Search
Asset 2

سازمانی حقوقی: قوانین پاسپورت واکسن در کانادا حقوق برابری را نقض می‌‏کند

(STEPHEN ZENNER/AFP via Getty Images)
(STEPHEN ZENNER/AFP via Getty Images)

یک سازمان حقوقی غیر انتفاعی، دولت انتاریو را به دلیل آخرین اعلامیه خود مبنی بر اجرای پاسپورت واکسن از ۲۲ سپتامبر در سراسر این استان، به چالش کشیده است.

مرکز عدالت برای آزادی‌‌‏های مطابق با قانون اساسی که مدافع آزادی است، گفت که اعلامیه دولت استانی درتاریخ یک سپتامبر، یک دستور پزشکی جدید و بی‌‌‏سابقه در مجبور کردن انتاریویی‌‌‏ها برای دریافت واکسن‌‌‏های کووید-۱۹ است … این قوانین جدید در مورد پاسپورت واکسن به دولت اختیارات زیادی می‌‌‏دهد تا جایی که دولت در آینده می‌‌‏تواند به استان‌‌‏ها اجازه دهد اقدامات مشابه و گسترده‌‌‏تری را انجام دهد.»

بنابر سیاست جدید گواهی واکسن، ساکنان انتاریو باید با دو دوز واکسن کووید -۱۹ کاملا واکسینه شوند و وضعیت واکسیناسیون خود را برای دسترسی به خدماتی مثل رستوران‌‌‏ها، بارها، سالن‌‌‏های ورزشی و سایر امکانات سرپوشیده نشان دهند. این گواهی در مورد خواربارفروشی‌‌‏ها، داروخانه‌‌‏ها، آرایشگاه‌‌‏ها، و تاسیسات فضای باز که «خطر انتقال کم است» صدق نمی‌‌‏کند.

دولت انتاریو بر روی ایجاد کدهای QR شخصی برای افراد واکسینه شده کارمی‌‌‏کند که قرار است از ۲۲ اکتبر در اختیار همگان قرار دهد. کد QR را می‌‌‏توان در تلفن‌‌‏های هوشمند چاپ یا ذخیره کرد. اپلیکیشنی برای مشاغل نیز به منظور اسکن و تأیید محتویات کد  QR در دست تهیه است و قرار است تا ماه اکتبر آماده شود.

این مرکز گفت که چنین اقداماتی یک جامعه دو طبقه‌‌‏ای را ایجاد می‌‌‏کند که در آن از دسترسی ساکنان واکسینه نشده به کالاها و خدماتی که کانادایی‌‌‏ها در یک جامعه آزاد و دموکراتیک از آن برخوردارند، جلوگیری می‌‌‏شود.

جورج پیندا، از وکلای مرکز عدالت می‌‌‏گوید که «این نقض آشکار و غیر موجه منشور حقوق و آزادی‌‌‏های کانادا است … این مقررات جدید حق انتخاب انتاریویی‌‌‏ها در داشتن اختیار شخصی بر بدنشان را نقض می‌‌‏کند، به واکسینه نشده‌‌‏ها انگ می‌‌‏زند و مانع حق انتخاب صاحبان مشاغل در تصمیم گیری در مورد نحوه انجام تجارت‌‌‏شان می‌‌‏شود.»

داگ فورد، نخست وزیر کانادا گفته است که گواهی‌‌‏نامه واکسن یک «ابزار موقت» است، اما مدت زمان اجرای آن براساس داده‌‌‏های جمع‌‌‏آوری شده از موارد کووید-۱۹ و توصیه‌‌‏های رییس پزشکی وزارت بهداشت خواهد بود.

در اعلامیه گواهی واکسن در یک سپتامبر، فورد گفت که واکسن‌‌‏های کووید-۱۹ بی‌‌‏خطر و «بهترین محافظ» برای انتاریویی‌‌‏ها است.

اما مرکز عدالت با این نظر مخالف است و استدلال کرد که واکسن‌‌‏ها «آزمایشی» هستند زیرا هنوز جدید هستند و آزمایشات بالینی تا سال ۲۰۲۳ به پایان نمی‌‌‏رسد.

«هریک از تزریقات حاوی هشدارهایی از سوی مرکز سلامت کانادا از جمله مربوط به پریکاردیت، میوکاردیت، و ترومبوز است. باور کردنی نیست که یک دولت لازمه حضور کامل در اجتماع را منوط به این تزریقات تجربی و آزمایشی کند. با این حال دولت‌‌‏ها در حال انجام این کار هستند. با مجبور ساختن انتاریویی‌‌‏ها به تزریق واکسن کووید که هنوز تحت آزمایشات انسانی قرار دارند، بخش ۷ منشور را که ضامن حفاظت از «زندگی، آزادی و امنیت شخص است» نقض می‌‌‏کند.»

علاوه بر انتاریو، سه استان دیگر از جمله  بریتیش کلمبیا، کبک، و منیتوبا، سیستم پاسپورت واکسن را معرفی کرده‌‌‏اند. بریتیش‌‌‏کلمبیا برخی از سخت‌‌‏ترین قوانین در کانادا را دارد. از جمله اینکه از ۱۳ سپتامبر یعنی زمانی که این سیستم به اجرا در‌‌‏آید، هیچ معافیتی برای افرادی که دارای شرایط نادر پزشکی هستند، تعلق نمی‌‌‏گیرد.

مرکز عدالت می‌‌‏گوید که چنین اقداماتی ناقض اصول برخورد برابر با افراد است. «افرادی که به دلایل مختلف از جمله باور‌‌‏های مذهبی، اعتقادات و مسائل پزشکی واکسینه نشده‌‌‏اند، اکنون تفکیک شده و مشارکت آنها در جامعه محدود می‌‌‏شود به آنچه دولت “ضروری” می‌‌‏داند.»

پیندا گفت مرکز عدالت، قوانین جدید را بررسی می‌‌‏کند و در نظر دارد این قوانین را در دادگاه به چالش بکشد.

«این دادگاه‌‌‏ها هستند که باید تصمیم بگیرند که آیا حمایت منشور از جان، آزادی و امنیت شخص در نهایت پیروز می‌‌‏شود یا نه.»

از سوی دیگر بنیاد قانون اساسی کانادا، سازمانی غیر‌‌‏انتفاعی که به دنبال دفاع از آزادی‌‌‏های کانادایی مطابق قانون اساسی است، طوماری درباره درخواست توقف گذرنامه‌‌‏های واکسن در سراسر کانادا به راه انداخته است.

مطالب دیگر:

دیدگاه: وقتی چین افراد واکسینه‌نشده را بازخواست می‌کند، چه کسی چین را برای کووید۱۹ بازخواست خواهد کرد؟

گزارش ویژه اپک‌‏تایمز: نمونه‌های اولین بیماران کووید ووهان دارای هنیپای تغییر یافته ژنتیکی از ویروس ارسال‌شده از آزمایشگاه کانادایی

رای‌گیری پستی در کانادا: سیستم کانادا با آمریکا چه تفاوتی دارد؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی