Search
Asset 2

یک نهاد بین‌المللی پارلمانی از سازمان بهداشت جهانی خواست که تایوان را به این مجمع دعوت کند

سازمان بهداشت جهانی اتحاد بین پارلمانی در مورد چین سال گذشته برای هماهنگی سیاست‌های بین ملت‌های دموکراتیک برای مقابله با تهدیدهای رژیم
(Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

روز سه شنبه یک گروه بین‌المللی از نمایندگان پارلمان، یک کمپین جهانی را آغاز کردند و از سازمان بهداشت جهانی خواستند تا تایوان را برای شرکت در دور بعدی مجمع جهانی بهداشت دعوت کند و هشدار داد که عدم حضور تایوان یک «شکاف خطرناک در شبکه جهانی» را ایجاد می‌کند.

اتحاد بین پارلمانی در مورد چین (IPAC) بیانیه‌ای ویدئویی با حضور ۱۵ قانونگذار از ۱۲ مجلس از اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا منتشر کرد، و همه آنها خواستند تا تایوان برای شرکت در هفتاد و چهارمین دوره مجمع جهانی بهداشت در ژنو سوئیس که از ۲۴ مه تا ۱ ژوئن برگزار می‌شود، دعوت شود.

مجمع جهانی بهداشت نهاد تصمیم گیری سازمان بهداشت جهانی است.

اتحاد بین پارلمانی در مورد چین سال گذشته برای هماهنگی سیاست‌های بین ملت‌های دموکراتیک برای مقابله با تهدیدهای رژیم چین تاسیس شد.

تایوان یک کشور عضو سازمان بهداشت جهانی نیست، اما از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶، وزرای بهداشت تایوان اجازه داشتند به عنوان ناظر در مجمع جهانی بهداشت شرکت کنند. اما از سال ۲۰۱۷ ، تایوان توسط پکن از شرکت در مجمع و جلسات آن منع شد.

پکن با مشارکت تایوان در جلسات و سازمانهای بین‌المللی مخالف است زیرا این جزیره را بخشی از قلمرو خود می‌داند. علیرغم این واقعیت که این جزیره خودگردان دارای یک دولت دموکراتیک فعال، ارتش، پول و قانون اساسی خود است.

نمایندگان مجلس در ویدیوی خود از سازمان جهانی بهداشت به دلیل «به خطر انداختن سلامتی و رفاه ۲۳ میلیون شهروند تایوان» و ایجاد «شکاف خطرناک در شبکه جهانی» با ادامه ممانعت از شرکت تایوان در جلسه انتقاد کردند.

در بیانیه‌ای، سناتور ریک اسکات از نهاد بهداشت جهانی خواست «دیگر به عنوان دست نشانده کمونیست چین عمل نکند» و تایوان را به عنوان یک کشور عضو بپذیرد. اسکات گفت «ما باید چین کمونیست را مسئول بدانیم، چرا که آنها متحد صلح‌آمیز و دموکراتیک ما، تایوان را ارعاب می‌کنند.»

گرگ استوبی از دیگر نمایندگان، سازمان بهداشت جهانی را متهم کرد که «به مدت طولانی تحت تأثیر شدید رژیم چین قرار گرفته است.» او در توئیتر خود گفت «وقت آن است که همه ما محکم بایستیم و از سازمان بهداشت جهانی، مشارکت کامل تایوان را بخواهیم.»

گریگوری میکس، دیگر نماینده مجلس و رئیس کمیته امور خارجه مجلس نوشت «در حالی که جامعه جهانی به مبارزه با کووید۱۹ ادامه می‌دهد، مهم است که تایوان مجاز باشد تجربیات و بهترین روش‌های خود را با جهان به اشتراک بگذارد. ما می‌توانیم برای غلبه بر همه گیری و چالش‌های بهداشت جهانی در آینده کار کنیم»

دیگر نمایندگان مجلس که در این ویدئو، حضور داشتند، شامل مارکو روبیو، نماینده و رئیس کمیته فرعی مجلس در آسیا، اقیانوس آرام، آمی بررا، نماینده انگلیس و رهبر سابق حزب محافظه‌کار، سر آین دونکان اسمیت، و کیمبرلی کیچینگ سناتور استرالیایی می‌شدند.

وزارت امور خارجه تایوان نیز در توئیتی از اتحاد بین پارلمانی در مورد چین برای تشخیص نیاز به شرکت تایوان در رویداد پیش رو تشکر کرد.

مطالب دیگر:

ویدئو: مروری بر جنایات حزب کمونیست چین

توافقنامه پاریس، معاهده‌ای که چین فقط حرفش را می‌زند اما آمریکا را ملزم به عمل کردن می‌کند

دیدگاه: دولت ضد آمریکایی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی