logo_eet

جمهوری‌خواهان آمریکا سازمان غذا و دارو را تحت فشار قرار داده‌اند که چرا واکسن کووید۱۹ را برای کودکان خردسال مجاز اعلام کرده است

سناتور تد کروز (تگزاس) در 7 آوریل 2022 در واشنگتن با خبرنگاران صحبت می‌کند. (Drew Angerer/Getty Images)
سناتور تد کروز (تگزاس) در 7 آوریل 2022 در واشنگتن با خبرنگاران صحبت می‌کند. (Drew Angerer/Getty Images)

گروهی از اعضای کنگره آمریکا، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) را تحت فشار قرار داده‌اند تا قبل از تصمیم‌‌گیری قانون‌گزاران مبنی بر تزریق واکسن کووید۱۹ به کودکان خردسال توضیحات خود را اعلام کنند.

تمام آمریکایی‌های ۵ ساله و بزرگ‌تر می‌توانند واکسن کووید۱۹ را دریافت کنند. سازمان غذا و دارو قصد دارد در ۱۵ ژوئن با هیئت مشورتی خود جلسه بگذارد تا اعطای مجوز استفاده اضطراری (EUA) از واکسن‌های مدرنا و فایزر را برای کودکان ۶ ماهه تا ۴ ساله بررسی کند.

گروهی از اعضای کنگره به رهبری سناتور تد کروز (جمهوری‌خواه تگزاس) و نماینده بیل پوزی (جمهوری‌خواه کالیفرنیا)، با تأکید بر ریسک ناچیز کووید۱۹ برای کودکان خردسال و با اشاره به این نکته که اثربخشی واکسن‌ها با ظهور سویه‌های جدید کاهش پیدا کرده است، استدلال می‌کنند که اعطای مجوز استفاده اضطراری از واکسن‌های کووید برای این افراد منطقی به نظر نمی‌رسد.

اعضای این گروه در نامه‌ای به رابرت کالیف، کمیسر سازمان غذا و دارو و اعضای هیئت مشورتی نوشتند: «رویکرد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) و سازمان غذا و دارو تابه‌امروز یک سیاست همگانی بوده است – اینکه واکسن را صرف‌نظر از سن، عوامل خطر، بیماری‌های زمینه‌ای یا عفونت قبلی دریافت کنید. اما تابه‌امروز پرسش‌های بی‌پاسخ زیادی درباره مجوز استفاده اضطراری از واکسن‌های کووید۱۹ باقی مانده و تنها درصد اندکی از داده‌های ایمنی درباره این واکسن‌ها در اختیار سازمان غذا و دارو و تولیدکنندگان واکسن قرار گرفته است.

اعضای کنگره در نامه خود به این نکته اشاره کردند که بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، حدود ۷۰ درصد از کودکان ۱ تا ۴ ساله از بیماری کووید۱۹بهبود یافته‌اند. این بهبودی آنقدر از ابتلای مجدد کودکان به بیماری جلوگیری می‌کند که مطالعات نشان می‌دهند اثربخشی آن حتی از واکسن هم بیشتر است. اعضای کنگره همچنین به این نکته اشاره کردند که کودکان مبتلا به کووید۱۹ نرخ بقای قابل ملاحظه‌ای دارند و کمتر درگیر سویه‌های حاد کووید می‌شوند.

این گروه از سازمان غذا و دارو درخواست کرد تا قبل از تصمیم‌گیری درباره اعطای مجوز استفاده اضطراری از مدرنا و فایزر به یک سری سؤالات پاسخ دهد. برای مثال، احتمال بروز عوارض قلبی در کودکانی که واکسن دریافت می‌کنند، چقدر است؛ آیا سازمان غذا و دارو تعهد می‌دهد که به آستانه اثربخشی ۵۰ درصدی که در سال ۲۰۲۰ به آن اشاره کرد، پایبند بماند یا خیر؛ و اینکه آیا ممکن است کودکانی که واکسن دریافت می‌کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سویه‌های بعدی کووید۱۹ موسوم به سارس-کووید-۲ قرار داشته باشند یا خیر.

«داده‌ها نشان می‌دهند که خطر عوارض نامطلوب کووید برای کودکان پنج‌ساله و کوچک‌تر بسیار ناچیز است؛ ازاین‌رو، استاندارد ارزیابی مداخلات اورژانسی باید بسیار بالا باشد. ما معتقدیم که پاسخگویی به سؤالات فوق نه تنها مهم است، که برای سازمان غذا و دارو، کمیته مشورتی واکسن‌ها و محصولات بیولوژیک (VRBPAC) و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها یک امر ضروری است؛ به‌ویژه در شرایطی که قرار است یک ارزیابی کامل از مزایا و خطرات بالقوه واکسن‌هایی داشته باشند که از ایشان خواسته شده درباره اعطای مجوز استفاده اضطراری از آنها تصمیم بگیرند.»

VRBPAC مخفف کمیته مشورتی واکسن‌ها و محصولات بیولوژیک مرتبط است که حکم هیئت مشورتی سازمان و غذا و دارو در حوزه واکسن را دارد.

مطالب دیگر:

دیدگاه: نفوذ رژیم چین در سازمان بهداشت جهانی  برای مردم دنیا خطرناک است

پیش‌بینی بیل گیتس: «همه‌گیری بعدی» ناشی از تغییرات اقلیمی خواهد بود

مطالعات نشان می‌دهند که واکسیناسیون اجباری کووید۱۹ اثرات مخرب سیاسی، حقوقی، اجتماعی-اقتصادی به دنبال داشته است

اخبار مرتبط