logo_eet

زلنسکی: آماده سازش در مورد ناتو، کریمه و مناطق جدایی‌طلب هستیم اما تسلیم نمی‌شویم

سازش از جمله عضویت در ناتو و وضعیت کریمه و مناطق جدایی‌طلب طرفدار مسکو، تمایل نشان داده است، اما رهبر اوکراین تاکید کرد. نیروهای او تسلیم
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین (Sergey Dolzhenko/POOL/AFP via Getty Images)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به سازش و توافق با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مورد برخی از خواسته‌های کلیدی او برای توقف حمله در اوکراین، از جمله عضویت در ناتو و وضعیت کریمه و مناطق جدایی‌طلب طرفدار مسکو، تمایل نشان داده است، اما رهبر اوکراین تاکید کرد، نیروهای او تسلیم نمی‌شوند.

زلنسکی در مصاحبه‌ای با ای‌بی‌سی نیوز که روز سه شنبه منتشر شد، گفت: «من برای گفتگو آماده هستم، اما ما برای تسلیم آماده نیستیم.»

رئیس جمهور اوکراین گفت که آمادگی تسلیم شدن به آنچه را که او به عنوان «اولتیماتوم» از سوی روسیه در آخرین دور مذاکرات صلح مطرح کرده است، ندارد، اما تاکید کرد که آماده است درباره موضوعاتی از جمله عضویت در ناتو و وضعیت جدایی‌طلبان مناطق دونتسک و لوهانسک و کریمه الحاق شده به روسیه گفتگو کند.

زلنسکی گفت: «من فکر می‌کنم که می‌توانیم درباره موضوعات مربوط به سرزمین‌های اشغالی موقت و جمهوری‌های به رسمیت شناخته‌نشده که توسط هیچ‌کس به‌جز فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته نمی‌شوند، بحث و سازش پیدا کنیم.»

او گفت که یک سوال کلیدی نحوه رفتار و وضعیت اوکراینی‌ها در مناطق مورد مناقشه است که نمی‌خواهند در حوزه نفوذ روسیه باشند.

زلنسکی گفت: «آنچه برای من مهم است این است که مردم در آن سرزمین‌هایی که می‌خواهند بخشی از اوکراین باشند، چگونه زندگی می‌کنند.»

کرملین اعلام کرده است در صورتی که اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت بشناسد، کریمه را روسی بشناسد، توافقنامه بی‌طرفی را امضا کند که ورود آن به ناتو را ممنوع می‌کند و اگر نیروهای اوکراینی تسلیم شوند، آماده است فورا به کارزار نظامی خود پایان دهد.

اما در حالی که زلنسکی گفت که آماده است در مورد وضعیت مناطق مورد مناقشه صحبت کند، او گفت که درخواست روسیه برای به رسمیت شناختن این مناطق به‌عنوان کشورهای مستقل، مانند مورد کریمه، که باید بخشی از قلمرو روسیه درنظرگرفته شود، «اولتیماتوم‎‌های دیگری» هستند که او در این موارد آماده تسلیم شدن به آنها نیست.

زلنسکی گفت: «من برای گفتگو آماده‌ام. اما برای تسلیم شدن آماده نیستیم.»

در مورد عضویت در ناتو، که روسیه آن را یک تهدید امنیتی کلیدی می‌داند و می‌خواهد با تثبیت بی‌طرفی اوکراین در قانون اساسی از آن جلوگیری کند، زلنسکی نیز تمایل به سازش را نشان داد.

زلنسکی گفت: «پس از اینکه متوجه شدیم ناتو آمادگی پذیرش اوکراین را ندارد، علاقه‌ام به این موضوع را از دست دادم.»

او خواستار گفتگو با پوتین شد و گفت که رئیس‌جمهور روسیه باید گفتگو را آغاز کند.

زلنسکی گفت: «فکر می‌کنم او می‌تواند جنگی را که آغاز کرده است، متوقف کند.»

مطالب دیگر:

حزب کمونیست چین می‌خواهد از انزوای کنونی روسیه به نفع پکن استفاده کند

روسیه می‌گوید که اگر اوکراین شروط مسکو را برآورده کند، اقدام نظامی در یک لحظه متوقف خواهد شد

رژیم چین می‌گوید علی‌رغم جنگ اوکراین، روابطش با روسیه «مثل سنگ محکم» است

اخبار مرتبط