ورود اقدام می‌کند.

در طول این فیلم که در یوتیوب بارگذاری شده است (لینک)، لحظات ورود سالیوان به داخل ساختمان از طریق یک پنجره شکسته، و سپس کمک کردن او به همکارش که یک زن است برای ورود به ساختمان، و در ادامه مسیرهایی که داخل ساختمان همراه با دیگر متجاوزین طی می‌کند و نیز صحبت‌هایشان دیده و شنیده می‌شود.

همچنین، تصاویر درگیریف هرج و مرج، خشونت و شکستن شیشه‌ها، گفتگوهای سالیوان با افسران پلیس برای متقاعد کردن آنان به باز کردن مسیر برای متجاوزین، و نیز لحظات مربوط به شلیک مستقیم گلوله به «اشلی بابیت»، مشاهده می‌شود.

جان سالیوان، تاکنون به سوالات ارسال شده از طریق یوتیوب پاسخی نداده است.

مطالب دیگر:

نیکی هیلی بستن شدن حساب کاربری ترامپ توسط توئیتر را به اقدام حزب کمونیست چین تشبیه می‌کند

پیام‌رسان پارلر از گوگل‌پلی حذف، و توسط اپل تهدید به حذف شد

پاسخ دونالد ترامپ به توییتر برای حذف دائم حساب کاربری‌اش

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی